4 dywizjon artylerii plot

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
historyk 661

4 dywizjon artylerii plot

Post autor: historyk 661 » czw wrz 03, 2009 6:48 pm

Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat 4 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej. Został prawdopodobnie utworzony we wrześniu 1939 i jego m. p. było Kutno. Interesuję mnie jego obsada personalna i szlak bojowy we wrześniu 1939. W jednostce tej walczył w kampanii wrześniowej mój dziadek.

103

Re: 4 dywizjon artylerii plot

Post autor: 103 » czw wrz 17, 2009 10:57 am

Witam

4 daplot istniał "na papierze" tylko 7 dni od 22-08-1939r do 29-08-1939r.
Miał by wyłącznie jednostką czasu pokoju, a na wypadek wojny byłby tak jak inne okręgowe daplot rozwiązany w związku
z wystawieniem wg planu mobilizacyjnego odziałów do działan bojowych (np baterie dywizyjne DP, plutony art.plot półstałe armijne lub obszaru krajowego).
Planowany skład w czasie pokoju: dctwo, kwatermistrzostwo, pluton gospodarczy, pluton łączności, bateria armat 75mm
wz.36 motorowa, dwie baterie armat 40mm wz.36 motorowe. Dywizjon nie otrzymał żadnych armat plot.
Prawie na ukończeniu były natomiast koszary budowane od początku 1938r w Kutnie.
Chyba jednak nie nadawaly się jeszcze do użytku, gdyż poborowych z rocznika 1917 wcielano w Warszawie przy 1 paplot i we Lwowie przy 6 daplot. W 1 paplot zalożono też czterobateryjną szkołę podoficerską w celu wyszkolenia ok. 500 podoficerów do trzech nowych daplot ,w tym do planowanego 4 daplot.
Co paradoksalne najprawdopodobniej 4 daplot nie miał jeszcze osadzonej kadry oficerskiej ani dcy (gdyż nie zdążono
uformowa żadnych pododdzialów w Kutnie).
W związku z tym, że nie został zorganizowany a nwet gdyby został to i tak byłby rozwiązany w związku z wystawieniem
jednostek bojowych - NIE MÓGŁ WZIĄC UDZIAŁU w wojnie 1939r.
Natomiast przygotowywany na użytek 4 daplot personel (poborowi i szkolenipodoficerowie) najprawdopodobniej zasilił
szeregi OZ Art. Plot Nr 1 w Warszawie (ci ktorzy byli przy 1paplot) i OZ Art. Plot nr 2 w Trauguttowie k. Brzescia Litewskiego (ci ktorzy byli przy 6 daplot) i mógł wziąćdział w wojnie 1939r razem z tymi jednostkami.

Dane zaczerpnąlem z książki "Polska artyleria przeciwlotnicza 1918-1939" M.Kopczewskiego i Z.Moszumańskiego,
wydanie I, Pruszków 1996

Pozdrawiam

voodoo34

Re: 4 dywizjon artylerii plot

Post autor: voodoo34 » pt wrz 18, 2009 4:50 pm

103 pisze:4 daplot istniał "na papierze" tylko 7 dni od 22-08-1939r do 29-08-1939r.
22 września wyszedł rozkaz ministra spraw wojskowych o powołaniu z dniem 1 września 4 DAPlot w Kutnie, 12 DAPlot w Kowlu jak i reorganizację istniejących oddziałów (miała się zakończyć 15 października). 20 listopada nowe dywizjony miały zakończyć organizację. 29 września wyszedł rozkaz anulujący powołanie dywizjonów jak i reorganizacji istniejących. Tak więc 4 DAPlot nie istniał nawet na papierze gdyż nie został w ogóle powołany.

103

Re: 4 dywizjon artylerii plot

Post autor: 103 » pt wrz 18, 2009 5:32 pm

Dziękuję koledze voodoo 34 za skorygowanie mojej informacji.

W cytowanej przeze mnie książce podane są w przypisach same nazwy i daty rozkazów ministra spraw wojskowych
dotyczące reorganizacji art. plot ale niestety brak tamego tekstu tych rozkazów, stąd moja informacja o 7 dniach
istnienia "na papierze". Jednocześnie odnośnie dat tych rozkazow to chyba kolega voodoo 34 również się pomylił
gdyż chodzi o 22 sierpnia 1939r (a nie 22 września) odnośnie rozkazu powolującego i o 29 sierpnia 1939r (a nie
29 września) odnośnie rozkazu rozwiązującego 4 daplot.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ