Strona 1 z 8

Czy Polacy powinni walczyć we wrześniu z Niemcami?

: wt lut 13, 2007 2:08 pm
autor: Jako
Przenieśliśmy nasze dotychczasowe ankiety do forum aby wszystko było łatwiej dostępne w jednym miejscu. Przy odpowiedziach - w nawiasach - podaliśmy liczbę dotychczas oddanych głosów. Łącznie - w starym formularzu - oddano 2464 głosy.

Dodano także następujące komentarze (niestety stary system obcinał dłuższe wypowiedzi):
RW 08/09/2005
Tu nie ma o czym dyskutować! Walkę trzeba było podjąć, przecież nie mogliśmy poddać się jak Czesi. Płk J. Beck powiedział, że najcenniejszą rzeczą jest HONOR i miał rację!
tomek z 16/08/2005
Polacy powinni walczyc,a rowniez powinni miec lepsze uzbrojenie !
Marian 05/07/2005
Obrona ojczyzny jest najważniejsza bez względu na poniesione koszty, straty w ludziach i sprzęcie. Powinniśmy walczyć do ostatniego żołnierza. Obrona ojczyzny to obowiązek !!!
Kazek 27/01/2005
Sojusz z Niemcami w żadnym wypadku! Włodku, czy sojusz z Niemcami wyszedł na dobre Austrii, Słowacji, Rumunii itd? Czy zachowali oni suwerenne państwo? Zatanów się.
Wojtek 22/12/2004
Nie powinniśmy w żadnym wypadku brać sojuszu z Niemcami ponieważ oni by tylko rośli w siłe a na końcu by i tak nas wybili i byśmy nie chlubnie skończyli. A tak zachowaliśmy honor choć za dużą cenę ale mogliśmy zapłacić większą.
Zielin 27/10/2004
według cytatu " nie będzie niemiec pluł nam w twarz ani dzieci nam germanił..." oczywiście że decyzja o podjęciu walki była prawidłowa , choć nie da się ukryć ponieśliśmy duże straty
Piter 04/09/2004
Moim zdaniem decyzja o tym, by bronić kraju była oczywista i całkiem słuszna. Teraz patrząc na tamte wydarzenia możemy twierdzić, że nie było szans na pokonanie wroga i że wystawiliśmy kraj na niepotrzebne straty, że trzeba było poddać się bez walki lub s
Szary 26/07/2004
Wlodek o czym ty mowisz??..jaki sojusz?? poczytaj moze troche historii zanim zaczniesz sie wypowiadac w temacie o ktorym nie masz bladego pojecia....zenada.
Mirek 23/07/2004
Tak, powinni! Z Rzeszą w teorii można było "jakoś" walczyć. Ale z Niemcami i z ZSSR walka była z góry przegrana. Przynajmniej możemy być dumni że nasz kraj dotrzymał słowa danego "sojusznikom"- zdrajcom. Jakbyśmy skapitulowali to i tak by nas rozebrano.
Kyp Durron 04/03/2004
Niestety trochę się mylisz... to Niemcy występowali z pozycji siły... więc jeśli nawet utrzymali byśmy pseudo-pokój to nasze wojsko poszłoby na pierwszą linię w walce III Rzeszy z innymi krajami... i mogłoby się tak zdażyć, że Stalingrad kojarzyłby się z...
PM 29/02/2004
Przepraszam bardzo, ale pytania sondy są dobrane tendencyjnie. Brak jest opcji "Polska powinna zawrzeć sojusz z III Rzeszą". Taka możliwość też istniała.
Włodek 21/12/2003
Polacy wogóle w zaistniałej sytuacji nie powinni walczyć a zawrzeć taktyczny sojusz z Niemcami zachowując armię i państwo.Należało czekać na dalszy rozwój wypadków i wyatąpić w sprzyjającym momencie przeciw Rzeszy gdy ta byłaby osłabiona.

: sob cze 16, 2007 8:51 am
autor: Dallah
nie powinni sie ino patrzec jak niemcy zajmuja kraj ....
Trocha temat bez sensu

: sob cze 16, 2007 4:15 pm
autor: gonczor
Chociaż tyle pokazaliśmi że walczymy do końca. Wprawdzie nie tak jak Japończycy ale zawsze coś. Choć nie przyniosło nam to ani szacunku ani innych korzyści

: sob lip 21, 2007 12:56 pm
autor: LEVY_1992
Ludzie skupcie się!!! Pewnie że powinni.... Temat w zasadzie nie ma sensu.... A gdyby polska armia byłaby lepiej uzbrojona, to już w ogóle fajnie by było :>....

: wt lip 24, 2007 1:05 pm
autor: Piotr'39
trzeba było walczyć. Zawsze walczyliśmy z niemcami

: wt lip 24, 2007 1:16 pm
autor: LEVY_1992
i czasami porządnie dawaliśmy im w d**ę...

: ndz sie 05, 2007 2:42 pm
autor: mrówa
Należalo ulokować wojska za Wisła i Narwią. Jeżeli Francuzi nie ruszyliby z pełną ofensywą 17 września należało zawrzeć pokuj z Niemcami i utrzymać kadłubowe państwo.

: ndz sie 05, 2007 7:44 pm
autor: LESZEK
mrówa pisze:Należalo ulokować wojska za Wisła i Narwią. Jeżeli Francuzi nie ruszyliby z pełną ofensywą 17 września należało zawrzeć pokuj z Niemcami i utrzymać kadłubowe państwo.
Musze coś powiedzieć... :evil: Jesli się czegoś nie wie, to nalezy zapytać albo samemu poszukać na to odpowiedzi. Nigdy nie powinno wygłaszać się wtedy stwierdzeń i opinii. A kolega tak właśnie, niestety uczynił...
Proponuję najpierw zdobyć wiedzę w tym zakresie, a potem...może podyskutujemy. Służę pomocą, jeśli chodzi o literaturę ( na razie podstawową) dotyczącą wymieninego okresu w naszej historii.
To nic osobistego, poprostu proszę o przestrzeganie zasady: "nie mam o czymś pojęcia, to się nie wypowiadam". :wink:

Bić się musieliśmy. Niestety. Otwartą natomiast kwestią pozostaje, czy nie mogliśmy się do tego lepiej przygotować i lepiej to rozegrać.

Pozdrawiam zarazem witam wszystkich
LESZEK

: pt sie 10, 2007 11:47 pm
autor: mb1010
Walczyc powiniśmy ponieważ postępowanie niemieckie w stosunku do ludności cywilnej jak i jeńców wojennych nie było by lepsze a przwdopodobnie było by gorsze

: wt sie 14, 2007 10:33 pm
autor: mrówa
Panie Leszku, co do literatury zachęcam żeby może jednak Pan przestał czytać tę obowiązującą w szkole podstawowoej a zaczął może jednak troszke bardziej ambitną. Polecam zwłaszcza Stanisława Mackiewicza(Historia Polski 1918-1945), gdzie jest pięknie wyłożone jak nasza pzredwrzesniowa dyplomacja dałą się zrobić w konia. Jescze inne źródła podają( w tej chwili nie ma dostępu ale znajdę i napisze autorów), że Hitler miał w planie utworzyć kadłubowe państwo polskie (cos na wzór póżniejszego Vichy), ale nie zrobił tego na wyrażne żądanie Stalina.
Wiem, że my Polacy jestesmy dumni z naszego honoru- ale odpowiadając na pytanie czy warto było bić się zadam inne-jak myślicie jak losy roku 1939 potoczyłyby się gdyby Stalin otwarcie, zadeklarował, że nas zaatakuje. Temat na głębszą analize i każdy ma prawo do własnych wniosków. pozdrawiam