Kolonie

Spekulacje i hipotezy dotyczące alternatywnych przebiegów wydarzeń oraz wszystkie inne tematy historyczne, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach forum.
Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Kolonie

Post autor: Horus » wt sie 04, 2009 9:28 pm

Chcę poznać wasze opinie na temat jak wyglądałaby Polska w 1939, gdyby próby uzyskania terytoriów zamorskich zakończyły się powodzeniem. Nie ważne czy to byłaby Ameryka Południowa, Afryka czy Kanada. Czy Polska zyskałaby coś więcej poza terenami pod osadnictwo, surowcami i stałym rynkiem zbytu. A może koniec byłby taki że kilku obrotniejszych człowieczków zrobiłoby na tym zloty interes, dojąc z Polski ile się da dla rozbudowy prywatnego imperium? Czy nowe tereny pomogłyby w umocnieniu sił zbrojnych, czy ze względu na konieczność nowych inwestycji zmniejszyły by się wydatki na armię. No i oczywiście ochronę militarną nowym terenom też należało zapewnić. Czy kolonie byłyby powiązane z Polską tylko jako rynek zbytu "paciorków" dla miejscowych, czyli po ewentualnej przegranej wojnie w 1939 nie mogłyby samodzielnie egzystować? Takie atrakcyjne wczasowisko bez własnego przemysłu, za to z ogromną ilością posiadłości kupieckich?

LESZEK

Re: Kolonie

Post autor: LESZEK » pn sie 24, 2009 3:02 pm

Mając kolonie na pewno nie byli byśmy po 1939 roku na "łasce" aliantów ( w sensie siedziby ). :wink:

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: Kolonie

Post autor: Horus » pn sie 24, 2009 4:25 pm

Siedziby może i nie, ale wszystko inne z wyjątkiem wody musielibyśmy może od sojuszników kupować. Zresztą zdaje się LESZKU że mocno wątpisz w działania Polski w kierunku zdobycia kolonii? Niezależnie fajnie że wróciłeś. Już po urlopie? Ależ pani minister obcięła program nauczania Twojego przedmiotu w gimnazjum!!!

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Re: Kolonie

Post autor: Jagmin » wt sie 25, 2009 8:42 am

Ależ pani minister obcięła program nauczania Twojego przedmiotu w gimnazjum!!!
Będzie miał więcej czasu dla nas.

LESZEK

Re: Kolonie

Post autor: LESZEK » wt sie 25, 2009 8:46 pm

Fakt, goły etacik został. Trudno dla mnie i innych belfrów - mniej zarobimy. Natomiast tragedia dla uczniów. I tak tej historii mieli za mało.
A tak w temacie : to już nie był chyba czas na zdobywanie kolonii. Może i dobrze, bo jak popatrzę na dzisiejszą choćby Francję, to ciarki przechodzą. Nie jestem rasistą. Chodzi mi o kwestie kulturowe i to, że Francuzi powoli przestają się czuć jak u siebie. Bliżej im do Berberów i świata arabskiego. Jeżeli nie chcą corocznego palenia samochodów, walk o kfefy itp. to powinni się wynieść do jakiegoś europejskiego kraju i zostawić piękną Francję Arabom :wink: .

Ingen175

Re: Kolonie

Post autor: Ingen175 » sob wrz 05, 2009 12:05 am

Co do historii to ja mam za rok maturę (z historii zdaję też) i z lekcjami jest cienko, 3 tygodniowo to tragedia, weź tu się naucz , a tak lubię ten przedmiot, i gość jest spoko.

A co do kolonii to jest to jak dla mnie zbyt dalekie wybieganie w przeszłość i zbyt wiele niewiadomych, ponadto mało realne (kiedy zaczynał się kolonializm my się biliśmy z ruskami, szwedami . W ogóle to bez sensu jest bo , teoretycznie moglibyśmy nawet rozbiorów uniknąc. A więć i I i II wojna światowa stały by pod znakiem zapytania.

evanger

Re: Kolonie

Post autor: evanger » sob wrz 05, 2009 1:05 pm

A czy gdybyśmy mieli jakiś kawałek zamorski (np. dawne kurlandzkie kolonie: Togo czy Gambie) sytuacja rządu polskiego nie była odrobinę lepsza podczas IIwś???

Ingen175

Re: Kolonie

Post autor: Ingen175 » sob wrz 05, 2009 8:36 pm

A kiedy mielibyśmy to to zdobyć ? Przed rozbiorami ? Po I wojnie światowej ?
Nawet jeśli byśmy to mieli to co by tam było takiego ważnego ? Można by przemysł nieco rozbudować, infrastrukturę i eksploatować dobra naturalne ale to i tak malo :( To nie WB która kradła z całego świata, co im się podobało a jak ktoś się sprzeciwiał to "wyższa kultura i cywilizacja strzelała".

Ps. Tu mam prośbę do Leszka, mam za sobą książkę o Wrześniu pana Piekałkiewicza, czytam obecnie L. Moczulskiego gruuube tomiszcze o Wrześniu, ale co jeszcze poleciłbyś mi przeczytać do konkursu (poziom Licealny więc już nieco poważniejsze lektury ), mam niestety mało czasu bo konkurs jest na przełomie Września i Pazdziernika.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: Kolonie

Post autor: Horus » ndz wrz 06, 2009 1:34 pm

Ingen175 pisze:A kiedy mielibyśmy to to zdobyć ? Przed rozbiorami ? Po I wojnie światowej ?
Po Wielkiej Wojnie. I to nie na zasadzie podbojów, na to już trochę za póżno, nie przez przejęcie części terytoriów zamorskich należących niegdyś do zaborców, lecz na zasadzie dzierżawy. Plany takie były nie tylko ze względu na chęć łatwiejszego pozyskiwania surowców, lecz głównie ze względu na skalę bezrobocia w kraju. Wielokrotnie w Sejmie wskazywano na problem emigracji zarobkowej(którą zresztą popierano), lecz chciano falę emigracji pokierować tak żeby odbywało się to z korzyścią dla Polski. Uważano że emigracja zmniejsza problem bezrobocia, lecz zdawano sobie też sprawą z tego że korzystają z tego kraje gdzie nasi obywatele się osiedlają. Na tej samej zasadzie rozbudowywano flotę statków pasażerskich. Jeżeli już ludzie wyjeżdżają z kraju to lepiej żeby robili to na pokładach polskich statków z czego są jeszcze pewne zyski. Kiedyś pobieżnie przejrzałem trasy na jakich pływały nasze transatlantyki. I zdaje się że faktycznie spora jak na nasze warunki flota pasażerska była budowana i eksploatowana głównie pod emigrację. Opieram to na tym (po za przemowami sejmowymi) że rejsy wycieczkowe na trasie palestyńskiej oraz północnej miały miejsce w okresach czasowego spadku emigracji. Natomiast w okresach wzrostu wyjazdów za ocean, niemal wszystkie statki pasażerskie kierowano do rejsów na linie do Kanady i USA oraz Ameryki Południowej(tu rzadziej).

Ingen175

Re: Kolonie

Post autor: Ingen175 » ndz wrz 06, 2009 3:21 pm

To już bardziej, ale dokładnie które ziemie byś chciał przejąć ?

ODPOWIEDZ