Sukcesy Lotnictwa II RP. Trwoga i zazdrość wrogów ?

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
ODPOWIEDZ
wallenrod.69

Sukcesy Lotnictwa II RP. Trwoga i zazdrość wrogów ?

Post autor: wallenrod.69 » pt kwie 18, 2008 10:12 pm

Na początek oddam głos naocznym świadkom tego, do czego zmierzała polska myśl lotnicza:
Niemcy:
"Die Luftwacht" nr 12/1930r.: "Polski samolot myśliwski P.VI był, po Breguet 27, istotnie najpiękniejszym i najbardziej godnym uwagi samolotem wojskowym[...]. Z powodu konstrukcji, jak i wyczynów w locie, samolot ten należy do najlepszych, zbudowanych w obecnym czasie, jednomiejscowych płatowców myśliwskich".
W.Brytania:
"The Aeroplane"nr 1297/1930r.: "P.VI przedstawia się wyjątkowo ciekawie...[...]. Płatowiec ten "na mile" wyprzedza wszystkie inne zbudowane na kontynencie".
Właśnie od tego czasu, Polskie lotnictwo stało się obiektem zainteresowań obcych państw. No bo jak to się mogło stać, że takie "małe" państwo któremu nie tak dawno "zagwarantowaliśmy" jako taki byt, nagle chce wieść prym wśród największych potęg lotniczych...
Lecz nie o pochwały mi chodzi. Nasz przemysł lotniczy, stał się też "zadrą w oku" naszych potencjalnych wrogów, Niemic i ZSRR.
Czy tym państwom (może innym?) zależało na upadku polskiej myśli lotniczej? Czy przemysł lotniczy był pod stałą inwigilacją obcych wywiadów? Czy trwoga przed Polską, jako potęgą lotniczą, była powodem zainicjowania tragicznej śmierci inż. Zygmunta Puławskiego i inż. Stanisława Nowkuńskiego ?
Powyższe pytania i wątpliwości chcę poddać analizie na Forum, by wydać pewien osąd w tej nie wyjaśnionej zagadce historii II RP...

ODPOWIEDZ