Józef Cybulski

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
MonikaAnna

Józef Cybulski

Post autor: MonikaAnna » śr sty 02, 2013 11:14 pm

Poszukuję Józefa Cybulskiego ur. 25 marca 1914r w Warszawie (Wawrzyszew). Syn Stanisława i Antoniny zd. Krawczyk.

seth

Re: Józef Cybulski

Post autor: seth » śr sty 30, 2013 8:21 pm

Jeżeli chcesz cokolwiek ustalić to musisz podać więcej danych. Gdzie mieszkał, gdzie służył, czy są znane jakiekolwiek okoliczności zaginięcia, itp. Może posiadasz zdjęcie w mundurze W.P ? Każda informacja jest tu istotna.

MonikaAnna

Re: Józef Cybulski

Post autor: MonikaAnna » pt lut 01, 2013 2:05 am

Niestety nie wiadomo gdzie służył. Urodził się i mieszkał we wsi Wawrzyszew (Stary), obecnie jest to część Warszawy.
Okoliczności zaginięcia z relacji jego siostry poniżej. Z racji tego, że działo się to dawno niestety nie wszystko już pamięta...
Opowiadała, że zrobili sobie kryjówkę na podwórku wśród cegieł. Ojczym krzyczał, żeby wyszli, że nikt nikogo nie łapie i nie zabiera, co nie było prawdą. Józiek wyszedł pierwszy, siostra wybiegła za nim, krzycząc, że zabierają jej jedynego brata. (Nie wiadomo jednak kto to był... jakie wojsko, dlaczego...) Na podwórku, w namiotach nocowali polscy żołnierze i dzięki nim udało się ocalić moją babcię. Zabrali tylko Józefa, godząc się na doniesienie we wskazane miejsce następnego dnia przygotowanych ubrań. Z matką wszystko naszykowały i siostra poszła w obstawie wojskowych. Najprawdopodobniej miejscem w którym trzymali Józefa były pobudowane drewniane baraki, nieopodal straży pożarnej na Wawrzyszewie. Kiedy doszła do bramy nikt jej nie otworzył. Czekała tak aż się ściemniło. A wojskowi krążyli z jednej strony na drugą, aby jej nic się nie stało. Nie weszła za bramę. Bała się, że jak to zrobi już nie wróci. Nikt jednak do niej nie przyszedł, a po Jóźku ślad zaginął.
Załączniki
Józef.jpg
Józef.jpg (84.28 KiB) Przejrzano 3827 razy

seth

Re: Józef Cybulski

Post autor: seth » sob lut 02, 2013 6:25 pm

Jeżeli bohater tej zagadki jest na zdjęciu to możemy być pewni, że służył w Wojsku Polskim przed wybuchem wojny.
Interpretacja podanych przez Ciebie wydarzeń może dotyczyć roku 1944.

MonikaAnna

Re: Józef Cybulski

Post autor: MonikaAnna » sob lut 02, 2013 10:59 pm

Nie znam się na wojskowych oznaczeniach... Po czymś konkretnym widać, że służył w wojsku przed wojną?
Czy mógłbyś napisać też coś więcej o swoich przypuszczeniach odnośnie 1944 roku? Dlaczego?

seth

Re: Józef Cybulski

Post autor: seth » sob lut 09, 2013 3:49 pm

Analizując to co napisałaś, można założyć że żołnierze kwaterujący na podwórku mogli służyć w 1 Armii Wojska Polskiego. Józek widząc żołnierzy polskich współpracujących z Sowietami, ukrył się aby uniknąć powtórnego wcielenia. Być może miał on pomóc w dezercji innych żołnierzy z szeregów WP ? Fakt jego zatrzymania, oraz zniknięcie, sugeruje zesłanie gdzieś na wschód. Stąd moje przypuszczenia.

ODPOWIEDZ