Hubalczycy

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
pikus45
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: śr maja 28, 2008 12:14 pm

Hubalczycy

Post autor: pikus45 » ndz cze 01, 2008 10:46 pm

Czy znany jest skład osobowy Oddziału Hubala region Opoczno, Drzewica.Osoba poszukiwana to Bożyk Franciszek,z informacji uzyskanych pomagał Hubalczykom w tamtym rejonie a następnie został wcielony do oddziału.Czy jest zrzeszenie lub inna organizacja mająca więcej informacji na temat osób wcielonych do oddziału

rak

Post autor: rak » śr cze 04, 2008 11:02 am

Masz niedaleko do Poświętnego. Odwiedź P. Mariana Zacha, bez problemu Go znajdziesz. Już chyba niewielu więcej /niestety/ będzie mogło pomóc.

Ludomir

Post autor: Ludomir » czw lip 10, 2008 5:05 pm

Obrazek
Franciszek Bożyk ( na zdjęciu) przed wojną mieszkał w Radzicach. Został rozstrzelany w Radomiu na Firleju w 1940 roku.
Dlaczego interesuje cię ten człowiek i co masz z nim wspólnego?

pikus45
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: śr maja 28, 2008 12:14 pm

Bożyk Franciszek

Post autor: pikus45 » czw lip 17, 2008 5:02 pm

Jest a raczej był bratem mojego teścia,ale to chyba nie ta osoba.Bożyk Franciszek ten mój urodzony jest w WERÓWKA koło Drzewicy i zginął w Oświęcimiu.Zdjęcie trochę małe, można prosić o powiększenie-pikus45

Ludomir

Post autor: Ludomir » czw lip 17, 2008 10:17 pm

Masz rację odnośnie Werówki. Ale chodzi o tą samą osobę. Mój błąd. Zbyt szybko wklepałem Radzice. Z Werówki pochodził jeszcze jeden Hubalczyk. Goliński Antoni. W spisie Z. Kosztyły figuruje jako Galiński Antoni z adnotacją, że został zamordowany w Radomiu. Łukasz Matysiak w swojej monografii Radzic podaje informację, że zginął w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK. Również informacja o bracie twojego teścia, Franciszku Bożyku i jego śmierci na Firleju pochodzi od Ł. Matysiaka. Od niego mam zdjęcie, a raczej kserokopię. Obrazek
Odnośnie twojego pytania o udział ludzi z Opoczna, Drzewicy itp. w Oddziale Hubala to jest na ten temat całkiem sporo informacji.

pikus45
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: śr maja 28, 2008 12:14 pm

Franciszek Bożyk

Post autor: pikus45 » pt lip 18, 2008 5:55 pm

Ludomir dzięki za informacje.Z jakich źródeł masz te informacje,gdzie są do zdobycia-sprawa pilna na" wczoraj".Pozdrawiam

Ludomir

Hubalczycy

Post autor: Ludomir » pt lip 18, 2008 6:38 pm

Już pisałem. Najwięcej z monografii Łukasza Matysiaka na temat Radzic. Pozycja nie do zdobycia bo nigdzie nie wydana a sam Matysiak już odszedł z tego świata.
Informacje zbieram od szeregu lat, a w tym momencie podając mi, że Franciszek Bożyk zginął w Oświęcimiu jeszcze mi je usciśliłeś.
Na stronie http://www.auschwitz.org.pl/new/index.p ... ryb=szukaj znajdziesz poniższą informację: Bożyk, Franciszek ur.2.10.1918 (Wyrówka - powinno być Werówka), numer obozowy:24962, zawód: krawiec, uwagi: zm. 9.4.1942 w Auschwitz.
Informacja pochodzi z wydanej w 2005 roku książki Księga Pamięci. Transporty Polaków do KL Auschwitz z Radomia i innych miejscowości Kielecczyzny 1940-1944
Jeżeli posiadasz więcej informacji o Franciszku Bożyku, ewentualnie jego przedwojenne zdjęcie z chęcią się z nimi zapoznam. Szczególnie interesuje mnie od kiedy i do kiedy był w oddziale Hubala i co się z nim późneij działo?
Pytałeś o jakąś organizację czy zrzeszenie mające więcej informacji. Istnieje do tej pory, i oby istniała jak najdłużej Środowisko Hubalczyków. Jest również grupa ludzi którzy mówią o sobie żartobliwie "Hubalowa orkiestra". Pozdrawiam i czekam na post.

pikus45
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: śr maja 28, 2008 12:14 pm

Post autor: pikus45 » śr lip 30, 2008 3:22 pm

Witam.Zakończyłem moje małe dochodzenie w sprawie żołnierza oddziału Hubala- Bożyk Franciszka.Podczas końcowych działań Hubala w okolicy Drzewicy,Radzic ,Anielin.Franciszek był w domu we wsi Werówka.Może i udało by sie ukryć,ale dzięki sołtysowi który współpracował z Niemcami niestety nie.Niemcy byli bardzo wściekli za poczynania Hubala i nasilili poszukiwana .Okres aresztowania nie jest dokładnie sprecyzowany ale pomiędzy 8.04.1940-30.0.1940 do mieszkania Franciszka wtargnęli Niemcy i został zabrany do więzienia w Radomiu.Tu według oświadczenia rodziny która odwiedziła go w więzieniu był bardzo pobity.Z Radomia został wywieziony 4.07.1940 i umieszczony w wiezieniu karnym BRANDENBURG/HAVEL nr.ewid.346/283-uzasadnienie zdrada kraju!!!Następnie został przewieziony 2.09.1940 do Staatliches Konzentrazionslager Sonnenburg. Po tym pobycie został ponownie 21.06.1941 przywieziony do Radomia-bez kontaktu z rodziną.Tu decyzją d-cy policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa SD 20.12.1941 przetransportowany do Auschwitz,na miejscu 21.12.1941-nr obozowy24962. 9.04.1942 stwierdzono zgon w/g lekarza obozowego zapalenie płuc przy katarze kiszki.W gazecie lokalnej Drzewicy znalazłem zdjęcie to które skanowałeś.I to koniec historii człowieka ze zdjęcia.pozdrawiam-pikus45

Ludomir

Post autor: Ludomir » śr lip 30, 2008 4:34 pm

Podziwiam twoją dociekliwość. Gdzie znalazłeś taki "tabun" informacji? Jeżeli zdjęcie w gazecie jest lepszej jakości, czy mógłbyś mi je zeskanować i przesłać? Czy masz jeszcze jakieś informacje o F.B.?
Od kiedy do kiedy (prawdopodobnie do 13.03.40) przebywał w OWWP?
Jaki miał pseudonim, stopień i przydział? Czy faktycznie był krawcem z zawodu i czy szył dla oddziału?
Pozdrawiam.

pikus45
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: śr maja 28, 2008 12:14 pm

FB

Post autor: pikus45 » wt sie 12, 2008 5:30 pm

Obrazek

pierwszy skan

ODPOWIEDZ