Wpływ Józefa Piłsudskiego na obraz Kampanii Polskiej 1939 r.

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
invictus

Wpływ Józefa Piłsudskiego na obraz Kampanii Polskiej 1939 r.

Post autor: invictus » wt kwie 01, 2008 12:24 pm

Proponuje taki tytuł z uwagi na nasze ciągłe zapędy w innych tematach.

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » wt kwie 01, 2008 4:50 pm

By oceniając postępowanie Marszałka Piłsudskiego należałoby napisać skrótowy życiorys w/w.
Ja jako osoba nieobiektywna mogę się tego podjąć, ale to wtedy całkowicie sens dyskusji i nie dojdziemy nigdy do wydarzeń Kampanii Wrześniowej.

invictus

Post autor: invictus » wt kwie 01, 2008 6:24 pm

marlog pisze:By oceniając postępowanie Marszałka Piłsudskiego należałoby napisać skrótowy życiorys w/w.
Ja jako osoba nieobiektywna mogę się tego podjąć, ale to wtedy całkowicie sens dyskusji i nie dojdziemy nigdy do wydarzeń Kampanii Wrześniowej.
Każdy z nas jest tutaj nieobiektywny i wyraża subiektywne osądy. :)

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » czw kwie 03, 2008 8:46 am

Pomijając zasługi czy agenturalną przeszłość Marszałka Piłsudskiego,
chciałbym zwrócić uwagę jaki wpływ jego działanie miało,na sytuację w 1939

12.05.1926 Marszałek Piłsudski dokonuje zamachu stanu,zgodnie z polskim nazewnictwem jest to zbrodnia , a wykonawca zbrodni - oczywiście zbrodniarz.

Z wojska są usunięci między innymi
Generał Edmund Hausner
Generał Juliusz Malczewski Tarnawa
Generał Tadeusz Rozwadowski
Generał Edmund Kessler
Generał Mieczysław Kukliński
Generał Kazimierz Dzierżanowski
Generał arian Kukiel
Generał Stefan Suczyński
Generał Bolesław Jaźwiński
Generał Aleksander Pajewski
Generał Anatol Kądzierski
Generał Rudolf Prich
Generał Władysław Jung
Generał Stanisław Haller
Generał Stanisław Szeptycki
Generał Marian Żegota . Januszajtis

Ponadto zostali wydaleni ze szkół wojskowych wykładowcy francuscy.

Oczywiście czy wojsko mogło funkcjonować bez ani jednego generała broni????.
Dowodzone przez Marszałka z zawodu, który stopień generalski otrzymał z rąk niemieckich,jako wojskowy amator.
Miejsce usuniętych zajęli wierni Piłsudskiemu głównie Legioniści ....

Zmieniła się też polityka zagraniczna Francja została odsunięta,a największym przyjacielem zostali Niemcy i to było powodem,że nikt nie planował ataku wojskowego z tej strony,dlatego też plany obrony Polski przed atakiem Niemieckim zostały przygotowane tak późno....
Na zasadzie "ratuj się kto może"
np. plan Pekin
czy plan ewakuacji Rządu, Prezydenta i NW,

Czesław

Post autor: Czesław » czw kwie 03, 2008 2:03 pm

Działania polityczne pana marszałka Piłsudzkiego nie obejmowały wojska. Marszałek chciał "odpolitycznić" wojsko. Podobno gdy dowiedział się, że dowódca obrony mostu Poniastowskiego (niestety nie pamiętam nazwiska tego oficera) nadal jest porucznikiem z miejsca nadał mu stopień pułkownika. Co do wykładowców i wogóle oficerów część z nich nazywała się "WIEDEŃSKĄ AKADEMIĄ WOJNY" byli to głównie starsi oficerowie z Legionów.

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » czw kwie 03, 2008 9:01 pm

Czesław pisze:Działania polityczne pana marszałka Piłsudzkiego nie obejmowały wojska. Co do wykładowców i wogóle oficerów część z nich nazywała się "WIEDEŃSKĄ AKADEMIĄ WOJNY" byli to głównie starsi oficerowie z Legionów.
Działania polityczne powinny obejmować wojsko , ponieważ Marszałek Piłsudski,zajmował po " wojnie na Narodzie" stanowisko Premiera RP i Ministra Spraw Wojskowych.

WIEDEŃSKA AKADEMIA WOJNY - nie wyskakuje mi to w wyszukiwarce - może napisz coś więcej albo jakieś nazwiska tych wykształconych starszych oficerów.

wallenrod.69

Post autor: wallenrod.69 » czw kwie 03, 2008 10:03 pm

marlog pisze:Ponadto zostali wydaleni ze szkół wojskowych wykładowcy francuscy. Oczywiście czy wojsko mogło funkcjonować bez ani jednego generała broni????. Miejsce usuniętych zajęli wierni Piłsudskiemu głównie Legioniści ....
Zmieniła się też polityka zagraniczna Francja została odsunięta,a największym przyjacielem zostali Niemcy i to było powodem,że nikt nie planował ataku wojskowego z tej strony,dlatego też plany obrony Polski przed atakiem Niemieckim zostały przygotowane tak późno....
Na zasadzie "ratuj się kto może"
np. plan Pekin
czy plan ewakuacji Rządu, Prezydenta i NW,
Odpowiem tylko na powyższe pytania, bo resztę uważam za zwykłą prowokacyjną paplaninę dla zepsucia krwi (Neotargowica?) :wink: .
1) Francuskich wykładowców usunięto, bo po co trzymać nauczycieli ugodowej linii wobec Niemiec, po zdradzieckim zawarciu paktu gwarancyjnego z Locarno (5-16.10.1925r.).
2) Dobrze że kolega napisał "głównie Legioniści", a nie TYLKO. Generał Tadeusz Kutrzeba, nie legionista został komendantem WSWoj. i wyszkolił znakomitą kadrę dowódczą WP i to też kolega przeoczył. Co do zwolnienia w/w generałów z wojska, to chyba nic zbrodniczego, skoro takie przesunięcia były i będą praktykowane we wszystkich armiach świata. To jeszcze nie Katyń...
3) Francja sama się odsunęła (patrz pkt 1). Jeśli chodzi o przyjaźń do Niemiec, to może by tak było, gdyby nie trzy filary sympatii Niemiec do Polski: układ z Rapallo, wojna gospodarcza Stresemanna i Revisionspolitik Seeckta.
4) O planie obrony nie myślano, bo do 1933r planowano działania zaczepne przeciw Niemcom (i to kilka wariantów) z zajęciem terenów aż po Odrę włącznie. A od 1934r. obowiązywała "deklaracja o niestosowaniu przemocy"o którą Hitler zabiegał. Zerwał nawet flirt niemiecko-sowiecki.
5) Plan "Pekin" i ewakuacja do Rumunii, nie są dziełem Marszałka Piłsudskiego, więc po co ta gadka :?:
Z jakich podręczników marlog się uczył? Chyba nie z polskojęzycznych, bo w nich jest trochę więcej informacji i na temat :D

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » pt kwie 04, 2008 3:25 pm

wallenrod.69 pisze:


. Jeśli chodzi o przyjaźń do Niemiec, to może by tak było, gdyby nie trzy filary sympatii Niemiec do Polski: układ z Rapallo, wojna gospodarcza Stresemanna i Revisionspolitik Seeckta.

Największy autorytet Polski nosi z dumą Złoty Medal Stresemana.
Faktycznie się zgadzam Polska miała jedynie Generała Tadeusza Kutrzebę,
na wysokim poziomie i nie zapomniałem o nim.

zibi63

Post autor: zibi63 » sob kwie 05, 2008 4:20 pm

(...) Gdy zameldowałem się w narożnym saloniku Belwederu Komendant siedział w kurtce strzeleckiej za stołem , stawiając pasjansa . Podając mi rękę , powiedział "Siadajcie . Gdy Bartel uważa was i Prystora za swych współzawodników , więc wrócicie do wojska... Odpowiedziałem "Rozkaz ,Panie Marszałku ' - po czym Komendant ciągnął dalej "Nabyliście obecnie znajomości państwa ... wasze doświadczenie państwowe macie teraz przelać na innych . Administracja naszej armii ciągle jeszcze nie wyzbyła się wstrętnych tradycyj z czasów wojny : robienia sobie życia na tyłach , nawet bez pomagania bijącym się. Dlatego oficerowie liniowi przegrali po ich powrocie do domu . Dlatego ja cały czas wysuwam na górę ludzi , którzy przeszli przez wojnę. Wadą organizacji administracji naszej armii jest to , że centrala i dowództwa okręgów korpusu zajmują się ta samą rzeczą . Istnieje nadmierna centralizacja , tak że centrala odbiera za dużo od DOK" uf!!! samo przepisanie tego jest wielką sztuką i wysiłkiem a co dopiero wysłuchanie i zrozumienie więc nic dziwnego ze człowiek do którego te słowa były skierowane po wyjściu od Marszałka stwierdził rzecz następującą: "Po tych rozkazach Pana Marszałka opuściłem Belweder , jak ogłuszony wytycznymi , niewiele rozumiejąc z formalnej strony mego nowego przydziału" . Może nie rozumiał "genialnych " wytycznych bo był tylko jak rzekł kiedyś Piłsudski " stupajką" a właściwie to kto byłby w stanie „to to” zrozumieć?

Kozioł

Post autor: Kozioł » sob kwie 05, 2008 7:34 pm

A co w tym takiego trudnego do zrozumienia?

ODPOWIEDZ