NIEROZEGRANA KAMPANIA - Piotr M. Majewski

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

NIEROZEGRANA KAMPANIA - Piotr M. Majewski

Post autor: Jagmin » pt lip 04, 2008 2:43 pm

Przy okazji popularności tematu o szansach Czechów na obronę w 1938 warto przywołać książkę Majewskiego. Dla mnie bardzo ciekawa. Autor dość szczegółowo przedstawia strukturę, liczebność i sprzęt czechosłowackiej armii, porównuje ją z siłami Polski i Niemiec. Naświetla realia historyczne, przedstawia czeski wariant obronny i niemiecką koncepcję agresji, ale na koniec (dla mnie bajka) snuje własny scenariusz wydarzeń w razie konfliktu.
Cześć publikacji historycznych, które kupuję, odkładam po przekartkowaniu na półkę (może kiedyś) inne czytam wybiórczo (nie wszystko mnie interesuje), ale książka Majewskiego trafiła do trzeciej kategorii - od deski do deski.
Chętnych ostrzegam przed błędem, który ja popełniłem - trzeba czytać z mapą lub dobrym atlasem pod ręką, ja o tym nie pomyślałem, a potem już mi się nie chciało sięgać po mapę.Trochę niewątpliwie straciłem.

invictus

Post autor: invictus » sob sty 17, 2009 6:56 pm

Piotr M. Majewski - Nierozegrana kampania. Możliwości obronne Czechosłowacji jesienią 1938 roku, wyd. TRIO 2004


Obrazek

Własnej recenzji nie przedstawię ale widzę, że temat jest wiecznie żywy na forum więc zaznaczam istnienie takiej pozycji wydawniczej.

PS. Nie zauważyłem, że Jagmin już o niej napisał więc podczepiam się pod jego recenzje z uzupełnieniem.

Krótka charakterystyka:

Praca rzuca nowe światło na sytuację militarną południowego sąsiada państwa polskiego w kluczowym roku 1938, która pozostawała nie bez wpływu na strategiczne i międzynarodowe położenie samej Rzeczypospolitej. Rozprawa przedstawia szczegółowo kontekst kryzysu sudeckiego, a tym samym pozwala zrozumieć motywy, jakie skłoniły władze czechosłowackie do kapitulacji wobec ultimatum postawionego im przez mocarstwa w Monachium.

prof. Marek K. Kamiński

Prezentowana publikacja stanowi zupełnie nowatorskie spojrzenie na badane zagadnienia, wydane bowiem dotychczas publikacje na temat militarnych aspektów kryzysu sudeckiego ograniczają się do charakterystyki armii czechosłowackiej, nie próbując w sposób kompleksowy określić jej szans w ewentualnym starciu z wojskami niemieckimi. [...]

Wnioski, do których dochodzi Autor, podważają silnie zakorzenioną w polskiej historiografii tezę, że Czechosłowacja była wystarczająco silna, aby w 1938 roku samotnie walczyć z Niemcami Hitlera. (...] Jak wynika z pracy, ten uprzemysłowiony i zamożny kraj nie był wcale lepiej przygotowany do wojny niż rolnicza i biedna Polska.

prof. Paweł P. Wieczorkiewicz

ODPOWIEDZ