"Artyleria lądowa 1871 - 1970" S.Pataj

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

"Artyleria lądowa 1871 - 1970" S.Pataj

Post autor: Jako » wt kwie 21, 2009 8:57 am

Autor postu: Jagmin

Parafrazując znaną wypowiedź Churchilla można stwierdzić, że jest to najgorsza książka o artylerii, ale lepszej dotąd nie wydano.

Czasem ma się wrażenie, że książkę pisał ktoś, kto ma dostęp do bogatych źródeł, ale nie zna tematu, więc popełnia szkolne błędy. Pozycja jest starą publikacją z licznymi literówkami, błędami i brzydkimi fotografiami. Dzisiaj wydano by ją na kredowym papierze z kolorowymi obrazkami i ceną powyżej "stówy".
Ale chyba nic lepszego nie ma. Żadna znana mi polskojęzyczna książka nie stanowi równie szerokiego opracowania.
Po krótkim wstępie następuje część encyklopedyczna, podstawowe dane i fotografia. Jest tam też dział dotyczący naszej wrześniowej artylerii, gdzie oprócz "oczywistych oczywistości" pojawiają się m.in. ppanc 47mm wz.39 czy 47mm "Pocisk". Jest o konstrukcjach szwedzkich czy czechosłowackich.
Ja kiedyś kupiłem i nie żałuję.

Obrazek

Obrazek

invictus: Miałem ją kiedyś w rekach, potwierdzam bardzo ciekawa i trzyma dobrą cenę. (Dlatego nie mam jej na półce)

ODPOWIEDZ