Brygada Pancerna oprócz OPM?

Artyleria, lotnictwo, broń strzelecka, pojazdy, kawaleria, marynarka wojenna, fortyfikacje - czyli wszystko o sprzęcie, ekwipunku i broni wszystkich stron wojny. Organizacja i struktura wojsk.
ODPOWIEDZ
Centurion76

Brygada Pancerna oprócz OPM?

Post autor: Centurion76 » pn cze 25, 2012 11:21 am

Witam forumowiczów.
Zakładam, że większość z nas czytała lub słyszała co nieco o pomyśle płk R. Saloniego. Proponował utworzenie Brygady Pancernej w składzie dwóch batalionów czołgów i jednego batalionu piechoty plus artyleria i niezbędne służby.
W rzeczywistości powstały dwa oddziały pancerno - motorowe a planowaliśmy ich sformować bodajże 4 (może 5).
Zastanawiam się czy zgrupowanie czołgów w brygadzie (brygadach?) pancernych dla ONW nie było by lepszym rozwiązaniem niż 8 samodzielnych batalionów przydzielanych w zależności od rozwoju sytuacji. Zastanawia mnie czy takie brygady (brygada?) mogły by funkcjonować równolegle z OPM-mi czy trzeba było by z ich organizowania zrezygnować? A rolę oddziałów zaporowych przyznać zmodernizowanym brygadom kawalerii?

Centurion76

Re: Brygada Pancerna oprócz OPM?

Post autor: Centurion76 » pn lip 02, 2012 1:14 pm

Może rozszerzę mój pomysł.
Pierwsze próby z samobieżną armatą TK-D miały miejsce jesienią 1932r i latem 1933. Nie wiem co działo się potem ale program został zamknięty w 1935r. Kolejnym podejściem było TKS-D w 1936r.
Brakowało niewiele byśmy posiadali samobieżny niszczyciel czołgów. W takim przypadku OPM-y mogły by posiadać pułk samobieżnych armat ppanc. A czołgi grupujemy w brygadzie lub brygadach pancernych. W tym układzie Oddziały Pancerno Motorowe pełnią rolę opóźniającą a brygada jest przewidziana do kontrataku. Co do kawalerii albo drastyczna redukcja do 5 - 6 brygad ale 4-ro pułkowych i o wzmocnionych stanach liczebnych, albo wariant łagodniejszy 10 3 pułkowych brygad wzmocnionych sprzętem i stanami osobowymi z rozwiązanych pułków i 1 brygady.
Tabory przynajmniej częściowo zmotoryzowane, więcej broni maszynowej i pepanc.
Wszystko zależy niestety od możliwości finansowych.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Re: Brygada Pancerna oprócz OPM?

Post autor: Von Slavek » pn lip 30, 2012 8:32 pm

Brakowało klasycznych armatek 37 mm dla utworzenia dywizyjnych kompani ppanc czy jest sens pakować się w TKSd?

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: Brygada Pancerna oprócz OPM?

Post autor: Horus » śr sie 01, 2012 4:51 pm

Von Slavek pisze:Brakowało klasycznych armatek 37 mm dla utworzenia dywizyjnych kompani ppanc czy jest sens pakować się w TKSd?
Czy w takim razie warto poświęcać armatki na uzbrojenie 7TP :wink: ?

Centurion76

Re: Brygada Pancerna oprócz OPM?

Post autor: Centurion76 » czw sie 02, 2012 2:07 pm

W naszych brygadach zmotoryzowanych przewidywano dywizjon złożony z 2 kompanii-18 armat które można by zmechanizować prze umieszczenie w TKS D. Wolałbym pułk na 36 pojazdach ale trudno na wszystko nam nie wystarczy.

ODPOWIEDZ