Żołnierskie groby w Lipiu

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
Krystyna

Żołnierskie groby w Lipiu

Post autor: Krystyna » pn sie 24, 2009 12:37 pm

Niedawno dowiedziałam się, że w miejscowości Lipie (gmina Czarna, powiat bieszczadzki) znajdują się 2 zbiorowe mogiły żołnierzy, którzy zginęli z rąk Armii Czerwonej. Brak o tym zdarzeniu informacji w dostępnych mi opracowaniach. WKU też takiej wiedzy nie ma. Mogiła obok danej cerkwi ma skrywać szczątki 20 żołnierzy (jest na niej duży krzyż) a w lesie (dawniej to było pod lasem) 30 żołnierzy. Rzeczywiście w lesie jest miejsce mogące być zbiorową mogiłą, nawet ktoś umieścił tam krzyżyki i palone są znicze. Miejscowa ludność to przesiedleńcy z Sokalszczyzny w 1951 i niewiele wiedzą na ten temat. Ludzie mieszkający tam w 1939 roku przeważnie zostali wysiedleni w 1951 roku w rejon Użgorodu. W opracowaniu Andrzeja Potockiego (dziennikarz TVP Rzeszów) jest informacja, że byli to żołnierze "radoskiego pułku strzelców". Nie znalazłam takiego pułku, a radomski (zakładając, że był błąd) walczył nie w tych rejonach.
Chciałabym bardzo przed zimą dowiedzieć się więcej i oznaczyć te miejsca. Może ktoś wie i podzieli się swoją wiedzą.
Będę bardzo wdzięczna. Krystyna Chowaniec

ODPOWIEDZ