Polskie pociągi pancerne

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
strabek

Polskie pociągi pancerne

Post autor: strabek » czw lut 12, 2009 9:02 pm

Witam zdecydowałem się założyć ten temat, bo jeszcze nikt tego na tym forum nie zrobił. Temat ten jest
ciekawy a wciąż mało znany. Chciałbym, aby tu były zamieszczane linki do stron oraz tytuły artykułów i książek na temat.
Można tu też zamieszczać wszystkie inne informacje i pytania związane z tematem

Jak wiadomo na dzień 1.09.1939 R. było 10 gotowych do walki. Plus dwa szkolne "Zagończyk" i "Stefan Czarniecki". W toku kampanii powstały także 4 improwizowane pociągi. Dwa dla Dowództwa Obrony Wybrzeża a następne dwa dla Dowództwa Obrony Warszawy.
Najbardziej znanym epizodem kampanii wrześniowej z chwalebnym udziałem naszego pociągu pancernego Nr 53 „Śmiały” z bitwy pod Mokrą.

Z literatury znam tylko dwie poniżej podane pozycje:
T. Krawczak, J. Odziemkowski -"Polskie pociągi pancerne w wojnie 1939"(Czytałem)
Adam Jacek Ostrówka Pociągi pancerne Wojska Polskiego 1918–1939 (Nie czytałem)

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » śr lut 18, 2009 2:46 pm

Dodam:
TBiU 18 - Pociąg pancerny "Danuta"
Pociąg pancerny "Śmiały" w trzech wojnach

obie Janusza Magnuskiego

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » sob lut 21, 2009 5:51 pm

Rajmund Szubański- książka o broni pancernej w wojnie obronnej [ o obu stronach ].

strona http://derela.republika.pl/pociagi.htm

Hobo

Post autor: Hobo » śr mar 04, 2009 8:04 pm

W 1999 r. wydano spisane w niemieckiej niewoli pamiętniki Bronisława Koniecznego "Mój wrzesień 1939". Autor, kapitan broni pancernej, był dowódcą pociągu ewakuacyjnego 2 dywizjonu pociągów pancernych z Niepołomic.

SoliderfromPoland

Post autor: SoliderfromPoland » ndz mar 15, 2009 8:57 am

Jagmin pisze:
Pociąg pancerny "Śmiały" w trzech wojnach
Pociągowi "Śmiały" toważyszył w 1939 pociąg "Piłsudczyk" czy jakoś tak
A takie pytanie mam:Czy pociąg "Śmiały" był jedynym posiadający swój własny czołg (był to czołg Renault ale jaki model to nie wiem)

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » ndz mar 15, 2009 9:39 am

Każdy pociąg pancerny posiadał dwa zespoły składające się z dwóch TK-3 i czołgu FT-17.

SoliderfromPoland

Post autor: SoliderfromPoland » pn mar 16, 2009 7:11 pm

dziękuję :D

strabek

Post autor: strabek » ndz maja 10, 2009 9:18 pm

Witam mam dodatkowe pytanie, który z naszych pociągów pancernych walczył najdłużej wrześniu 1939.

smokeustachy
Sierżant
Sierżant
Posty: 118
Rejestracja: ndz gru 23, 2007 12:51 pm

Post autor: smokeustachy » czw cze 11, 2009 12:41 am

Pancerki okazały się skuteczną bronią, w sumie przewyższały inne lądowe pojazdy możliwościami bojowymi - w sumie to odpowiedniki pancerników, wieże, pancerz, te sprawy i co najważniejsze - komin. Czy nasze pociągi dostały platformę z Boforsem 40mm plot?

maniek78m

Post autor: maniek78m » czw cze 11, 2009 11:10 am

wystarczyło zniszczyć torowisko i były już nieszkodliwe :?

ODPOWIEDZ