Poszukuję informacji

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
Andrzej Łata

Poszukuję informacji

Post autor: Andrzej Łata » ndz mar 20, 2016 8:43 pm

Poszukuję wiadmości na temat ppor. Jan Grzmila, nie ma go do na liście katyńskiej, chociaz zachowała sie po nim kartka z Kozielskja z 1940 roku, była absolwentem instytutu Wawelberga.... ? Pozdrawiam

Jerzy Berlowski

Re: Poszukuję informacji

Post autor: Jerzy Berlowski » śr mar 30, 2016 9:04 pm

Same nazwisko i imię to trochę za mało do poszukiwań człowieka, który zaginął w czasie
wojny. Rodzina chyba zna imię jego ojca - datę i miejsce urodzenia zaginionego. To są podstawowe dane o zaginionym.

Bardzo pomocne mogą być informacje: w jakiej formacji służył, numer pułku, rodzaj broni /piechota, artyleria,
kawaleria i t.p. ?/ , czy był zawodowym oficerem czy z rezerwy, w jakiej miejscowości służył w wojsku i gdzie mieszkał ?

Nie znaczy, że trzeba to wszystko wiedzieć - ale każda informacja zwiększa szansę trafienia na jakiś trop zaginionego i odnalezienia.

Trzeba porozmawiać z najstarszymi członkami rodziny i wydobyć z nich informacje.

A czy komunikowałeś się już z Muzeum Katyńskim w Warszawie w Cytadeli ? Tam jest sporo materiałów. To jest nowe muzeum otwarte kilka m-cy temu.

Jerzy Berlowski

Re: Poszukuję informacji

Post autor: Jerzy Berlowski » śr mar 30, 2016 9:21 pm

Podaję jeszcze dodatkowo link do strony internetowej Muzeum Katyńskiego:

http://www.muzeumkatynskie.pl/ kliknij ten link i strona otworzy się.

Są tam do wglądu Księgi Cmentarne. Możesz szukać przez internet na powyższej stronie tego muzeum.

Andrzej Łata

Re: Poszukuję informacji

Post autor: Andrzej Łata » pn kwie 04, 2016 10:35 pm

Wiem,że muzeum jest otawrte, miałem kontakt w przypadku innych oficerów, przyczyniłem sie min. do pzrekazania informacji i fotografii od członków rodzin. Jesli zas chodzi o dodatkowe informacje dotyczace por. Grzmila, to wiem ,że był absolwentem instytutu Wawelberga w Warszawie, wydziału elektrycznego, brat był weterynarzem w pobliskim Jastrzębiu , a członkowie rodziny to pozostała tylko jedna osoba, która zaporzepaściła listy i dodatkowe materiały(zgniły w starej pusrtej chałupie) pozostała tylko kartka z Kozielska. Bardzo dziękuję za uwagę i wskazówki.Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ