Plan "Pekin"

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.

Plan Pekin

Doskonały pomysł
31
79%
Nie potrzebne osłabienie PMW
3
8%
Trudno powiedzieć
5
13%
 
Liczba głosów: 39

Czesław

Plan "Pekin"

Post autor: Czesław » śr lis 28, 2007 8:02 am

Piszcie co sądzicie o planie "Pekin"? Czy wycofanie polskich kontrtorpedowców z Bałtyku było błędem?

Czesław

Post autor: Czesław » śr lis 28, 2007 8:09 am

Chodzi głównie o względy logistyczne...

MarcinG

Post autor: MarcinG » śr lis 28, 2007 9:39 am

Według mnie plan "Pekin" był świetnym posunięciem. W ten sposób od zagłady ocalały cenne polskie niszczyciele, które w wojnie obronnej niezbyt by nam się pzydały, a wysyłając je za granicę uniknęliśmy zniszczenia ich przez lotnictwo niemieckie, zwłaszcza że w późniejszej wojnie mogły się jeszcze przydać (i przydały).

marlog
Porucznik
Porucznik
Posty: 479
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 4:15 pm

Post autor: marlog » śr lis 28, 2007 10:41 pm

MarcinG pisze:Według mnie plan "Pekin" był świetnym posunięciem. ).
Można rozpatrywać,tę sprawę podwójnie.
1."Nietrafiona inwestycja" skoro się nie przydały w obronie Polski a wojsko powinno służyć obronie kraju.Być może gdyby zainwestowany kapitał przeznaczyć na inny rodzaj uzbrojenia,ale to tylko "gdybanie"...
2.Jedyna słuszna decyzja by uratować te jednostki przed utratą w spotkaniu w niemieckim samolotam(np.)
Oczywiście jest to dowód,że dowództwo nie przewidywało ataku z "tej" strony ...

Jagmin
Generał
Generał
Posty: 879
Rejestracja: ndz lut 25, 2007 11:58 am

Post autor: Jagmin » sob gru 01, 2007 11:52 am

marlog pisze: 1."Nietrafiona inwestycja" skoro się nie przydały w obronie Polski a wojsko powinno służyć obronie kraju.Być może gdyby zainwestowany kapitał przeznaczyć na inny rodzaj uzbrojenia,ale to tylko "gdybanie"...
Ale to już było....
Flota miała walczyć z Sowietami (a dokładnie zapewnić bezpieczeństwo konwojom z dostawami), trudno więc mówić, że była niepotrzebna.

Marcin grzywka

Post autor: Marcin grzywka » ndz gru 23, 2007 3:37 pm

treść postu usunięta z powodu braku wartości merytorycznej oraz błędów ortograficznych
Admin

smokeustachy
Sierżant
Sierżant
Posty: 118
Rejestracja: ndz gru 23, 2007 12:51 pm

Re: Plan "Pekin"

Post autor: smokeustachy » ndz gru 23, 2007 11:29 pm

Czesław pisze:Piszcie co sądzicie o planie "Pekin"? Czy wycofanie polskich kontrtorpedowców z Bałtyku było błędem?
Powinni od razu wysłać tam też 7TP i Łosie.

paweł

Post autor: paweł » pn gru 24, 2007 12:54 am

Osobiście uważam że była to trafna decyzja . W tym czasie " Burza " , " Błyskawica " i " Piorun " były naszymi najnowszymi i najlepszymi jednostkami { no może oprócz pioruna , który aż tak nowy nie był , no i nowiutki był słynny pózniej "Orzeł } posiadającymi świetnie wyszkolone załogi i doświadczonych dowódców . Zatrzymanie ich w kraju nie przeważyło by szali na naszą korzyść . Niemcy posiadały zdecydowaną przewagę zarówno na wodzie { Sam Schleswig-Holstein" posiadał artylerię o kalibrze 280mm i sam w zupełności mógł dać radę naszej flocie , w której największy " Gryf " posiadał artylerię pokładową 120mm !!! } , dodatkowo dochodzi jeszcze przygniatająca przewaga w powietrzu { szczególności dały się nam we znaki osławione Ju-88 sztuka } . W tej sytuacji okręty te byłyby wcześniej czy póżniej dymiącymi wrakami na redzie portu . No oczywiście można mówić o spełnieniu obowiązku wobec ojczyzny , czy walce o nią na swojej ziemi , ale czy pózniej nie spełniły tego obowiązku zaszczytnie służąc na wszystkich morskich frontach tej wojny { Atlantyk , Morze Śródziemne , Konwoje do Murmańska } ?! .
Podsumowując decyzja ta uratowała je od niepotrzebnej zagłady , no i należy pamiętać że stały się one zalążkiem Marynarki Wojennej tworzonej na zachodzie .

judoka

Post autor: judoka » pn gru 24, 2007 2:00 am

Flota Polska w 1939r.była skazana na zniszcznie,to była tylko kwestia czasu.
Niemiecka Kriegsmarine posiadała przygniatająca przewagę na Bałtyku więc plan "Pekin" był dobrym rozwiązaniem.
Niszczyciele zostałyby łatwo przemielone w złom,być może w grupie coś by próbowały działać ale to byłyby raczej akt rozpaczy,zresztą Niemcy zrobili by wszystko aby natychmiast zlikwidować nasze niszczyciele.
Lepszym było aby niszczyciele walczyły w składzie floty brytyjskiej,gdzie miały szansę przetrwać i zadawać jakieś straty Niemcom,niż polec odrazu na Bałtyku.

smokeustachy
Sierżant
Sierżant
Posty: 118
Rejestracja: ndz gru 23, 2007 12:51 pm

Post autor: smokeustachy » pn gru 24, 2007 4:30 pm

paweł pisze:Osobiście uważam że była to trafna decyzja . W tym czasie " Burza " , " Błyskawica " i " Piorun "
ORP Piorun - niszczyciel brytyjski klasy N przekazany Polskiej Marynarce Wojennej w dniu 5 listopada 1940 w zamian za utracony pod Narwikiem niszczyciel ORP Grom. Zbudowany w stoczni John Brown w Clydebank w latach 1939-1940. Podczas wojny nosił oznaczenie taktyczne "G65". Wcześniej HMS Nerissa.

W maju 1941 brał udział w pościgu za pancernikiem niemieckim Bismarck, podczas którego wsławił się nierównym pojedynkiem artyleryjskim z tym okrętem. Pojedynek ten miał miejsce w nocy 26 maja 1941 i trwał około jednej godziny; polski okręt uzyskał trafienia unikając trafień ze strony pancernika. Od września 1941 do początku 1943 brał udział w eskortowaniu konwojów na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym. Od lipca do listopada 1943 uczestniczył w wielu operacjach u brzegów Sycylii. W czerwcu 1944 brał udział w inwazji w Normandii oraz w bitwach morskich pod Ouessant (9 czerwca) i Jersey (14 czerwca).

Piorun został zwrócony Wielkiej Brytanii w dniu 28 września 1946 roku.
http://pl.wikipedia.org/wiki/ORP_Piorun_(niszczyciel)

ODPOWIEDZ