10TP, 14TP a BT-5 i BT-7

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
d_sz1

10TP, 14TP a BT-5 i BT-7

Post autor: d_sz1 » ndz paź 11, 2009 5:03 pm

Czy nie wydaje się wam, że jak patrzycie na szkice i próby rekonstrukcji wyglądu 10 i 14 TP to nie przypominają wam BT 5 i 7 tak odnośnie nowego artykułu o uzbrojeniu wojsk zmotoryzowanych Armii Czerwonej.
Czy wniosek, który mi się nasunął a mianowicie, że polscy konstruktorzy dostali informację o użyciu bojowym BT-5 i skutkach jego w wojnie domowej w Hiszpanii i postanowili stworzyć a właściwie powrócić do prac nad polskim odpowiednikiem na wypadek wojny ze ZSRR.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: 10TP, 14TP a BT-5 i BT-7

Post autor: Horus » ndz paź 11, 2009 6:33 pm

Podobieństwa muszą być, wszystkie te konstrukcje miały wspólnego przodka. Protoplasta czołgów BT miał przypłynąć do Polski, jednak sympatie pana Christiego zdobyły pieniądze Kraju Rad, więc my musieliśmy radzić sobie sami.

d_sz1

Re: 10TP, 14TP a BT-5 i BT-7

Post autor: d_sz1 » pn paź 12, 2009 12:04 am

Ale jeśli pamiętam dobrze to od pan Christianiego miało być zawieszenie; starano się, co prawda zakupić czołg, ale to skończyło się fiaskiem jak sam zresztą zauważyłeś Horus, natomiast wykorzystano część dokumentów, które uzyskano od Christiego przez kpt. Rucińskiego chodzi mu o notatki, szkice i prospekty reklamowe i to się odnosi do 10 TP, ale sylwetka 14TP szczególnie kadłub jest inna niż w 10 TP i nie tylko chodzi mi o jarzmo km-u.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Re: 10TP, 14TP a BT-5 i BT-7

Post autor: Von Slavek » sob paź 31, 2009 11:46 am

A nie jest przypadkiem tak że sylwetka 14 TP nie do tej pory znana?

d_sz1

Re: 10TP, 14TP a BT-5 i BT-7

Post autor: d_sz1 » sob paź 31, 2009 5:14 pm

Von Slavek i owszem sylwetka 14 TP nie zachowała się na żadnym (przynajmniej mi znanym) dokumencie ale jak poczytać to z samych relacji o jego wygładzie, co niektórzy próbują otworzyć jego wizerunek, zresztą na samym początku o tym pisałem o próbach odtworzenia wyglądu 14 TP.

voodoo34

Re: 10TP, 14TP a BT-5 i BT-7

Post autor: voodoo34 » sob paź 31, 2009 10:00 pm

d_sz1 pisze:Von Slavek i owszem sylwetka 14 TP nie zachowała się na żadnym (przynajmniej mi znanym) dokumencie ale jak poczytać to z samych relacji o jego wygładzie, co niektórzy próbują otworzyć jego wizerunek, zresztą na samym początku o tym pisałem o próbach odtworzenia wyglądu 14 TP.
Nie spotkałem się z żadnymi relacjami o wyglądzie budowanego prototypu nowego czołgu lekkiego, ani z relacjami i dokumentami że miał oznaczenie 14 TP. Spotkałem się za to z relacjami mówiącymi że był budowany i konstruowany na bazie czołgu 10 TP. Nie sądzę by wiele się zewnętrznie różnił od wspomnianego czołgu kołowo-gąsienicowego zważywszy na fakt że pracował przy nim ten sam zespół konstruktorski. Ponad to raczej nie było możliwości zaprojektowania i zbudowania w ciągu roku (czyli tyle ile upłynęło po rezygnacji z 10 TP a wybuchem wojny) całkiem nowego prototypu czołgu, a jak wiemy zaawansowanie w budowie nowego czołgu wynosiło 60 %. Zresztą sporo zostało napisane na ten temat w viewtopic.php?f=4&t=878

d_sz1

Re: 10TP, 14TP a BT-5 i BT-7

Post autor: d_sz1 » sob paź 31, 2009 11:13 pm

Ponad to raczej nie było możliwości zaprojektowania i zbudowania w ciągu roku (czyli tyle ile upłynęło po rezygnacji z 10 TP a wybuchem wojny) całkiem nowego prototypu czołgu, a jak wiemy zaawansowanie w budowie nowego czołgu wynosiło 60 %.
Dlatego na samym poczatku napisałem:
Czy wniosek, który mi się nasunął a mianowicie, że polscy konstruktorzy dostali informację o użyciu bojowym BT-5 i skutkach jego w wojnie domowej w Hiszpanii i postanowili stworzyć a właściwie powrócić do prac nad polskim odpowiednikiem na wypadek wojny ze ZSRR.
Bo jak pamiętam to pod koniec 1930 r. BKBPanc. WIBI przystąpiło do wstępnego projektu czołgu kołowo-gąsienicowego po nieudanym zakupie od pana Christianiego. Nawet nieźle nam pod tym względem szło, bo już w 1933 r. mięliśmy opracowany zestaw detali i rysunków konstrukcyjnych, ale prace zostały zahamowane przez dopracowanie zakupionych Vickersów i prace nad naszym 7TP, ale nadal coś tam w wolnym czasie kontynuowano i ogólnie do koncepcji powrócono w 1936 r. Godne uwagi jest to, że projekt 14 TP został ukończony na początku 1938 r. Czyżby jednak nasi naukowcy coś na własną rękę planowali by mieć przysłowiowego asa w rękawie gdyby jednak wojsko odrzuciło projekt 10 TP wcześniej.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Re: 10TP, 14TP a BT-5 i BT-7

Post autor: Jagmin » ndz lis 01, 2009 10:44 am

od pana Christianiego
Christie, a nie Christiani.

d_sz1

Re: 10TP, 14TP a BT-5 i BT-7

Post autor: d_sz1 » pn gru 07, 2009 1:45 am

Drogi Jagmine nie każdy musu być poliglotą i znać odmianę prawidłową nazwisk obcojęzycznych. A poza tym poprawna wersja brzmi: Christiego. Jakoś mi to nie dawało spokoju i musiałem zaczerpnąć paru rad by sprawdzić.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Re: 10TP, 14TP a BT-5 i BT-7

Post autor: Jagmin » pn gru 07, 2009 10:30 am

d_sz1 pisze:Drogi Jagmine nie każdy musu być poliglotą i znać odmianę prawidłową nazwisk obcojęzycznych. A poza tym poprawna wersja brzmi: Christiego. Jakoś mi to nie dawało spokoju i musiałem zaczerpnąć paru rad by sprawdzić.
To dlaczego tej poprawnej wersji nie używasz?

ODPOWIEDZ