pocisk

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
ODPOWIEDZ
Piotr'39

pocisk

Post autor: Piotr'39 » ndz mar 22, 2009 11:09 pm

Mam pytanie. Co to za pocisk? Chyba z nkm 20mm, ale nie jestem pewny, gdyż tata mi mówił, że to od działka plot. Ma wysokość ok.15 cm Obrazek

LESZEK

Post autor: LESZEK » ndz mar 22, 2009 11:20 pm

1. To nie pocisk tylko łuska od naboju. Pocisk to takie cudo, które wylatuje z lufy, żeby szkód narobić.
2. Ciężko powiedzieć. Pewnie od 23mm działka radzieckiego, ale aż tak bardzo się nie znam, żeby z przekonaniem to stwierdzić. A czemu radzieckie? Bo pełno tego ( tak na zasadzie dedukcyjnej trochę - co prawdą być nie musi ).

Speedy13

Post autor: Speedy13 » pn mar 23, 2009 12:31 am

Hej

Mnie to też wygląda na rosyjski 23x152 (jeśli nie znasz tego zapisu, pierwsza liczba to kaliber a druga długość łuski w mm). Nabój skonstruowany około 1939, stosowany w lotniczych działkach WJa a po wojnie także w przeciwlotniczych ZU-23.

Jeśli mogę coś podpowiedzieć: http://www.municion.org/ (strona jest po hiszpańsku ale naprawde nie trzeba znać tego języka), wybrać z menu z lewej Fuego central (naboje centralnego zapłonu) następnie dział >19 mm a następnie 23x151 (tak też jest ten nabój czasem określany) jest tam rysunek z dokładnymi wymiarami, można sobie porównać. Ewentualnie jeśli się nie będzie zgadzało, można sprawdzić inne naboje o długości łuski około 15 cm.

Piotr'39

Post autor: Piotr'39 » czw kwie 02, 2009 8:47 pm

A ta łuska? Chyba od ckm Obrazek

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » czw kwie 02, 2009 9:46 pm

Odnoszę wrażenie- że jest to łuska do lotniczego wkm-u UBT kalibru 12, 7 mm. , używanego w WWS RKKA ( lotnictwie radzieckim ), zwłaszcza w szturmowcach Ił- 2, Ił- 2 m 3 i Ił- 10, właśnie łącznie z rzeczonymi działkami WJa kal. 23 mm. , ewentualnie z działkami NS- 37 kal. 37 mm. ( zamiennymi z działkami WJa, stosowanymi w Ile- 10 i w ostatnich seriach Iła 2 m 3 ).

Czy to są pozostałości jakiegoś Iła 2 lub 2 m 3, zestrzelonego przez niemiecką OPL, lub myśliwce, którego część aby nadal znajduje się w ziemi ( z trzech pułków, używających nowsze, zwrotniejsze i szybsze szturmowce Ił- 10, zestrzelone zostały nad naszymi obecnymi ziemiami zachodnimi tylko dwa- trzy Iły- 10, w tym jeden przez niemieckie myśliwce Fw 190, OIDP nad obecnym Głogowem ) ?.

ODPOWIEDZ