Zniszczenie Sztabu Generalnego WP a wynik KW

Działania polityczno-militarne, bitwy, potyczki, jednostki i dowódcy, biografie, zbrodnie wojenne, wystąpienia polityków, działania wywiadów, plany - pytania i dyskusje.
graba

Post autor: graba » pt maja 22, 2009 5:53 pm

Clausevitz coś tam mówił o zależnościach między wojna i polityką. I zgrabniej chyba tego nie da się ująć. Obie armie musiały tam być gdzie były.

Nie za bardzo lubię ten sposób argumentacji jak twój , ale cóż uroczyście oświadczam, że obie armie nie były tam gdzie powinny..... (I co do tego ma stary pierdoła?)

- i jeszcze co ma chronologia zdarzeń do wysłania z np. SGO wydzielonych jednostek do obrony odcinku Wizna? za dobry teren do obrony?
- i te wypady Podlaskiej Brygady Kawalerii do Prus W. to tak w ramach jakich zajęć?
Tak mocno ich atakowali?

dar75

Post autor: dar75 » ndz maja 24, 2009 2:58 pm

Graba odpowiedz na pytanie co byś zrobił gdybyśmy wcielili twoje plany w życie i oddali w zasadzie bez walki sporo terenu ( min. Korytarz, ), a Adolf zatrzymał ofensywę i zaproponował po 48 godzinach pokój?
Jak sobie wyobrażasz odbicie tych terenów?
A może byśmy je wynegocjowali?

smokeustachy
Sierżant
Sierżant
Posty: 118
Rejestracja: ndz gru 23, 2007 12:51 pm

Post autor: smokeustachy » pn lip 06, 2009 8:52 pm

dar75 pisze:Graba odpowiedz na pytanie co byś zrobił gdybyśmy wcielili twoje plany w życie i oddali w zasadzie bez walki sporo terenu ( min. Korytarz, ), a Adolf zatrzymał ofensywę i zaproponował po 48 godzinach pokój?
Jak sobie wyobrażasz odbicie tych terenów?
A może byśmy je wynegocjowali?
Korytarz i tak bez walki oddaliśmy. Rzut oka na ustawienie wojsk niemieckich wystarczy do pojęcia, że to zagrożenie jest rzekome i wyssane z palca. Szczypce południowe szły od razu w terytorium exKongresówki/Galicji a z Prus też. Oczywistym było, że celem nie jest zatrzymywanie tylko zwalcowanie czego się da. Wielkopolska przecież też została oddana bez walki.

Piskor

Re: Zniszczenie Sztabu Generalnego WP a wynik KW

Post autor: Piskor » pt sie 07, 2009 7:52 pm

W sprawie korytarza nie mogę się z Tobą zgodzić. Walki o niego były. Przecież w Borach Tucholskich okrążone zostały GO "Czersk", 27 DP i 9 DP. Efekt walk był jaki był, ale walki BYŁY. Do wybrzeża nie nawiązuję, ponieważ nie wiem jaki zasięg ma w Twoim rozumieniu "Korytarz Pomorski". Ale jakby nie patrzeć - Bory Tucholskie w korytarzy są...

d_sz1

Re: Zniszczenie Sztabu Generalnego WP a wynik KW

Post autor: d_sz1 » śr sie 19, 2009 11:02 am

Moim zdaniem zawiniła centralizacja dowodzenia, za małą swobodę w podejmowaniu decyzji, co do działania jednostek posiadali dowódcy armii (korpusów), jaki i poszczególnych dywizji piechoty oraz brygad kawalerii. Co by było gdyby Tadeusz Kutrzeba nie pytając sie NW wykonał atak na lewe skrzydło 10 Armii pozostawiając w pasie działania swojej armii odziały osłonowe? Wszystkie decyzje wydawał, co do działania poszczególnych armii a wręcz dywizji NW przy znikomej łączności, więc jak mogliśmy w ogóle wygrać a nawet przedłużyć KW. I jest jeszcze jedno zagadnie warte poruszenia, ówczesny szef Oddziału Operacyjnego Sztabu Głównego płk Stanisław Kopański zauważył nader ostrożnie: "Koncepcja dalszych działań wojennych, poza okresem wstępnym, ujętym w wytycznych dla dowódców armii, jeśli istniała w umyśle przyszłego Wodza Naczelnego i znana była jego najbliższym współpracownikom (szefowi Sztabu i jego zastępcy), to na pewno nie była ujawniona Oddziałowi Operacyjnemu. Nie była, więc przepracowana przez Sztab, ani też przygotowana w terenie". Dlatego popełniono szereg pomyłek, a takie wygrane bitwy jak pod Mokrą są przykładem, że mieliśmy świetnie wyszkolonych żołnierzy i oficerów tylko brakowało im swobody operacyjnej. I z zajęciem pozycji obronnych się na niektórych odcinkach spóźniliśmy kat samo z przygotowaniem stanowisk obronnych gdybyśmy zaczęli budowę umocnień np. w marcu inaczej potoczyłaby się KW.

ODPOWIEDZ