Co to za Mundur?

Kupię, sprzedam, poszukuję, mam pytania lub coś ciekawego do zakomunikowania ... czyli wszystko dla kolekcjonerów militariów, poszukiwaczy i rekonstruktowów.
ODPOWIEDZ
elly33

Co to za Mundur?

Post autor: elly33 » śr mar 25, 2009 9:35 pm

Witam,

Znalazłam u cioci zdięcie mojego pradziadka i niewiem co to maże być za Mundur? To jest portret malowany i mundur wygląda na zielony,paski są białe. Niewiem co mogą oznaczać te gwiazdki. czy jast ktoś na forum co się już spotkał z takim umundurowaniem. Niesądzę ,że to będzie mundur Wojska Polskiego. Poproszę o opinie.



Obrazek

Cieplutko pozdrawiam Elly

tomus118

Post autor: tomus118 » śr kwie 15, 2009 9:03 am

Czemu zdjęcie niedostępne?

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » śr kwie 15, 2009 2:08 pm

Domniemywam, że Pani pradziadek służył w którejś z armii zaborczych ?.
Otóż, prawdopodobnie, jest to mundur armii carskiej, rosyjskiej- od końca XIX w./początku XX w. ( pruski mundur miał już wtedy kolor feldgrau- jasnoszary, zaś austro- węgierski- hechtgrau- jasny szarozielony.)

Zresztą- z jakiego obszaru Polski wywodził się Pani pradziadek ?. To może być w tym kontekście ważne.

Poza tym- mundury zielone/szarozielone nosiły u nas wcześniej w naszym wojsku różne formacje strzeleckie, choćby bataliony strzelców celnych ( od celności ich gwintowanych sztucerów, a nie od ich rzekomej służby celnej ! ) w powstaniu listopadowym 1830- 1831 r. Takie mundury nosili też jegrzy ( od Jaeger ), lekka piechota strzelecka, w użyciu zwłaszcza w armii rosyjskiej, pruskiej i austriackiej- w armii rosyjskiej byli oni jeszcze około roku 1863 ( OIDP ).

ODPOWIEDZ