Co to za mundur???

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
Gebi

Co to za mundur???

Post autor: Gebi » wt maja 26, 2009 6:54 pm

Proszę bardzo o pomoc w rozszyfrowaniu tego munduru. Na zdjęciu jest J. Siedlecki, który poległ w bitwie nad Bzura-jako major 70 pp. W czasie I wojny światowej, został wcielony do armii niemieckiej. Walczył na froncie zachodnim, między innymi pod Verdun, wówczas uciekł do wojsk sprzymierzonych, gdzie skończył szkołę oficerską w 1919 r.
W randze podporucznika po wojnie przybył do Polski, odznaczony Croix de Guerre (Krzyż Wojenny). Wrócił do Polski w roli tłumacza, w ramach francuskiej misji wojskowej.
Zwracam się z prośbą o rozszyfrowanie tego mundur, czy to jest mundur francuski z okresu szkoły oficerskiej???
Obrazek

Andrzej Lewandowski

Post autor: Andrzej Lewandowski » wt cze 02, 2009 7:16 pm

Witaj. Z tego co sie dowiedzialem od fachowców (moja żona szyje mundury historyczne) jest to mundur listonosza z okresu I wojny światowej. Najprawdopodobniej pruski. Pisze najprawdopodobniej, gdyz bardzo podobne mieli również Francuzi. Pruski mundur jest koloru żółtego z granatowym wysokim kołnierzem. Na guzikach widnieje trąbka pocztyliona (jak na kołnierzyku) oraz nad trąbką korona. Jakbyś miał jakieś inne zdjęcie w tym mundurze pokazujące np. kieszeń czy inne detale można by dokładniej określic rok. Pozdrawiam Andrzej

Hobo

Post autor: Hobo » czw cze 04, 2009 3:17 pm

Śmiem twierdzić, że jest to mundur francuski; trąbka zaś to emblemat strzelecki.

qrak

Post autor: qrak » czw cze 04, 2009 6:00 pm

Kurtka munduru Mle 1915 nie miała kieszeni na piersi, naramienników, zupełnie inny kołnierz oraz mniej guzików.
Wcześniejsza, Mle 1867 podobnież nie miał kieszeni na piersi i naramienników, inny kołnierz.

Śmiem więc twierdzić, że twoje śmiałe stwierdzenie jest błędne

Hobo

Post autor: Hobo » czw cze 04, 2009 6:59 pm

Nie stwierdziłem, że to jest Mle 1915.

Andrzej Lewandowski

Post autor: Andrzej Lewandowski » czw cze 04, 2009 8:51 pm

Nie chcę się sprzeczać co do tego co oznaczaja trąbki na kołnierzyku, bo się zupelnie na tym nie znam. Jak powiększyć zdjęcie, to na guzikach wyraźnie widać zarys trąbki i korony. Na jednym z forum poświęconych eksploracji i poszukiwań, widziałem taki guzik znaleziony przez jednego z poszukiwaczy militariów i innego żelastwa. Tam wyraźnie określono że to guzik pocztowy, potwierdzając jakoby stwierdzenie o pochodzeniu munduru, które otrzymałem od jednego z historyków z firmy Hero Collection z Poznania. Jak sie dokopię do tego forum, to wkleję link. Pozdrawiam Andrzej.

qrak

Post autor: qrak » pt cze 05, 2009 11:18 am

Hobo:
Jaki więc według Ciebie jest wzór tego munduru?

Andrzej Lewandowski

Post autor: Andrzej Lewandowski » pt cze 05, 2009 5:52 pm

Witaj. Nie mam pojęcia jaki to wzór. Spróbuję dowiedzieć się więcej. Może jest jakiś katalog mundurów.
Wydaje mnie się jednak, że to mundur pocztowy. Skupiłem się dokładnie na guzikach i znalazłem w necie opis:

Nummer / number : CPOD100
Post
Deutschland / Germany
Wrttemberg till 1918
weiss 23mm
mehrfach vorh.
Tausch / Swap

Obrazek

Podaje także link do tej strony: http://www.knopfsammler.de/main_index.html

Tak czy inaczej, nie jestem fachowcem i oczywiście mogę się mylić. Pozdrawiam serdecznie Andrzej

Gebi

Post autor: Gebi » sob cze 06, 2009 12:05 am

Serdecznie dziękuje za pomoc w rozszyfrowaniu. Widzę., że trochę problemów jest

Gebi

Post autor: Gebi » sob cze 06, 2009 12:08 am

Czyli stwierdzenie, że w mundurze armii francuskiej też nie jest pewne?

ODPOWIEDZ