"Uwaga! Czołgi!" Tymoteusz Pawłowski

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

"Uwaga! Czołgi!" Tymoteusz Pawłowski

Post autor: Jako » wt kwie 21, 2009 10:02 am

Książka stanowi próbę zilustrowania stanu polskiej obrony przeciwpancernej w latach trzydziestych, ale nie tylko. Autor przybliża początki broni pancernej i przeciwpancernej, opisuje polskie rozwiązania i recepty na czołgi, przedstawia ówczesne poglądy, cytuje artykuły z prasy wojskowej tamtych czasów. Mimo raczej surowych opinii na temat książki z jakimi się spotykałem (autor też bywa krytykowany) muszę przyznać, że całość przeczytałem z dużym zainteresowaniem. Książkę czyta się lekko, zwraca uwagę staranne przygotowanie autora do opisywanego tematu, jak również jego świeże (dla niektórych może kontrowersyjne, a dla mnie nawet odkrywcze) spojrzenie na problem - mam wrażenie, że Pawłowski lubi prowokować i chętnie stawia niepopularne tezy. Ostatnio tak wciągnęła mnie "Nierozegrana kampania" Majewskiego, a wcześniej "Plan [operacyjny] wschód" Szubańskiego. Polecam.

PS Von Slawek, jak sądzę, również czytał niedawno Pawłowskiego.
Von Slavek napisał: Pewnie, choć czasami zdążają sie nieścisłości, ale podsumowując według mnie jest genialna w swojej prostocie stawianych tez, bo ja nigdy nie patrzyłem na ten problem z tej strony. A co do "Nierozegranej Kampanii" także ją posiadam i tez książka godna polecenia armia czeska bardzo dobrze opisana, szczególnie dla mnie interesujący jest rozdział o fortyfikacjach czeskich.
A "Plan operacyjny Wschód" klasyk
Jagmin napisał: Autor książki "matematycznie" określa skuteczność obrony ppanc względem ataku nieprzyjaciela - można się spierać z przyjętymi przez niego założeniami, dodać własne poprawki, ale sam sposób pozwala coś ustalić. Prezentuje dość nowatorski pogląd na kwestię użycia i "utajnienia" Ur-a, a dodatkowo jest trochę informacji (niewiele, ale i tak więcej niż w innych znanych mi publikacjach) na temat niewdrożonego do produkcji prototypu działa ppanc 55mm - co warte odnotowania, autor wbrew powszechnym opiniom wyraża się o konstrukcji pozytywnie.
Podstawowe informacje o książce: http://www.1939.pl/ksiazki/uwagaczolgi/index.php

ODPOWIEDZ