Kolonie

Spekulacje i hipotezy dotyczące alternatywnych przebiegów wydarzeń oraz wszystkie inne tematy historyczne, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach forum.
Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: Kolonie

Post autor: Horus » pt wrz 18, 2009 1:02 pm

Podstawa to miesięcznik "Morze". Stąd czerpie wiadomości o skali zaangażowania się naszego rządu w sprawy koloni, są tam składane w Sejmie wnioski, projekty,wypowiedzi posłów. Co już trochę świadczy o tym że kolonie to nie tylko prywatna inicjatywa LMiK. Niestety nie mogę odszukać treści wystąpienia Becka na Forum LN w Genewie, na którym poruszył temat uzyskania dla Polski koloni.

Awatar użytkownika
Von Slavek
Porucznik
Porucznik
Posty: 485
Rejestracja: pt lut 09, 2007 3:27 pm

Re: Kolonie

Post autor: Von Slavek » pt wrz 18, 2009 6:09 pm

Podstawa to miesięcznik "Morze".
Numery przedwojenne czy może późniejsze? Bo jeśli przedwojenne nie wszystko brał bym na poważnie.
Co już trochę świadczy o tym że kolonie to nie tylko prywatna inicjatywa LMiK
Oczywiście że nie we władzach LMiK były czołowi przedstawiciele ówczesnych władz, A liga stanowiła rodzaj "jednostki rozpoznawczej" polskiego MSZ na co ten może sobie pozwolić. W razie wpadek lub afer zawsze można było umyć ręce i odpowiedzieć że liga nie jest organizacją rządowa i państwo polskie nie odpowiada za jej działania. tak było w przypadku liberii, można powiedzieć że to zadanie spełniała w 100%
Niestety nie mogę odszukać treści wystąpienia Becka na Forum LN w Genewie, na którym poruszył temat uzyskania dla Polski koloni.
To widocznie miał rozdwojenie jaźni bo mówił tez że polskie kolonie zaczynają się za Rembertowem i nie uchodził w Polsce za zwolennika kolonizacji
Dlatego trudno stwierdzić za czym on naprawdę się opowiadał.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: Kolonie

Post autor: Horus » pt wrz 18, 2009 7:39 pm

Przedwojenne. Treści wystąpień są raczej prawdziwe, na temat terytoriów i sposobów pozyskania próbuję odszukać ostateczną wersje, bo te do 1930 nieco się różnią. Zresztą uwzględniam głównie informacje dotyczące już podjętych kroków. Marzenia, czyli plany biorę pod uwagę tylko jeżeli nie podjęto w tym kierunku konkretnych kroków z powodu wojny. Raz postaram się być w miarę rzetelny.

Awatar użytkownika
Horus
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 799
Rejestracja: pn lut 11, 2008 11:11 pm

Re: Kolonie

Post autor: Horus » pt wrz 18, 2009 8:25 pm

Von Slavek pisze:A liga stanowiła rodzaj "jednostki rozpoznawczej" polskiego MSZ na co ten może sobie pozwolić.
Jednostką rozpoznawczą to był Związek Pionierów Kolonialnych, następnie połączony z LMiR, razem tworząc LMiK. Ale to dopiero w 1930.

ODPOWIEDZ