space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Werner baron von Fritsch

Werner baron von Fritsch (1880-1939) - generał pułkownik. Urodzony 4 sierpnia 1880 roku w Benarth, pochodził z rodziny posiadającej tradycje militarne. Ukończył Akademię Wojenną - szkołę oficerską w starym, pruskim stylu.

Walczył w I wojnie światowej, w 1922 roku awansowany na pułkownika, a w roku 1930 na stopień generała. Był przyjacielem prezydenta von Hindenburga, który 1 kwietnia 1934 roku mianował go szefem Kierownictwa Sił Zbrojnych, przemianowanego 2 maja 1935 na Naczelne Dowództwo Sił Lądowych OKH (Oberkommando der Heeres).
Brał udział w nocy długich noży i razem z SS doprowadził do zlikwidowania dowództwa SA. Inicjator i współtwórca Wehrmachtu.

Von Fritsch próbował być apolityczny, ale przeciwstawił się Hitlerowi w jego planach wkroczenia do Czechosłowacji i Austrii. W lutym 1938 roku został zdymisjonowany pod zmyślonym zarzutem homoseksualizmu; był to wynik niełaski Hitlera i intryg SS i gestapo (udział w tym brali m.in. Heydrich, Himmler i Goering). Jako oficjalny powód dymisji von Fritscha podano "problemy zdrowotne".

Zrehabilitowany poprzez sąd wojskowy Fritsch pełnił funkcję honorowego dowódcy 12. pułku artylerii i w tym charakterze zginął 22 września 1939 roku na Pradze od strzału polskiego snajpera (lub pod ostrzałem karabinu maszynowego?) podczas oblężenia Warszawy. Niektóre źródła podają, że sam celowo wszedł w pole ostrzału.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space