Umundurowanie i wyposażenie WP

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
pułkownik Filipkowicz

Post autor: pułkownik Filipkowicz » pt maja 04, 2007 10:11 am

Co do Mannercheima, to odpowiedziałem mu na jego pytanie, pisząc, że amerykańskie hełmy nie były i poprostu nie mogły być oparte na polskich lub odwrotnie. A co do podobieństwa hełmów radzieckich i polskich, to rzeczywiście, przyznaję sie mój błąd, pomyliłem inny hełm radziecki. Jeśli chodzi o to co napisałem o hełmach kawalerii, nie wiedziałem czy wszyscy o tym wiedzą, bo nie każdy poprostu się tym interesuję i o tym wie, poza tym mannercheim sam pytał czy ktoś coś wie o umundurowaniu i wyposażeniu żołnierzy polskich, dlatego podałem przykład takiego wyposażenia, na dowód, że coś tam wiem. Napisałem jeszcze żeby zajrzał na allegro i popatrzył, bo tam są albo repliki albo oryginalne mundury i wyposażenie polskie z września 1939 roku. Może niepotrzebnie wymieniłem militaria z mojej kolekcji, ale to na poparcie, że to o czym piszę jest popartę jakimiś dowodami. A co do tych chlebaków to naprawdę nie wiem o co ci chodzi kaljar, nie udawaj, że nie wiesz co to jest chlebak na granaty!!! Myślisz, że sobie można żartować i kto tu potrzebuje pomocy psychoanalityka.

Co do 10BK a raczej 10 Brygady Zmot. lub pancerno - motorowej, to nic dziwnego,że miała takie hełmy a nie "adriany", w końcu nie była to typowa jednostka kawaleryjska, ale była to tak naprawdę dywyzja/brygada zmotoryzowana.
Mam pytanie: w jakich jednostkach kawalerii używano we wrześniu 1939 roku jeszcze szabel wz. 21/22?? Wiem, że w większości pułków używano szbel wz. 34., ale podobno w niektórych miano jeszczena wyposażeniu wz.21/22.

qrak

Post autor: qrak » czw lip 19, 2007 12:21 am

Witam.

Mundur polowy strzelca:
rogatywka polowa
bluza mundurowa (sukienna lub na okres letni lniana)
spodnie (sukienne lub na okres letni lniane)
owijki/owijacze - w zależności od rodzaju spodni lub spinacze (do munduru drelichowego)
koszula
kalesony
onuce
trzewiki
płaszcz

Wyposażenie:
hełm stalowy
pas główny z ładownicami, łopatką i bagnetem
maska pegaz w torbie lub puszce
chlebak
tornister bądź plecak
koc
karabin

Galeria postaci polskich żołnierzy
http://www.cytadela.aplus.pl/postaci_woj.htm

W chlebaku nosiło się rzeczy do których trzeba mieć szybki i łatwy dostęp. Np. manierkę, jedzenie, ręcznik, niezbędnik.
chlebaki na granaty były podobne do niemieckich ale nie jestem pewien
Bo generalnie chlebaki są do siebie podobne gdyż we wszystkich armiach świata spełniały podobne funkcje. Ale są też różnice (sposób przyczepienie do pasa głównego, zapięcie. Niemieckie chlebaki były mniejsze i mniej poręczne.
pojemniki na maski przeciwgazowe, polski i niemiecki są równiez bardzo podobne
Poza tym, że są okrągłe i z podobnego materiału nie mogę znaleźć tam innych podobieństw.
Co do 10BK a raczej 10 Brygady Zmot. lub pancerno - motorowej
Co to za fanaberie tworzycie? Jednostka ta nazywała się 10 Brygada Kawalerii. RZzadna motorowa, pancerna zmechanizowana czy coś w tym guście.
nic dziwnego,że miała takie hełmy a nie "adriany", w końcu nie była to typowa jednostka kawaleryjska, ale była to tak naprawdę dywyzja/brygada zmotoryzowana.
Różnica między brygadą a dywizją jest. I to spora. Nie można więc wymiennie używać tych słów.

Dlaczego dostała hełmy niemieckie, nie wiem? Ale nie było to dla jakiegoś szpanu, z okazji swej motoryzacji. Np. w 1938 roku używała hełmów wz.31. Może były to testy, który hełm się sprawdzi dla jednostek zmotoryzowanych?

Kozioł

Post autor: Kozioł » pt sie 24, 2007 3:32 pm

Dyskusja o różnicach pomiędzy Dywizją a brygadą przeniesiona do działu wydarzenia.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Post autor: Von Slavek » pt sie 24, 2007 3:37 pm

Co to za fanaberie tworzycie? Jednostka ta nazywała się 10 Brygada Kawalerii. RZzadna motorowa, pancerna zmechanizowana czy coś w tym guście.

oczywiście tak brzmiała oficjalna nazwa tej jednostki
Dlaczego dostała hełmy niemieckie, nie wiem? Ale nie było to dla jakiegoś szpanu, z okazji swej motoryzacji. Np. w 1938 roku używała hełmów wz.31. Może były to testy, który hełm się sprawdzi dla jednostek zmotoryzowanych?
W 1938 jednostka ta miała już hełmy wz.16 a dostała je dlatego że jej los był niepewny w każdej chwili mogła zostać rozwiązana, a hełmów wz.31 brakowało

A co do adranianów kawaleria została e wyposażona tylko dlatego że hełmów wz.31 brakowało dla piechoty, później i ona miała zostać w nie wyposażona, jednak bodajże 1 pułk szwoleżerów już miał je na stanie we wrześniu 1939.

qrak

Post autor: qrak » wt lut 26, 2008 9:54 pm

Odnośnie oporządzenia piechoty WP, fajny artykuł:

http://www.28pp.fora.pl/historia,11/pie ... a,194.html

MarcinG

Post autor: MarcinG » ndz mar 09, 2008 4:09 pm

A co z szelkami do ładownic? Niektóre zdjęcia pokazują zołnierzy piechoty z szelkami do ładownic, a inne nie. Czy noszenie ich było regulaminowe?

qrak

Post autor: qrak » ndz mar 09, 2008 6:07 pm

Szelek używała kawaleria. W piechocie szelki tornistra miały odchodzące od nich szelki z hakami do ładownic. Dobrze je widać tu:
Obrazek
tu:
Obrazek
czy tez tu:
Obrazek
Na zdjęciach można się też natknąć na dosyć osobliwy sposób, nie ujęty przez regulaminy. Była to metoda wymyślona zapewne przez żołnierzy z czysto praktycznego podejścia do tematu. Mianowicie, gdy nie było tornistra/plecaka to odczepiano od chlebaka pasek, przekładało za szyję a haki podczepiało do D-ringów przy ładownicach. Służyło to temu, aby pas główny nie zjeżdżał "na jajca". Oryginalnych zdjęć nie mam akuratnie, ale wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Post autor: Horus » ndz mar 09, 2008 6:15 pm

Przepraszam qrak, ale tu nic nie widac.[/quote]

qrak

Post autor: qrak » ndz mar 09, 2008 6:59 pm

Już poprawiłem.

Odnośnie jeszcze tychże szelek w tornistrze wz.33 (przepraszam za słabą jakość, nie dość, że fotki telefonem robione to jeszcze oświetlenie słabe) :

Obrazek

Tutaj widać obie szelki z hakami do podczepienia D-ringów od ładownic.

Obrazek
Powyżej szczegół łączenia szelki zaczepionej pod tornistrem i tej z hakiem do ładownicy

Obrazek
I widok obu szelek oraz fragmentu tyłu tornistra

strabek

Re: Umundurowanie i wyposażenie WP

Post autor: strabek » ndz mar 09, 2008 8:53 pm

mannercheim pisze: czy ktoś wie coś o mudurach i wposażeniu żołnierzy polskich ?
REGULAMINOWE UMUNDUROWANIE I WYPOSAŻENIE SZEREGOWEGO KAWALERII POLSKIEJ:
rogatywka polowa wz.37
furażerka wz.23
hełm wz.15
kurtka mundurowa wz.36
spodnie kawaleryjskie wz.38
manierka wz.31
znak tożsamości wz.31
para ładownic skórzanych na naboje kb Mauser wz.98a
pas skórzany żołnierski
maska przeciwgazowa RSC
pochwa do bagnetu wz.24 z żabką
łopatka w pokrowcu skórzanym, ramkowym
para butów kawaleryjskich wz.31
ostrogi żołnierskie wz.31
menażka wz.31
opatrunek osobisty na rany przestrzałowe
szabla kawaleryjska wz.34 z pochwą
kbk Mauser wz.98, produkcji F.B. Radom
bagnet wz.24
amunicja łódkowa do kb Mauser wz.98a
niezbędnik polski I
chlebak wz.33

10 BK miała zamiast hełmu wz.15 miała niemieckie wz.16 :lol:

ODPOWIEDZ