Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
Gebhardt

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: Gebhardt » wt wrz 01, 2009 5:53 pm

Najprawdopodobniej samochody ADGZ nie byly przydzielone do SSHW-D. Nie bardzo wiem na jakiej podstawie te jednostki polaczono w historiografii. Wszystko wskazuje na to ze dwa pojazdy ADGZ nalezaly do plutonu sampancow policji mundurowej czyli Schupo ('gapy' policyjne na wierzach, godla Policji Gdanskiej na kadlubie). Pozostale dwa pojazdy plutonu to typowe policyjne samochody pancerne z podobnymi godlami i z imionami wlasnymi wypisanymi w tym samym stylu i z tej samej serii co ADGZ, co tym bardziej potwierdza przynaleznosc ADGZ w Gdansku do Schupo. No i jak wiemy, ADGZ walczyly w Gdansku gdy SSHW-D bila sie pod Tczewem. Z pewnego zdjecia wynika ze do operacji 'Tczewskiej' przydzielono SSHW-D jeden lub wiecej Czechoslowackie samochody pancerne OA vz 30 - jeden z nich wyladowal w rowie. Skad przyszly, przyznam, nie mam pojecia.

Co do nadbrzeznych dzial 88mm to nie slyszalem i sadze ze to wielce watpliwe bo niby po co motorowej jednostce artyleria nadbrzezna? Miedzy zakonczeniem operacji Tczewskiej a rozpoczeciem dzialan na Helu 8 wrzesnia, SSHW-D stacjonowal w Gdyni i Sopocie. Moze stad jakies skojarzenie.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: Horus » wt wrz 01, 2009 6:36 pm

SS H-D nie walczył w jednym miejscu całością sił. Większość oddziału walczyła pod Tczewem , reszta w Gdańsku, wspomina się też o jej udziale w walkach na Westerplatte. Przyznaję że nie jestem w tej dziedzinie fachowcem, co zresztą widać, ale chciałbym się dowiedzieć czy moje modele ADGZ mogę spokojnie wysłać do "koszalina" jako niezgodne historycznie. Zresztą jutro jeszcze poszukam zastawienia H-D które opublikował pan W.Zalewski uważający się za znawcę tematu. O OA vz 30 i o "Żółwiu" w barwach niemieckich już gdzieś słyszałem.

Gebhardt

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: Gebhardt » wt wrz 01, 2009 9:04 pm

Ze skromnych materialow ktorymi dysponuje, (w tym relacja Antona Winter'a, zolnierza 3ego plutonu 13 kompanii) wynika ze pod Tczewem byl caly SSHW-D poza jednym plutonem. Tym nieszczesnym plutonem byl 3ci pluton kompanii dzial piechoty. Sadze ze fakt ze pluton ten nie mial dzial przystosowanych do trakcji motorowej i przemieszczal sie kilkoma zarekwirowanymi ciezarowkami cywilnymi tlumaczy dlaczego pluton pozostal w Gdansku. 1 ego wrzesnia rano, polpluton lekkich dzial piechoty byl uzyty przeciw Poczcie Polskiej w Gdansku. W czasie tej akcji zginal SS Rottenfuhrer Taynor a dowodca plutonu zostal ranny. Polpluton miotaczy min, w tym samym czasie wspieral drugi atak na Westerplatte. Po poludniu jeden z miotaczy min spod Westerplatte powrocil do Gdanska by wspierac ostateczny szturm Poczty.

Z okrawkow informacji dowiadujemy sie ze 6ego wrzesnia o 09.00 dzialka piechoty 3ego plutonu ostrzeliwaly Westerplatte a po poludniu znowu, miotacze min. Pluton rowniez wspieral rozpoznanie walka Kompanii Pionierow i Kompanii Szturmowej Marynarki przeprowadzone 7ego wrzesnia. Strzelal prawdopodobnie z pozycji wsrod lub w okolicy budynkow warsztatowych, zniszczonych 1ego wrzesnia przez dziala SX. Taka lokalizacje potwierdza zdjecie miotacza min w akcji i niektore polskie relacje, w tym mjra Sucharskiego.

Tez fachowcem w tej dziedzinie nie jestem, po prostu kilka szydel wyszlo z worka jak podjalem probe odtworzenia sil niemieckich uzytych przeciwko Westerplatte. Pracy Zalewskiego, przyznam nie znam, chetnie bym przeczytal jezeli mozesz podac namiary.

A dlaczego, jesli mozna sie spytac, uwazasz ze ADGZ nalezy odeslac do 'Koszalina' jezeli nie nalezaly do SSHW-D?

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: Horus » wt wrz 01, 2009 9:18 pm

Gebhardt pisze: A dlaczego, jesli mozna sie spytac, uwazasz ze ADGZ nalezy odeslac do 'Koszalina' jezeli nie nalezaly do SSHW-D?
Ze względu na malowanie, posiada oznakowania rzekomo oddziału SS H-D. Ale jeżeli nie był tam używany to do koszalina i kupić nowy.

Gebhardt

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: Gebhardt » wt wrz 01, 2009 10:03 pm

No wlasnie diabel w slowie 'rzekomo' bo kilka juz razy widzialem oznakowanie policyjne opisane jako 'SSHW-D'. :twisted: Jeszcz nie wysylaj tylko porownaj ze zdjeciami 8)

voodoo34

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: voodoo34 » śr wrz 02, 2009 9:29 am

Miro pisze:Pułk SS-Germania został rozbity podczas bitwy koło Przemyśla a konkretniej nieopodal Gródka Jagielońskiego.
Germanie rozbiła:
11. Karpacka DP , 24. DP i 38. Dp Rezerwową. Łącznie 10-12 tyś żołnierzy, 90 dział i kompania rozpoznawcza czołgów TK.
Germania:
3345 żołnierzy, 8 dział, 45 moździerzy, 8 samochodów pancernych, 264 ciężarówki i 311 motocykli.

Sama bitwa trwała 3 dni celem ataku było przebicie się Armii "Małopolska" do Lwowa, w celu uniknięcia okrążenia i wzmocnienie garnizonu Lwowskiego.
Drogi kolego, czy raczyłeś przeczytać co sądzą i wiedzą na ten temat koledzy z DWS ? Jakbyś przeczytał dyskusję z linku który zapodałem to nie powtarzałbyś bzdur o rozbiciu pułku SS "Germania". W tym rejonie działała tylko część jednostek pułku w postaci III batalionu i 2-ch kompanii z I batalionu z oddziałami wsparcia i przydzielonym III/109 Art Rgt. Napiszę więc tutaj że rozbity (nawet nie zniszczony) został III batalion tego pułku wraz z częścią jednostek tyłowych i wsparcia. Oczywiście rozbito również III dywizjon 109 pułku artylerii ( 8 x 150 mm i 6 x 88 mm plot) przydzielony do pułku SS jako wsparcie. Jeden batalion to nie cały pułk i na dodatek tylko rozbity (spora część żołnierzy uciekła) czyli możliwy do odtworzenia po zebraniu i ponownym zorganizowaniu uciekinierów. Teren walki pozostał pod kontrolą niemiecką (polskie jednostki poszły dalej na wschód) tak więc rozbitkowie nie dostawali się do niewoli.

d_sz1

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: d_sz1 » śr wrz 02, 2009 10:35 pm

Dzięki voodoo34 za link do forum, przydał się i wyjaśnił mi parę kwestii oraz wniósł trochę nowych faktów.
Już wiem, dlaczego jest podawane, że we wrześniu 39 rozgromiliśmy (zniszczyliśmy) pułk SS-Germania:
1) 11 września sześć Łosi X dywizjonu zrzuciło 60 bomb na kolumnę XXII korpusu. Po południu w kolejnym nalocie bombardowano czołgi pułku pancernego (nieraz jest podawane, że kolumnę zmechanizowaną) SS - Germania
2) I tak jak już podałeś voodoo34 z 15/16 września rozprószyliśmy część jednostek pułku SS-Germania w postaci: III batalionu i 2-ch kompanii z I batalionu z oddziałami wsparcia i przydzielonym III/109 Art Rgt.
A potem propaganda PRL wykorzystała nieścisłości relacji uczestników tamtych dwóch wydarzeń a szczególnie tego drugiego i przyjęło się, że SS - Germania poszła do piachu z ręki WP.

Gebhardt

Re: Jakie jednostki SS brały udział w kampanii wrześniowej?

Post autor: Gebhardt » czw wrz 03, 2009 1:15 pm

Gwoli zapiecia na ostatni guzik
1 Wrzesnia w Gdansku jest udokumentowanie dzialanie 2 samochodow ADGZ. Nazywaly sie: "Ostmark" i "Sudetenland", mialy na bokach wierzy policyjne gapy, z boku kadluba nazwe idywidualna a z tylu na kadlubie (moze z przodu tez) odznake Gdanskiej Policji (odznaka dawnych gdankich pulkow husarskich - trupia czaszka i skrzyzowane piszczela, ktorych tradycje przejela Policja Gdanska w latach 30tych) i symbol SS.

Operowaly tez 2 samochody, tez Daimlera, ale typowe Polizei-Sonderkraftwagen nazwane "Memel" i "Saar". Z jednego znanego mi bocznego zdjecia "Saar'a" (i zakladajac ze jest to zdjecie faktycznie z poczatku wrzesnia) wynika ze zamiast gapy, mial na wierzycce z boku odznake Policji Gdanskiej a na boku kadluba nazwe indywidualna.

Wazne to ze
a) nazwy wlasne pojazdow sa wypisane uzywajac tego samego szablonu i pasuja do jednej serii ('rewindykacyjnej' :)) co mocno sugeruje ze pochodzily z tego samego oddzialu.
b) nosza odznaki Policji/Policji Gdanskiej.

Ze wzgledu na to ze w Gdansku operowal pierszego wrzesnia niecaly pluton dzial SSHW-D jest wielce watpliwe ze akurat do niego przydzielono pluton samochodow pancernych (bo niby po co, i raczej watpliwe by oddzial dowodzony przez oficera przydzielono do dyspozycji podoficera!) Juz jezeli SS, to duzo bardziej jest prawdopodobne ze przydzielono go do SSWachsturmbann E, szczegolnie ze sluzyla w tym okresie pod dowodztwem Policji Gdanskiej.

Co do OA vz 30 to mam pewne watpliwosci. Nie wiem na jakich podstawach sa 'przydzielane' do SSHW-D w historiografii. Jezeli na podstawie tego zdjecia pojazdu w rowie, to jest ono dla mnie podejrzane bo jest na nim namalowany jak byk Balkenkreutz poznego typu. Wcale bym sie nie zdziwil gdyby to bylo faktycznie zdjecie z ZSSR, powiedzmy 1941.

Z Michaelis'a wynika ze jednak jakies sampance wspieraly SSHW-D pod Tczewem. Moze to byly te dwa Pol-SdKfw Saar i Memel?

ODPOWIEDZ