Defilujący oddział

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
qrak

Post autor: qrak » wt lut 03, 2009 5:37 pm

Nie jest to przypadkiem 10 psk z Łańcuta [ jasnożółte otoki ! ] , będący w tym czasie w trakcie zdawania koni przed motoryzacją w składzie 10 BK ? .
Bardzo możliwe. To by wyjaśniało, dlaczego są pieszo.

Co masz na myśli pisząc:
w trakcie motoryzacji dostał on umundurowanie typowe dla formacji pancernych
:?:

flugzeug30

Post autor: flugzeug30 » pt lut 06, 2009 1:50 am

Faktycznie, uogólniłem znacznie.

Nie wszyscy żołnierze 10 psk [ i 24 p. uł. ] dostali w trakcie motoryzacji ww. pułków umundurowanie wojsk motorowych, nie pancernych . Dostali je np. gońcy motocyklowi czy motocykliści plutonu zwiadu [ 66 motocykli ], zapewne także i obsługa motorowa plutonu ppanc. [ 3 ciągniki ] .

Był to zapewne ubiór tzw. służbowy [ Szubański s. 32, zdjęcie w tym ubiorze załóg motocykli Sokół M- 111 z wózkiem bocznym - " Militaria", nr. 2 [6]/2008 , s. 14 ].

Natomiast strzelcy szwadronów liniowych, szwadronu cekaemów i plutonu pionierów nosili zwykłe mundury polowe wz. 1936 [ OIDP ], tylko dostali, jak zresztą cała 10 BK, hełmy niemieckie wz. 1918.

romanedward

Post autor: romanedward » pn lut 16, 2009 11:14 pm

Jest to jak najbardziej spieszony oddział kawalerii; świadczą o tym przdewszystkim otoki i obuwie tzw.oficerki.Zdjęcie jest zrobione na pewno przed zmianą umundurowania.,gdzieś przed 1934 r. I wydaje mi się,że jest to jeden z pułków stacjonujących na kresach (styl zabudowy). Któryś z kolegów dziwił sie dlaczego kawalerię spieszono. Musiało to być wydarzenie mniejszej rangi, zdarzały sie defilady gdy całe pułki maszerowały pieszo. :D

ODPOWIEDZ