Prototypy samolotów bojowych Polska 1936-39. Edward Malak

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Prototypy samolotów bojowych Polska 1936-39. Edward Malak

Post autor: Jagmin » sob kwie 05, 2008 2:46 pm

Droga, tylko 200 stron, mało zdjęć, zresztą dość oklepanych, do tego wydanie i krój pisma przypomina bardziej publikację podziemną albo skrypt uczelniany (znacząca część tekstu to praca doktorska autora). Zdarzają się literówki albo pomyłki oznaczeń, język czasami jakby nazbyt zawiły, ale poza tym wszystko super. Książka stanowi bardzo obszerne i wnikliwe opracowanie. Jest sporo o PZL-38, PZL-39 i Foce, bardzo dużo o Jastrzębiu i innych maszynach. Autor często podpiera się relacjami pilotów i konstruktorów, powołuje się na innych autorów lub polemizuje z nimi, co uwiarygadnia zawartość opracowania - po Cynku jak zwykle jeżdzi jak po łysym koniu. Jest sporo stawianych tez, rozważań, ocen i analiz, ale bardzo precyzyjnie oddzielonych od tego co wydarzyło się w rzeczywistości. Malak demaskuje parokrotnie podawane jako pewnik fakty czy rewelacje, które w "realu" nie miały miejsca lub przedstawiały się inaczej (np prędkość P.50) ewentualnie nie powtarza po innych tego, o czym nie wie na 100% (prędkość Wilka z Fokami) - to bardzo dużo. Publikacja pozwala spojrzeć na problematykę polskiego lotnictwa z szerszej perspektywy, ukazuje całość z różnych punktów widzenia (np kwestię Foki). Najobszerniejsza i chyba najbardziej wiarygodna książka dotycząca tytułowej tematyki. Polecam.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » czw mar 26, 2009 11:04 pm

Czyli podobna do "Administrowanie w lotnictwie polskim 1926-1939" jeśli posiadasz Jagminie "Administrowanie.." czy mógłbyś wstępnie porównać te dwie pozycje? Bo ceny egzemplarzy używanych są powiedzmy zaporowe na poziomie 130 zł, nie wiem czy warto aż tyle wydać?

Woj

Post autor: Woj » czw mar 26, 2009 11:56 pm

Von Slavek pisze:Czyli podobna do "Administrowanie w lotnictwie polskim 1926-1939" jeśli posiadasz Jagminie "Administrowanie.." czy mógłbyś wstępnie porównać te dwie pozycje? Bo ceny egzemplarzy używanych są powiedzmy zaporowe na poziomie 130 zł, nie wiem czy warto aż tyle wydać?
Nie jest podobna - oczywiście wyjąwszy autora (a więc poniekąd i sposób prezentacji materiału) oraz ogólnie pojętą tematykę (lotnictwo wojskowe i przemysł lotniczy II RP).
Różnice zresztą wyraźnie widać już w tytułach - praca wcześniejsza skupia się na prototypach samolotów, spośród których niemała część prototypami miała pozostać. Nowsza książka (już nie doktorska, ale habilitacyjno-profesorska) obejmuje problematykę o wiele szerszą, dotyczącą najogólniej procesów zarządzania lotnictwem oraz ich zgodności z pewnymi kanonami, a choć i w niej o prototypach zdarzają się wzmianki to rzecz jasna nie stanowią osi wykładu. Szersza jest tu zresztąnie tylko tematyka, ale i baza źródłowa.
Obie mieć warto - bo jedna drugiej nie zastąpi.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » pt mar 27, 2009 11:27 am

Von Slavek pisze:Czyli podobna do "Administrowanie w lotnictwie polskim 1926-1939" jeśli posiadasz Jagminie "Administrowanie.." czy mógłbyś wstępnie porównać te dwie pozycje? Bo ceny egzemplarzy używanych są powiedzmy zaporowe na poziomie 130 zł, nie wiem czy warto aż tyle wydać?
Nie mam "administrowania", ale prędzej czy później upoluję, czekam na okazję. "Prototypy" kupiłem zdecydowanie taniej (jakieś 40), ale w ciągu ostatniego roku, może dwóch odnotowałem znaczący wzrost cen publikacji "z naszej branży" na allegro (2x i wiecej).

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » pt mar 27, 2009 2:49 pm

"Administrowanie..." mam, "Prototypy" jednak z tego co widzę muszę upolować jednak nie za taka cenę...

ODPOWIEDZ