szer. Franciszek Szymański

Jeżeli szukacie swoich bliskich, krewnych i znajomych, z którymi utraciliście kontakt w okresie kampanii wrześniowej, czy też II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie.
Regulamin forum
Jeżeli szukacie swoich bliskich lub krewnych, z którymi utraciliście kontakt w okresie II wojny światowej możecie umieścić tutaj swoje ogłoszenie. Wystarczy założyć sobie konto i umieścić wpis na forum - jako temat proszę wstawić jedynie imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Informacje o poszukiwanych osobach proszę przekazywać bezpośrednio autorom lub administratorowi serwisu.

UWAGA!
Istnieje internetowa baza, w której znajduje się wiekszość nazwisk osób, które trafiły do obozów jenieckich, koncentracyjnych lub na przymusowe roboty: http://www.straty.pl/.

Polecam również pozycję „Księga Pochowanych Żołnierzy Polskich Poległych w II Wojnie Światowej. Żołnierze Września” wydaną w Pruszkowie w 1993 roku oraz późniejsze suplementy.

Spis ofiar II wojny światowej na terenie województwa śląskiego znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/mp/
ODPOWIEDZ
FixCarter
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: pn lip 22, 2019 10:56 am

szer. Franciszek Szymański

Post autor: FixCarter » czw lip 25, 2019 9:04 am

Witam forumowiczów.
Poszukuję wszelkich informacji nt pradziadka szer. Franciszka Szymańskiego syna Andrzeja i Petroneli (zd. Gebler) ur 17 czerwca 1910 roku w Suchoręczu powiat Szubiński. Pradziadek był zmobilizowany 6 sierpnia 1939 roku do 61 pułku piechoty w Bydgoszczy. Prawdopodobnie 4 kompania 2 batalionu. Z ustaleń sądu z 1947 roku wynika, że ślad po nim zaginął po 26 września 1939 podczas walk w obronie Warszawy. Pradziadek na wniosek prababci (żony Heleny Szymańskiej) 29 lipca 1947 roku został przez sąd uznany za zmarłego.

Udało mi się z IPN uzyskać dokumentację procesową. Z zeznań świadka, kolegi z kompanii, który wrócił do domu w październiku 1939 wynika, że kontakt stracili 26 września podczas zaciętych walk na Powązkach w Warszawie. Bardzo duże prawdopodobieństwo graniczące z pewnością jest takie, że zginął tam podczas nawały artyleryjskiej i bombardowań. Możliwe, że ktoś może znalazł nieśmiertelnik z takim nazwiskiem? Prośba do wszelakiej maści detektorystów z Warszawy może ktoś coś? Może wiecie o tym kto posiada jakies nieśmiertelniki wrześniowców z obrony Warszawy?

ODPOWIEDZ