Henryk Smaczny - "Polska Zbrojna 1919-1939"

Informacje o nowościach wydawniczych godnych (lub mniej godnych) uwagi, ich recenzje oraz recenzje książek, filmów i artykułów starszych ale wyjątkowo wartościowych.
Regulamin forum
Zasady umieszczania recenzji
Umieszczając nową recenzję proszę o przestrzeganie poniższych zasad:
1. Format tematu: "Tytuł - Autor"
2. W opisie proszę zamieszczać również nazwę wydawnictwa oraz datę wydania.
3. W miarę możliwości proszę umieszczać zdjęcie okładki lub inną ilustrację.

Informacje o nowościach wydawniczych: http://www.1939.pl/ksiazki/
ODPOWIEDZ
Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Henryk Smaczny - "Polska Zbrojna 1919-1939"

Post autor: Jagmin » pn cze 30, 2008 10:29 pm

Dzisiaj wieczorem stałem się posiadaczem tej książki. Za wcześnie na recenzję, ale na Allegro jest w tej chwili do wzięcia z 35zł (inne oferty 100-200zł) - więc może ktoś jest zainteresowany.
Tyle ile mogę napisać po wstępnych oględzinach:
Wielka cegła w twardych lakierowanych okładkach formatu encyklopedii - 750 stron. Wnętrze jest jednak mniej "lukrowane", papier o niskiej gramaturze, trochę manufakturalna oprawa graficzna, rysunki autora (zdecydowanie nie powalają), dużo błędów. Ogólnie książka jest dziwna, trochę tak jakby autor pisał bez oglądania się na to co piszą inni, jakby tworzył dzieło parahistoryczne dla siebie, nie dla innych - stąd np mapki robią wrażenie kolorowego ksera z odręcznych szkiców, rysunki, szczególnie postaci... cóż już pisałem, zwróciłem też uwagę, co autor pisze o ilości 7TP, trafiłem na trzy różne wielkości, z których każda przewyższała ogólnie znane liczby. Niestety, takich kwiatków jest więcej.
Z drugiej strony w żadnej książce nie znalazłem jednocześnie rysunku 4TP, 10TP, domniemanego czołgu średniego i czołgu pływającego. Ogólnie rysunków jest sporo (m.in. pociągi pancerne, szybowce...), wiele jest też schematów organizacyjnych, a na koniec opinie mądrych tego świata na temat kampanii polskiej 1939 roku. Ciekawym uzupełnieniem są zdjęcia, w większości znane, ale niektóre widziałem pierwszy raz oraz reklamy książek i artykułów z tamtych lat (np "co żołnierz o samochodach pancernych wiedzieć powinien").
Na tej książce chyba nie powinno się opierać swojej wiedzy o polskiej armii, ale stanowić może ona ciekawe i oryginalne (w dość wybujałym znaczeniu tego słowa) uzupełnienie. Może to lepiej, że autor zamieszcza "swoją", zbyt subiektywną, wersję zamiast bezmyślnie kopiować całe zdania z innych publikacji - czasami po przeczytaniu kolejnej książki na ten sam temat mam wrażenie, że część już czytałem.

ODPOWIEDZ