"Agresja 17 września 1939" Jerzy Łojek

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

"Agresja 17 września 1939" Jerzy Łojek

Post autor: Jako » wt kwie 21, 2009 9:42 am

Autor postu: Sertorius

Jerzy Łojek, Agresja 17 września 1939, Warszawa 1990

Napisana pod koniec lat 70-tych i wydawana pierwotnie w drugim obiegu (pod pseudonimem Leopold Jerzewski), książka poświęcona przede wszystkim politycznym przyczynom i skutkom porozumienia niemiecko-sowieckiego. Autor, jeden z najbardziej polemistycznie usposobionych historyków polskich, syn oficera (lekarza medycyny) zamordowanego w Katyniu, był zwolennikiem oficjalnego wypowiedzenia wojny ZSRR w 1939 r., i krytykował decyzję Naczelnego Wodza, zakazującą bić się z sowietami. Zwolennik kontrowersyjnej tezy wg której Polskę mogło uratować tylko przystąpienie do Paktu Antykominternowskiego, zgoda na pewne ustępstwa wobec Hitlera (Gdańsk, eksterytorialna autostrada) i czasowy alians z Niemcami.
Można się z Łojkiem nie zgadzać, ale czyta się go z przyjemnością.

Obrazek
malinmac napisał: Pozycja wpadła mi w ręce całkiem niedawno, ale faktem jest że Łojka czyta się dobrze. Co do jego spojrzenia na możliwość przystąpienia Polski do paktu antykominternowskiego, to pewnym wydaje się to, że ofiar wojennych polskiej narodowości mogłoby być mniej. Autor dogłębnie analizuje fakty i terminy wydarzeń mające wpływ na ostateczne podejście wojsk polskich do wkraczających sowietów.

ODPOWIEDZ