Jan Celej

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
arczim

Jan Celej

Post autor: arczim » sob gru 05, 2015 8:04 pm

Dzień Dobry,
poszukuję informacji o dziadku Janie celej, syn Jana. Urodzony gdzieś w okolicach Dęblina. Służył w LWP, zginął według szczątkowych przekazów rodzinnych przy forsowaniu Nysy Łużyckiej. Znalazłem informację na straty.pl, która wskazywałaby potencjalnie zupelnie inne miejsce śmierci - Nowe Laski. Niestety, nie mam pewności czy to ta sama osoba...
Dziękuję
A

Jerzy Berlowski

Re: Jan Celej

Post autor: Jerzy Berlowski » śr gru 16, 2015 11:50 pm

W "Księdze Poległych na Polu Chwały" Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego polegli , zmarli z ran i zaginieni
w czasie II wojny światowej w latach 1943-1945 - Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej - jest zapis:

JAN CELEJ syn Jana, ur. 1916 r. w miejscowości Rycice, pow. Ryki, plutonowy 6 pułku piechoty, poległ 22.II.1945 r. w Nowych Laskach.

A więc miałeś dobrą informację. To jest woj. zachodniopomorskie pow. drawski. Pochowany może być na jakimś większym cmentarzu wojennym, bo poległych później ekshumowano i przenoszono na takie cmentarze. Możesz napisać do Urzędu Powiatowego w Drawsku z zapytaniem gdzie może być pochowany. A może właśnie w Drawsku ?
Mogą być jakieś dalsze dokumenty dotyczące dziadka. Tutaj podają sygnaturę do Centralnego Archiwum Wojskowego - to jest w Rembertowie koło Warszawy. Sygnatura CAW,III-23/110, s. 185.

To bardzo ładne, że wnuk poszukuje grobu dziadka. Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniu grobu.

Jest tu jeszcze wymienionych dwóch innych: Celej Tadeusz i Celej Wacław - obaj z powiatu Garwolin.

arczim

Re: Jan Celej

Post autor: arczim » pn gru 21, 2015 9:30 pm

Dziękuję za wskazówki do dalszych poszukiwań.
Pozdrawiam serdecznie,
Artur

ODPOWIEDZ