35 Rezerwowa DP.

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
flugzeug30

35 Rezerwowa DP.

Post autor: flugzeug30 » sob kwie 24, 2010 12:20 pm

Czy ktoś zna jakieś dobre źródło na temat walk ww. dywizji w wojnie obronnej 39 ?.

voodoo34

Re: 35 Rezerwowa DP.

Post autor: voodoo34 » pn kwie 26, 2010 8:57 am

flugzeug30 pisze:Czy ktoś zna jakieś dobre źródło na temat walk ww. dywizji w wojnie obronnej 39 ?.
Większość dywizji walczyła tylko w obronie Lwowa, więc pozycje dotyczące jego obrony będą traktowały również o walkach tej dywizji.

flugzeug30

Re: 35 Rezerwowa DP.

Post autor: flugzeug30 » pt kwie 30, 2010 5:30 pm

Fakt. Ale-

Jest rękopis- ściśle biorąc- maszynopis wspomnień szefa sztabu 35 DP ( uciekł z transportu do Starobielska ), ówczesnego ppłk dypl. Jana Sokołowskiego, w http://www.bn.org.pl na mikrofilmie 86411 ( rękopis Biblioteki Ossolińskich 15442 I ], nawiasem mówiąc cytowany w haśle w Polskim Słowniku Biograficznym " Jan Trzaska- Sokołowski ".
Miałem dzisiaj w rękach. Ciekawe opracowanie i cenne źródło.

Van Vorden

Re: 35 Rezerwowa DP.

Post autor: Van Vorden » sob kwie 16, 2011 9:26 pm

W skład 35 Rezerwowej Dywizji Piechoty został włączony prawie cały skład osobowy "KOP-Rokitno",na bazie którego powołano 97 pułk piechoty.Służył tam brat mojego Ojca.97 pułk otrzymał rozkaz,aby przebić się do Lwowa i tam wspomóc obronę.Jednak w drodze został doszczętnie rozbity w lasach Janowskich oraz okolicach Lwowa do którego jak podają źródła dotarłi nieliczni ocaleni żołnierze.Od wielu już lat szukam sprawdzonych informacji o miejscach gdzie mogli polec i zostać pochowani żołnierze "KOP-Rokitno",jednak jest to bardzo trudne.Dziś Lwów z dawnymi terenami lasów Janowskich leży poza granicami kraju i z tego powodu również są znaczne utrudnienia.Są również informacje o tym,że dowódca dywizji niejaki gen.Fabrycy nie wykazał się ani męstwem ani umiejętnym dowodzeniem,był ponoć dezerterem.Dywizja została sklecona z różnych formacji i oddziałów,nie była zgrana,ludzie nie znali się wcześniej co nie ułatwiało walki,krótko mówiąc jej wartość bojowa, dodając słabe uzbrojenie była iluzoryczna.Obecnie gdzieś we Lwowie jest zbiorowa mogiła poległych polskich żołnierzy w okolicach budowanej stacji paliwowej,ale miejsce to nie jest ani oznaczone ani tym bardziej upamiętnione w godny sposób.Informacja ta została uzyskana kilka lat temu,tak więc domyślam się,że po mogiłach może już nie być śladu,co gorsza brak świadomości o miejscu mógł spowodować wybudowanie na tym terenie wspomnianej stacji paliwowej.Taki to bywa los poległych N/N.

flugzeug30

Re: 35 Rezerwowa DP.

Post autor: flugzeug30 » sob lip 16, 2011 5:29 pm

Poprawię Kolegę...

Po pierwsze- pułk KOP " Sarny " ,( w jego skład wszedł batalion KOP " Rokitno- II baon 97 pprez. ) "- wystawił 97 pprez. płk dypl. Jerzego Płachty- Płatowicza nie dla 35 DPRez. ( Kwatera Główna Obóz Warowny Wilno, DOK III Grodno ), ale dla 38 DPRez. ( Kwatera Główna Brygada KOP " Polesie ", Łachwa, DOK IX Brześć

Po drugie- dowódcą 38 DPRez. nie był gen. Fabrycy, ale płk Alojzy Wir- Konas, który faktycznie zagubił się w toku walki 19 IX i został ranny.

Po trzecie- odnośnie represjonowanych http://www.karta.org.pl

Tyle

PaJaC

Re: 35 Rezerwowa DP.

Post autor: PaJaC » pt gru 11, 2015 12:06 am

flugzeug30 pisze:Poprawię Kolegę...

19 IX i został ranny.
Chciałem tylko dodać, że został ranny 17 IX w Woli Dobrostańskiej

ODPOWIEDZ