Broń zdobyczna

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
MarcinG

Broń zdobyczna

Post autor: MarcinG » czw paź 11, 2007 9:18 pm

Mam pytanie, czy podczas kampanii wrześniowej były przypadki używania przez poskich żołnierzy zdobycznego sprzętu niemieckiego? Nie chodzi mi tutaj, bynajmniej, o rzeczy tak trywialne jak broń ręczna, a o użycie zdobycznych czołgów, samochodów pancernych i ewentualnie dział.

murek

Post autor: murek » śr paź 17, 2007 3:43 pm

Myśle,że tak. Jak zdobywali działa to myśle, że tego używali. Wiadomo dużo tego nie mieliśmy, ale sa to tylko moje domysły.

Awatar użytkownika
Jako
Marszałek
Marszałek
Posty: 293
Rejestracja: wt lut 06, 2007 10:27 pm

Post autor: Jako » śr paź 17, 2007 9:58 pm

Jedna z większych zdobyczy to sprzęt zdobyty przez 11 KDP w Mużyłowicach - artyleria, samochody pancerne, samochody ciężarowe i osobowe. Ponieważ dywizja przebijała się przez trudny teren zabrano tylko lekki sprzęt, benzynę i "kilkanaście samochodów terenowych" - cytat B. Purgar-Ketlinga.

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » czw paź 18, 2007 8:55 am

Jeżeli mnie pamięć nie myli w rejonie Starachowic zdobyto samochód pancerny, który został wkrótce użyty - pamiętam jak przez mgłę, więc mogło to być gdzie indziej.

Sprawdzilem i wygląda na to, że jeszcze nie dałem się sklerozie. 6 września pod Starachowicami zniszczono jeden Sd Kfz 221 (strzałami z Boforsa plot), zaś drugi został uszkodzony i porzucony przez załogę. Nasi trochę go wyklepali i nadawał się do użytku, jednak w TBiU 183 nie napisono nic o jego ewentualnym użyciu bojowym.

Bloo

Post autor: Bloo » ndz lis 04, 2007 8:25 pm

Przeczytałem ''Kronikę kampanii wrześniowej 1939 roku'' Andrzeja Krzysztofa Kunerta i było tam napisane przy jednej z dat , że 10 Brygada Kawalerii przekroczyła nierozbita granicę węgierską z rozwiniętymi sztandarami i zdobycznym sprzętem. Nie było jedak wspomniane czy ten zdobyty sprzęt był użyty.

qrak

Post autor: qrak » wt lis 06, 2007 7:07 pm

Ten zdobyczny sprzęt w 10BK to były ciężarówki, ciągniki. Skoro więc na nim przekroczyła granicę więc chyba jednak go używała :wink:

Błyskawica

Post autor: Błyskawica » pn lis 12, 2007 5:55 pm

czytałem że na westerplatte placówka Prom zdobyła 1 ckm po ataku niemców

Bloo

Post autor: Bloo » sob lis 24, 2007 10:12 pm

No tak , ale chodzi tu o coś cięższego niż tylko broń ręczna.

Blazej ps. Stal

Broń zdobyczna

Post autor: Blazej ps. Stal » pn gru 31, 2007 3:34 am

Jeden z z uczestnikow obrony Wizny raz wspomnial, ze w poczatkowych fazach bitwy udalo im sie zdobyc niemiecka armate i mozdzierz.

Kozioł

Post autor: Kozioł » pn gru 31, 2007 2:45 pm

A nie wiesz nic konkretniejszego?
Gdzie kiedy? Jaką armatę i czy zdobyto też do nich amunicję czy może postały sobie gdzieś pod płachtą?

ODPOWIEDZ