Etaty niemieckich jednostek pancernych.

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » pt lip 03, 2009 4:21 pm

voodoo34 pisze:
flugzeug30 pisze: - 219 Pz. 35 ( Ausf. A i Pz. Bef. Wg. 35 z anteną ramową wokół wieży )
Czołgów tych na stanie Panzerwaffe było 202 sztuki (1 IX 1939). Pozostałe prawdopodobnie były w remoncie lub w przebudowie na czołgi dowodzenia. Czołgów z anteną ramową Pz. Bef. Wg. 35 nie było w jednostkach 1 IX 1939. Dotarły w trakcie kampanii lub tuż po jej zakończeniu.
flugzeug30 pisze:- 59 Pz. 38 ( Ausf. A i Pz. Bef. Wg. 38- z anteną jak w Pz. Bef. Wg. 35 )
78 sztuk.
flugzeug30 pisze:- 211 Pz. Bef. Wg. ( zapewne tylko I i III; wg. moich wyliczeń Pz. Bef. Wg. I było 173; Pz. Bef. Wg. III było 38 ).
Pz. Bef. Wg. I było 180.

flugzeug30 pisze:Ale z tego zużyte były zapewne -
- praktycznie wszystkie Pz. I Ausf. A, część nowszych Ausf. B i Pz. Bef. Wg. I.
- wszystkie starsze Pz. II ( aż do wersji Ausf. B )
- Pz. III ( oprócz Pz. III D i opracowanych na ich bazie Pz. Bef. Wg. III , a także nowych Pz. III E ).
- Pz. III A
Najstarsze Pz I miały w 39 zaledwie 5 lat (produkcja od 34). Wszystkie inne modele były młodsze. Reasumując Niemcy posiadali czołgi nowe.
flugzeug30 pisze:Czyli większość niemieckich czołgów ( zużyte Pz. I i Pz. II ), miała de facto wartość bojową naszych zużytych szkolnych TKS- ów...


Wartość bojową miały wyższą. Niemcy, podobnie jak i Polacy tylko niewielką część maszyn wykorzystywali do szkolenia. Pozostałe były w zapasach mobilizacyjnych na wypadek wojny, więc były to czołgi zazwyczaj nowe (choć miały po kilka lat). Czołgi używane do szkolenia w czasie wojny zostały w koszarach zarówno u nas jak i u Niemców.

flugzeug30 pisze:tyle, że było ich dużo, były bardzo ruchliwe,


Z tym się zgadzam.

flugzeug30 pisze: a także miały duże gabaryty,


A z tym niestety nie. Te czołgi (Pz. I i Pz II) wcale nie były takie duże.

flugzeug30 pisze:które wzbudzały panikę wśród naszych żołnierzy rezerwy, którzy nieraz ostatnie szkolenia rezerwy mieli we wczesnych latach 30- tych- starsze roczniki- i nowoczesnego czołgu ( z FT- 17 mogli mieć do czynienia na ćwiczeniach rezerwy ), nigdy nie widzieli na oczy.
Podczas mobilizacji powołano (jeśli się nie mylę) 8 najmłodszych roczników. Tak więc najstarsi z nich byli w wojsku najdalej w 1930.
flugzeug30 pisze: Skądinąd- część Panzerów III E i wszystkie Panzery IV D, które były 1 IX 1939 w jednostkach, były w jednostkach, ćwiczono na nich załogi, ale, ponieważ
oficjalnie ich nie wprowadzono na stanu Wehrmachtu, więc formalnie nie istniały ?.

Nie wprowadzono na stan :?: Wprowadzono i istniały oficjalnie.
flugzeug30 pisze:Przepraszam Kolegę, jeżeli popełniłem ( bądź cytowałem ) herezje w stylu " Pan Jezus miał tylko ciało pozorne " :oops: :evil: :shock: :cry:, proszę Kolegę o powrót do dyskusji i przyrzekam nie narzucać Koledze swojego zdania na temat WH.


Każdy ma się prawo mylić. Tyczy się to zarówno Ciebie jak i mnie. Forum jest po to by wymieniać i konfrontować swoją wiedzę z innymi, wymieniać poglądy i się uczyć. W ogóle nie odebrałem Twoich postów jako próbę narzucenia swojego zdania. Z dyskusji nie zrezygnowałem, tylko praca czasami nawet przez kilka tygodni nie pozwala mi na przyjemności (np. dyskusje na forum :D )
Witam i dziękuję.


Co do wymiarów czołgów Pz. I i Pz. II - tak, to prawda, nie były one za
duże wymiarowo. Niemniej w warunkach niewiedzy naszych rezerwistów piechoty ( zwłaszcza tych roczników 1899, 1900 i niewiele młodszych ) na temat obrony ppanc. - była to bardzo groźna broń. Roczniki te zaś przeważały w kresowych dywizjach, gdzie za ich pomocą zwiększono ilość elementu polskiego- o wiele bardziej pewnego w walce od mniejszości narodowych- w trakcie mobilizacji.

Mam pytanie- które -dokładnie- wersje- Ausfuehrungi- wozów Pz. I, Pz. II, Pz. III i Pz. IV brały udział w kampanii wrześniowej Wehrmachtu ?.

Gebhardt

Re: Etaty niemieckich jednostek pancernych.

Post autor: Gebhardt » pt lip 31, 2009 6:13 pm

Dla scislosci 'Nachrichten Zug' to pluton lacznosci.

Pluton rozpoznawczy to bylby Aufklarungs Zug czy jakos tak.

flugzeug30

Re: Etaty niemieckich jednostek pancernych.

Post autor: flugzeug30 » wt sie 04, 2009 3:23 pm

Faktycznie, Nachrichten- Zug - to był jednak pluton łączności.

Co do poszczególnych Ausf. Pz. - interesuje mnie zagadnienie, czy istniały przed Ausf. A, B wozu Pz. II również Ausf. a, b wcześniejsze wersje... czy to tylko czyjś wymysł... ?

Speedy13

Re: Etaty niemieckich jednostek pancernych.

Post autor: Speedy13 » czw sie 06, 2009 3:38 pm

Hej
flugzeug30 pisze:interesuje mnie zagadnienie, czy istniały przed Ausf. A, B wozu Pz. II również Ausf. a, b wcześniejsze wersje... czy to tylko czyjś wymysł... ?
Istniały - takie oznaczenie - Pz. II Ausf. a (a nawet a/1, a/2, a/3), b, c - nosiły pojazdy, które można określić jako przedprodukcyjne, albo serie prototypowe. Zbudowano ich całkiem sporo, łącznie ponad 100 szt. Różniły się rozmaitymi zmianami w układzie napędowym i jezdnym; tu jest to opisane dokładniej http://www.achtungpanzer.com/panzerkampfwagen-ii.htm

flugzeug30

Re: Etaty niemieckich jednostek pancernych.

Post autor: flugzeug30 » sob wrz 12, 2009 4:42 pm

Wiadomo, na stanie których jednostek Wehrmachtu były 1 IX te właśnie wczesne wersje Pz. II ?. Zostały one użyte przeciw nam ?.

flugzeug30

Re: Etaty niemieckich jednostek pancernych.

Post autor: flugzeug30 » sob gru 19, 2009 7:23 pm

Zostały, kiedy będę miał więcej czasu, poszukam.

ODPOWIEDZ