RKM 792mm Browning wz28

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
Czcibor

RKM 792mm Browning wz28

Post autor: Czcibor » pt mar 02, 2007 8:05 pm

Mam takie pytanko...

Czy po 1945roku ta broń była jeszcze produkowana w Polsce??

Albo czy była po 1945roku jeszcze w użyciu w armii polskiej??

Pozdrawiam...

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » sob mar 03, 2007 7:00 pm

Witam
O ile mi wiadomo nie była produkowana i nie była na wyposażeniu, ale jeszcze to sprawdzę i dam znać.

Bofors

Post autor: Bofors » ndz mar 04, 2007 8:28 pm

na uzbrojeniu nie był bo ludowe wojsko polskie miało na uzbrojeniu rkm DP 8)

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » ndz mar 04, 2007 9:43 pm

Wygląda na to, że po klęsce wrześniowej rkm służył w oddziałach partyzanckich i "zdraciecko" w niemieckich jednostkach drugoliniowych i rezerwowych, mając przy okazji mały, równie niepatriotyczny epizod po stronie Rosjan w bitwie pod Moskwą.
Wz.28 miał inny kaliber niż broń radziecka, pomijając względy polityczne, to było zapewne jedną z przyczyn jego dyskwalifikacji.

Bofors

Post autor: Bofors » ndz mar 18, 2007 11:22 pm

zgadzam się 8)

Blazej ps. Stal

RKM 792mm Browning wz28

Post autor: Blazej ps. Stal » sob maja 12, 2007 8:59 pm

Te rkm-y byly tez czesto uzywane w partyzantce. Byly one dobrymi rkm-ami ale moim zdaniem powinny miec troche wieksza szybkostrzelnosc i jakis nowy magazynek (pojemniejszy) np taki bebenkowy na 150-200 naboi , co takze zwiekszyloby walory tej broni.

adamo

Post autor: adamo » pn maja 14, 2007 3:31 pm

ciekawe czy można by zastosować do tegoż erkaemu taśmę z nabojami (chodzi mi o pewne modyfikacje) takie rozwiązanie umożliwiłoby prowadzenie ognia zaporowego.

Blazej ps. Stal

Rkm 792 mm Browning wz28

Post autor: Blazej ps. Stal » pn maja 14, 2007 9:08 pm

Ten o tym myslalem . To by byla ciekawa wersja . Chodzi mi tu oto ze jesli ten rkm modlby strzelas z magazynkow lub z tasm i to bylby ciekawym projektem. Ale czy to mozliwe????

adamo

Post autor: adamo » wt maja 15, 2007 5:13 pm

trudno powiedzieć, ale raczej tak. MG 34 mógł być zasilany amunicją z magazynków lub taśm

Blazej ps. Stal

Rkm 792 mm Browning wz28

Post autor: Blazej ps. Stal » pt maja 18, 2007 2:30 am

Tak ale mi chodzi czy mozliwe byloby zeby ten rkm mial 2 wejcia na raz - 1 na tasme 2 na magazynek .Albo moim zdaniem tez lepszym projeketem bylby poprostu wiekszy magazynek. Zamiast tego 20 naboi tak na 200 naboi np bebenkowy. I jeszcze cos moze mi ktos powiedziec jak szybka mial ten rkm szybkostrzelnosc na min. ??? Ile przypadalo tych rkm-ow na poszczegolne zwazki taktyczne np na kompanie??

ODPOWIEDZ