Włodzimierz Kalicki - KONIEC NIEZDROWEGO ROMANSU

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
invictus

Włodzimierz Kalicki - KONIEC NIEZDROWEGO ROMANSU

Post autor: invictus » czw cze 19, 2008 9:21 pm

Włodzimierz Kalicki - KONIEC NIEZDROWEGO ROMANSU: Artykuł który ukazał się w Gazecie Wyborczej 02/09/1999

Autor bardzo ciekawie i szczegółowo jak na tego typu publikacje opowiada o niuansach stosunków wzajemnych między II Rzeczypospolitą a Czechosłowacją w przededniu II wojny światowej.

http://niniwa2.cba.pl/1939_koniec_niezd ... omansu.htm

Wielkim atutem jest interesujące i rzeczowe omówienie scenariuszy alternatywnych kierunków losów Polsko-Czechosłowackich i scenariusz wojny, w której obydwa kraje stają ramie w ramię przeciwko III Rzeszy.

P O L E C A M ! ! !

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » czw cze 19, 2008 9:37 pm

Znam ten artykuł, nawet go sobie kiedyś wydrukowałem. Pamiętam, że wariant sojuszu z południowym sąsiadem wyglądał kusząco, ale wg mnie spekulacje autora są równie nieprawdopodobne jak niektóre z naszych rozważań alternatywnych.
Jest oczywistym, że Czesi zainteresowali się poprawą stosunków z Polską dopiero, gdy praktycznie stali pod ścianą. Można oczywiście dyskutować, jednak wg mojej wiedzy ich zapał do walki w sojuszu z Polską był równie mikry jak do samotnej obrony granic. Liczyli udział Francji lub Sowietów - i to było warunkiem by chwycili za broń.

invictus

Post autor: invictus » czw cze 19, 2008 10:06 pm

Nie oceniał bym ich tak surowo jak ty. Fakt w ostatnim momencie na nas skierowali swoje spojrzenie jednak wydaje mi się, że było to szczere. Co do dywagacji militarnych a już kiedyś nad tym "rozmyślałem" grając w Hearts of Iron II - wersja Total realizm, właśnie tak wyglądała by wojna w sojuszu z Czechosłowacją.

ODPOWIEDZ