KAZIMIERZ SOSNKOWSKI - CIENIOM WRZEśNIA

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
invictus

KAZIMIERZ SOSNKOWSKI - CIENIOM WRZEśNIA

Post autor: invictus » śr sty 02, 2008 10:05 pm

Kazimierz Sosnkowski - Cieniom września, wyd. MON, W-wa 1988, stron 290.

Obowiązkowa pozycja dla osób lubiących polską literaturę wspomnieniową II wojny światowej. Pomimo, że jak sam autor pisze we wstępie, nie jest człowiekiem pióra zdecydowanie podołał zadaniu. Na 290 stronach generał Kazimierz Sosnkowski zawarł wszystko co pamiętał z tej trudnej kampanii i nie tylko. Narracja zaczyna się od krótkiego zarysu Polski międzywojennej z akcentem na ostatnie dni pokoju. Książka w pełni oddaje klimat wrześniowych dni. Poprzez historie generała możemy zobaczyć w jaki chaotyczny sposób działał Sztab Naczelnego Wodza, jak przebiegał proces decyzyjny. Nie jest to jednak w żadnym wypadku totalna krytyka Marszałka. Następnie temat schodzi na zupełnie inny poziom - dowodzenie w polu. Jest to związane z losami generała, który 13 września obejmuje stanowisko praktycznie nie istniejącego frontu. To już drugi tydzień walk polskiego żołnierza. Dywizje piechoty są mocno poturbowane żołnierze przemęczeni ciągłymi walkami, przemarszami, nalotami. Jest nocne błądzenie po lesie i bezdrożach, ciągłe improwizowanie naszych dowódców, którzy każdego dnia muszą zbierać to co zostało i robić z tego wojsko. W całej tej Polskiej tragedii jest jeden pozytywny militarnie akcent, czyli rozbicie sporej części pułku SS "Germania", aby chwilę później w końcu ulec przewadze przeciwnika u bram Lwowa, który dla naszych żołnierzy stanowił w tym momencie mityczny cel. Na koniec krótki epizod opisujący drogę przyszłego Wodza Naczelnego na Węgry, związane z tym stresy podczas unikania czerwonoarmistów. Całość prezentuje się bardzo dobrze (moim skromnym zdaniem). Trzeba jednak pamiętać, że są to wspomnienia pisane wręcz na gorąco. Pierwszy raz zostały wydane w Londynie w 1942 roku przez co są nieskażone, żadnymi późniejszymi dywagacjami za to opisują subiektywny świat, widziany oczami wybitnego generała.

W A R T O ! ! !
Obrazek

Maurycy Witkowiak

Post autor: Maurycy Witkowiak » czw paź 30, 2008 10:27 am

Czuję się zachęcony. Na pewno przeczytam.

Piskor

Post autor: Piskor » czw paź 30, 2008 4:15 pm

W pełni zgadzam się z Invictus'em. Książka Jak najbardziej warta polecenia. Pisana prostym, przystępnym językiem. Przedstawia bezradność zarówno generałów jak i żołnierzy polskich w 1939r. Zawiera bardzo ciekawe opisy narad sztabu, walk, emocji, relacji między uczestnikami Kampanii Wrześniowej, z którymi gen. Kazimierzowi Sosnkowskiemu dane było się spotkać oraz wiele innych rzeczy, o których człowiek nigdy by się nie dowiedział. Gorąco zachęcam do przeczytania.

Awatar użytkownika
Lwowiak
Kapral
Kapral
Posty: 62
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 1:10 pm

Post autor: Lwowiak » śr gru 31, 2008 10:16 pm

Książka chyba ostatnio nie wznawiana , ale mam nadzieję ,że dostępna chociażby w wypożyczalniach.
Oprócz tego co powiedzieli już przedmówcy dodam jeszcze niesamowite sceny najwyższego poświęcenia i heroicznej walki podległych sobie żołnierzy ,które wyższy dowódca także zaobserwował podczas tych tragicznych dni i zawarł je w tej książce .
Poza tym są tam także opisane chwile tryumfu . W bitwie pod Janowem na pn od Lwowa np przeciwnik w ciągu dnia walki stracił ok 400 pojazdów bojowych.

ODPOWIEDZ