space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Pomniki, cmentarze i muzea

Pomniki, cmentarze i muzeaZbieramy informacje o loklanych miejscach pamięci. Jeżeli w Twojej miejscowości znajduje się pomnik, mogiła lub muzeum poświęcone walkom we Wrześniu napisz nam o tym »
 

Częstochowa

mogiła - cmentarz Kule
Mogiła zbiorowa żołnierzy polskich poległych we wrzesniu 1939 roku oraz mogiła zbiorowa ofiar zbrodnii ludobójstwa na polskich cywilach dokonana przez żołnierzy Wehrmachtu 4 września 1939 - tzw. "krwawy poniedziałek".

Częstochowa Kule  Częstochowa Kule   Częstochowa Kule


Gdańsk - Zaspa

cmentarz
Na cmentarzu jest pochowanych około 20 tysięcy oriar II wojny światowej oraz znajdują się tam pominki syboliczne:
- grób (prawdopodobnie prawdziwy) Elwiry Bażychowskiej - najmłoszej ofiary ataku na Pocztę Polską w WM Gdańsku we wrzesniu 1939 roku,
- groby pocztowców pochowanych w 1992 roku (ciała znalioziono kilometr od cmentarza),
- grób lub symboliczny grób i pomnik kolejarzy z Szymankowa,
- groby ofiar obozu Stutthof,
- groby ofiar (w tym Niemców, Duńczyków, Szwedów, Polaków) zabitych przez nazistów na terenie Wolnego Miasta Gdańska,
- groby Rosjan (sądząc po dacie prawdopodobnie z 1945 roku).

Kunin, koło Różana

mogiła
Miejscowość Kunin leży nad rzeką Orz prawie u jego ujścia do Narwi około 15 km od Różana.

Kunin, koło Różana  Kunin, koło Różana


Torzeniec (powiat ostrzeszowski)

miejsce pamieci
1 i 2 września 1939 roku podczas pacyfikacji wsi zabito 34 osoby, 2 września dokonano tam egzekucji 18 mężczyzn. W miejscu, w którym się odbyła, mieści się dzisiejsze miejsce pamięci. Obejmuje ono zabudowanie gospodarcze z widocznymi śladami po kulach sprzed 71 lat. Co roku 1 września odbywa się tam uroczystość o charakterze religijno - patriotycznym.

Andrzejewo

mauzoleum
Mauzoleum na cmentarzu w Andrzejewie. Spoczywają tu prochy żołnierzy 18 Dywizji Piechoty poległych w bitwie pod Andrzejewem we wrześniu 1939 r.

Andrzejewo 1939


Rząśnik, koło Pułtuska

pomnik
Pomnik nieznanego żołnierza w Rząśniku koło Pułtuska.

Rząśnik, koło Pułtuska  Rząśnik, koło Pułtuska


Lubiel Nowy, gm. Rząśnik

pomnik
Pomnik lotnika września 39 - Kpt. Romana Strączak z 3 pułku lotniczego Warszawa znajdujący się na cmentarzu w tej miejscowości. Lubiel Nowy - miejscowość w gminie Rząśnik oddalona około 20 km od Długosiodła i 10 od Rząśnika.

Lubiel Nowy, gm. Rząśnik  Lubiel Nowy, gm. Rząśnik


Czarnowo, gm. Goworowo okolice Różana

mogiła
Symboliczna mogiła 36 żołnierzy 115 pp poległych 7 września 1939, m.in. Kpt. Zdzisława Ukeja d-cy 7 kompanii. Skrzyżowanie koło Czarnowa leży przy drodze Nr 60 około 10 km od Różana w kierunku Ostrowi Mazowieckiej.

Czarnowo, gm. Goworowo okolice Różana   Czarnowo, gm. Goworowo okolice Różana


Piła - Leszków

cmentarz
W Pile/Leszkowie na cmentarzu wojennym żołnierzy polskich i radzieckich poległych w 1945 roku znajdują się także groby czterech polskich żołnierzy z września 1939 zmarłych z ran w niewoli niemieckiej.

Stronno, koło Koronowa

pomnik
Miejsce bitwy 35 pp wraz z niedobitkami 34 pp i pozbieranym taborami z 9 dp. Szacuje się, że podczas walki zginęło około 50-70 żołnierzy.

Stronno koło Koronowa Stronno koło Koronowa Stronno koło Koronowa


Bukowiec

pomnik
Pomnik ku czci poległych w dniu 3 września 1939 roku 131 żołnierzy 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich oraz z 11 pal.

Bukowiec  Bukowiec


Nadarzyn

cmentarz
Cmentarz żołnierzy nieznanych z września 1939 roku w Nadarzynie oraz grób Henryka Stępnia poległego w dniu 17 września 1939 roku w Warszawie na ul. Siennickiej na Pradze.

Nadarzyn Nadarzyn Nadarzyn grób Henryka Stępnia


Krupocin

mogiła-pomnik
Pomnik poległych żołnierzy z 34 i 35 pp. Z realacji płk. Maliszewskiego wynika, że zginęło w Krupocinie około 80 naszych. Pomnik dotyczy ekschumowanych w latach 80-tych - to informacja z relacji napotkanego w lesie mieszkajacego obok rolnika.

Krupocin  Krupocin - mogiła-pomnik


Warszawa

cmentarz
Na cmentarzu Wawrzyszewskim znajdują się zbiorowe mogiły oraz pomnik ku czci żołnierzy 30 Pułku Strzelców Kaniowskich, którzy polegli w obronie Warszawy w 1939 r.

Warszawa - cmentarz Wawryszewski Warszawa - cmentarz Wawryszewski Warszawa - cmentarz Wawryszewski


Drygulec

pomnik
Przy stacji kolejowej w Drygulcu na trasie z Ostrowca Św. do Ożarowa jest pomnik poległych 6 września żołnierzy 2 Pułku Piechoty z Jarosławia. Podczas postoju w drodze do Piotrkowa pociąg został zaatakowany przez samoloty niemieckie. Zginęło ponad 50 żołnierzy. Jechali właśnie pod "Piotrkowskie Termopile".


Rytel

pozostałości umocnień
Pozostałości po transzejach Pozycji Umocnionej Rytel w okolicach jeziora Łąckie w Borach Tucholskich.

Rytel Rytel


Gdynia

okręt - pomnik
ORP Błyskawica - pomnik - muzeum II wojny światowej.

Gdynia


Hel

pomniki
Dwa pomniki upamietniające walki na Helu.

Hel Hel


Krojanty

pomnik
Tablica i pomnik ku czci poległych ułanów pomorskich.

Krojanty  Krojanty  Krojanty


Góry Borowskie

pomnik
Pomnik obrońców - "Piotrkowskie Termopile".

Góry Borowskie Góry Borowskie Góry Borowskie


Lubliniec

cmentarz wojskowy
"W roku 1913 Lubliniec stał się miastem garnizonowym. Władze wojskowe otrzymały od miasta dwie parcele wydzielone z lasu miejskiego. Teren zapisany został w księdze wieczystej jako własność Państwa Niemieckiego - Skarb Armii Lądowej. Do roku 1920 chowano na nim żołnierzy niemieckich, w okresie 3-go Powstania Śląskiego-poległych powstańców,w 1939-poległych żołnierzy polskich."
Jan Fikus senior "Z dziejów miasta na Górnym Śląsku Lubliniec"

pomnik
"Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego i Powstańców Śląskich odsłonięty w 1983 roku autorstwa p. Łucji Skomorowskiej-Wilimowskiej, w sposób symboliczny upamiętniający wszystkich tych, którzy będąc związani z ziemią lubliniecką walczyli o jej polskość i zjednoczenie z Macierzą w latach 1919-1945."
Maciej i Teresa Janik "Lubliniec i okolice przewodnik krajoznawczy"


Łęczyca

mogiła na cmentarzu
W południowej części łęczyckiego cmentarza położony jest polski cmentarz z 642 mogiłami wojskowy poległych we wrześniu 1939 r.

Na starym rynku znajduje się Pomnik Bohaterów Bitwy nad Bzurą. Obok polskich żołnierzy września upamiętnia mieszkańców Łęczycy zmordowanych przez okupantów hitlerowskich. Pomnik jest centralnym miejscem rocznicowych uroczystości Bitwy nad Bzurą w drugą niedzielę września.

Radzyń Podlaski

mogiła na cmentarzu
W Radzyniu Podlaskim, na cmentarzu parafialnym znajduje sie kwatera NN żołnierzy poległych we wrześniu. O groby nikt nie dba, nie ma żadnej tablicy nie mówiąc o pomniku, choćby najskromniejszym. Bardzo często zapalane są znicze i leżą kwiaty.

Łuków

mogiły na cmentarzu
Na cmentarzu w Łukowie znajduje się kilkanaście grobów żołnierzy polskich poległych w kampanii wrześniowej 1939.

Gręzówka, gm. Łuków

pomnik i cmentarz
Na cmentarzu parafialnym w Gręzówce znajduje się pomnik poświęcony głównie żołnierzom walczącym we wrześniu 1939r. Za pomnikiem znajduje się 99 kwater poległych w większości w bitwie pod Różą. Wśród spoczywających tutaj jest również ciało podh. Leszka Kożana- drużynowego III drużyny harcerskiej im. ks. St. Brzóski. Podchorąży zginął w walkach pod Gręzówką w 1939 r.

Gręzówka, gm. Łuków


Augustów

mogiła
Augustów, a dokładnie las za Budami Augustowskimi gm. Grabów n/P. Grób
poległych żołnierzy 76 pp i 29 pal w starciu z dnia 12 września 1939.

Augustów

źródło www.zapilcze.yoyo.pl


Kraśnica

mogiła na cmentarzu parafialnym
Kapitan podchorąży Władysław Dowgird jest pochowany na cmentarzu w Kraśnicy.

Gliwice

cmentarz centralny
Grób 2-óch lotników polskich z 26. eskadry Armii Kraków, którzy zginęli 1-go września. Ich samolotem był Lublin R-XIII.

Włodawa

cmentarz wojskowy
We Włodawie znajduje się mały cmentarz wojskowy. Spoczywają na nim żołnierze (72 żołnierzy) Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy polegli w bitwie pod Wytycznem oraz inni żołnierze WP polegli na początku września, nieznani żołnierze WP i partyzanci. Znajduje się także pomnik ku czci tych żołnierzy.

Zdjęcia po renowacji cmentarza:

Włodawa - cmentarz  Włodawa - cmentarz  Włodawa - cmentarz  Włodawa - cmentarz  Włodawa - cmentarz

Zdjecia sprzed odnowienia cmentarza:

Włodawa   Włodawa   Włodawa


Kłomnice, koło Częstochowy

mogiła na cmentarzu parafialnym
Grób zbiorowy żołnierzy Wojska Polskiego: Czesława Langa, Bronisława Taborowskiego i nieznanego - poległych 3 września 1939 roku.

Kłomnice k. Częstochowy


Sochaczew

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
Większa część ekspozycji prezentowanej na wystawie stałej to broń strzelecka, sprzęt, oporządzenie, umundurowanie, zdjęcia i dokumenty żołnierzy Wojska Polskiego walczących w bitwie nad Bzurą.
www.e-sochaczew.pl/muzeum

Sochaczew

cmentarz i pomnik
Groby ok. 400 polskich żołnierzy z 68 pułku piechoty Armii "Poznań" poległych w okolicy w 1939 roku i pomnik ku ich czci.


Gostyń - Wyry

pomnik i cmentarz
Pomnik upamiętniający żołnierzy września 1939 roku znajduje się w pobliżu bunkra "Sowiniec" w Gostyni (śląskie), a cmentarz w Wyrach niedaleko Gostyni.

Gostyń - Wyry Gostyń - Wyry


Barak k. Szydłowca i Szydłowiec

cmentarz wojenny i pomnik
Cmentarz wojenny żołnierzy z 36 DP - pułki 163 i 165 oraz 7 Pułk Artylerii Lekkiej. Spoczywa na nim 124 żołnierzy Wojska Polskiego poległych 8 września oraz dwóch partyzantów. Tablica upamiętniająca poległych żołnierzy Wojska Polskiego z 36 DP rez walczących w rejonie Szydłowca w 1939 roku znajduje się na cmentarzu rzymsko-katolickiej parafii św. Zygmunta w kwaterze wojskowej w Szydłowcu.
W miejscowości Barak, staraniem Zygmunta Jańczyka i Stanisława Dworaka, na skraju województwa mazowieckiego przy drodze krajowej nr 7, na leśnym parkingu znajduje się pomnik upamiętniający bitwę pod Barakiem.

Barak k. Szydłowca i Szydłowiec  Barak k. Szydłowca i Szydłowiec  Barak k. Szydłowca i Szydłowiec Barak k. Szydłowca i Szydłowiec  Barak k. Szydłowca i Szydłowiec



Grochlice

cmentarz i pomnik
Cmentarz w Grocholicach żołnierzy 2pp i 7 bat. ckm, 3 dywizjon 2 pal - obrońców odcinka Księży Młyn - Borowa Góra.

Grochlice


Kutno

muzeum oraz pomnik i cmentarz
W Kutnie znajduje się muzeum bitwy nad Bzurą - mieści się ono w rotundzie, w parku Wiosny Ludów, a także na cmentarzu przy ulicy Cmentarnej znajduje się pomnik poświęcony poległym żołnierzom w walkach, oraz groby poległych.
Powstałe w 1969 roku muzeum stanowi hołd dla bohaterów walk, żołnierzy armii Poznań i Pomorze. Obejrzeć można m.in. broń, mundury jak też unikalne zdjęcia. Ciekawostkę stanowi także tzw "Mur Pamięci" poświęcony żołnierzom połączonych armii i ich dowódcy gen. Tadeuszowi Kutrzebie.

Puszcza Niepołomicka

cmentarz
W centrum Puszczy Niepołomickiej k. Krakowa (Uroczysko Osikówka) jest cmentarzyk żołnierzy Września '39, którzy zginęli w niemieckiej zasadzce. Spoczywa tu 52 żołnierzy 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy 9 września zginęli w bitwie pod Poszyną. Film: http://www.youtube.com/watch?v=8msRGxbHOdA

 Puszcza Niepołomicka  Puszcza Niepołomicka


Brwinów k. Pruszkowa

pomnik i mogiły na cmentarzu
W Brwinowie koło Pruszkowa na miejscowym cmentarzu znajduje się pomnik oraz kilkanaście mogił żołnierzy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, 15pp (batalion I i II) oraz jednej kompanii 72pp - większość mogił imiennych. Mieszkańcy podczas walk zorganizowali szpital polowy.

Brwinów k. PruszkowaBrwinów k. Pruszkowa


Jordanów

pomnik
Obelisk wzniesiony dla upamiętnienia żołnierzy 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, którzy polegli pod Jordanowem w dniach 1 i 2 września 1939 roku.

Jordanów


Białystok

pomnik
Pomnik w Białymstoku przy al. Jana Pawła II upamiętniający obronę miasta w dniach 14-15 IX podczas której poległo 111 żołnierzy. Nazywany jest "Redutą Obrony" Białegostoku.

Białystok


Tomaszów Lubelski

cmentarz
W Tomaszowie Lubelskim przy ul. Lwowskiej znajduje się cmentarz wojenny żołnierzy poległych w walkach w dniach 18-27 września 1939 w obu bitwach pod Tomaszowem Lubelskim. Na cmentarzu tym znajduje się mogiła gen. Piskora, którego prochy zostały sprowadzone z Anglii i złożone w miejscu wiecznego spoczynku żołnierzy z którymi walczył.

Tomaszów Lubelski Tomaszów Lubelski Tomaszów Lubelski Tomaszów Lubelski


Wiśniew

cmentarz
Na cmentarzu parafialnym Starokatolickiego Kościła Mariawitów w m. Wiśniew, gmina Jakubów w powiecie mińskim, znajduje się mogiła ułanów z 7 Pułku Ułanów Lubelskich, który to stacjonował przed II wojną w Mińsku Mazowieckim. Ułani pogrzebani w tej mogile zgineli lub zmarli na skutek ran odniesionych w trakcie walk Mazowieckiej Brygady Kawalerii, której szlak bojowy wiódł przez te tereny.


Praszka

pomnik
Tablica na rynku na ścianie muzeum w Praszce (nad Prosną) obok tablicy poświęconej powstańcom śląskim.

Praszka


Katowice Panewniki

cmentarz
Grób zbiorowy obrońców Katowic: Powstańców Śląskich, harcerzy i harcerek zamordowanych przez Niemców w 1939 roku w więzieniach, w lasach oraz na ulicach Katowic.

Katowice Panewniki


Głowaczów

cmentarz
Groby żołnierzy Armii Prusy. 86 poległych 10 IX w walkach o Głowaczów - cmentarz w Głowaczowie, brak płyty nagrobnej która zaginęła w czasie walk o przyczólek warecko-magnuszewski (lub zaraz po wojnie?).

Głowaczów

źródło www.zapilcze.yoyo.pl


Brzóza

cmentarz
Groby żołnierzy Armii Prusy. Cmentarz w Brzózie (nie udało mi się ustalić ilu tam jest poległych, a pytałem i szukałem chyba wszędzie).

Brzóza

źródło www.zapilcze.yoyo.pl


Matyldzin

cmentarz
Groby żołnierzy Armii Prusy. Grób w Matyldzinie i tablica nagrobna. Upamiętnia walki m.in. 76 pp z dnia 12 IX. Jest to jeden z trzech (jak mówią świadkowie) grobów - z dwóch zwłoki ekshumowano.

Matyldzin    Matyldzin

źródło www.zapilcze.yoyo.pl


Miedźno

cmentarz
W Miedznie k. Częstochowy znajduje się cmentarz, na którym jest mogiła żołnierzy, przede wszystkim z Wołyńskiej Brygady Kawalerii walczącej pod Mokrą. W w zbiorowej mogile jest pochowanych około 66 żołnierzy, których nie udało się zidentyfikować. Jest również kilku wyszczególnionych z imienia i nazwiska: rotm Jerzy Hollak, rotm Czesław Raczkowski, por Kazimierz Florkowski, por Kamil de Pourbaix, uł Michał Boniuk, kan Borys Damanow, kpr Jan Derylak, kan Franciszek Hołoń, bomb Piotr Kępa, st uł Jan Kician, uł Jan Kowalik, kpr Henryk Marszycki, kpr Jan Nep, kpr Antoni Pawliczek, uł Bazyli Sieńczuk, st uł Piotr Stępień, por Zdzisław Lubomirski oraz 46 nierozpoznanych.

Miedźno    Miedźno

Miedźno-Lemańsk (potoczna nazwa "Zasole") - grób zbiorowy wojenny żołnierzy Wojska Polskiego Wołyńskiej Brygady Kawalerii: Eryk Stokłosa oraz 4 nieznanych żołnierzy.

Miedźno


Rajsk - Brzeszcze

pomnik
Pomnik poległym żołnierzom w dn. 4 i 5 września 1939 w Rajsku. Cmentarz parafialny Brzeszcze. Na tablicy wymienione ok. 68, w tym 24 osoby nieznane, nazwisk z datą urodzenia i przydziałem - przeważnie z 16 i 20 PP.


Kłobuck

cmentarz
Grób zbiorowy wojenny żołnierzy ze Szwadronu Kawalerii 27 Pułku Piechoty poległych we wrześniu 1939 roku: rotm Stefan Balasiński, por Antoni Czarnyszewicz, kpr Sobczyk, strz Okociński, strz Henryk Witkowski oraz 5 nieznanych.

rotm Stefan Balasiński

Grób wojenny nieznanego żołnierza z września 1939 roku.

Kłobuck


Strońsko

cmentarz
Pomnik i mogiły poległych podczas walk Armii Łódź w dniach 4-5 września 1939 roku. Pochowani zostali żołnierze 20 DP, 8 DP, 1-do pk KOP i innych oddziałów.

Strońsko  Strońsko   Strońsko


Milejów k/Piotrkowa Trybunalskiego

cmentarz
Milejów k/Piotrkowa Trybunalskiego - znajduje się tam cmentarz wojenny 631 żołnierzy polskich poległych w obronie Piotrkowa Trybunalskiego w 1939 roku.  W pojedynczych grobach spoczywa 40 polskich żołnierzy, którzy polegli w dniu 6 września. Spośród 631 osób, zaledwie 158 udało się zidentyfikować. Pozostali zostali pochowani jako żołnierze nieznani.

  Milejów k/Piotrkowa Trybunalskiego Milejów k/Piotrkowa Trybunalskiego Milejów k/Piotrkowa Trybunalskiego


Piotrków Trybunalski

pomnik
Pomnik obrońców Piotrkowa Trybunalskiego w Wojnie Obronnej 1939 roku. Zlokalizowany przy wyjeździe z Piotrkowa w kierunku Częstochowy (stara trasa).

Piotrków Trybunalski


Orawka

mogiła
W Orawce, wsi w Gminie Jabłonka, pow. Nowotarski znajduje się grób ppor. obs. Tadeusza Prędeckiego z 24 Eskadry Rozpoznawczej. W dniu 3 września uczestniczył wraz i innymi pilotami w zbombardowaniu niemieckiej kolumny pancernej w okolicach Rabki, Podwilka, Jabłoni i Rosy. Nalot ten opóźnił natarcie wojsk hitlerowskich. Z tego lotu nie wróciła załoga ppor. Prędeckiego, który mimo ran otrzymanych w dniu 1 września uczestniczył w wykonaniu zadania.

Zambrów

cmentarz
Zambrów, cmentarz parafialny. Mogiła zbiorowa poległych w bitwie o Zambrów w dniu 11.09.1939 r., którą odrestaurowano we wrześniu 2006 r. w 67 rocznicę bitwy nadając jej wygląd wynikający z dostępnych dokumentów i wiedzy historycznej.

Zambrów   Zambrów


Piaseczno

cmentarz
Piaseczno k. Warszawy: cmentarz katolicki i kwatera 52 żołnierzy WP (w tym 22 NN), poległych przeważnie w dniach 9 - 10 IX 1939r.

Piaseczno


Szumowo

cmentarz
Szumowo (na wsch od Zambrowa): mogiła zbiorowa ponad 40 żołnierzy WP (42  NN) . Jest to jednocześnie mogiła Żołnierzy 201 pp poległych w 1920 r. Na pomniku umieszczone są też nazwiska mieszkańców Szumowa, którzy zginęli podczas wojny.

Szumowo


Dąbrowa

cmentarz
W miejscowości Dąbrowa ok. 15 km za Zwoleniem, na trasie W-wa - Sandmierz - Tarnobrzeg, znajduje się mogiła pomordowanych żołnieży września w liczbie około 360. Po walce i poddaniu z braku amunicji zostali rostrzelani.


Lipsk nad Biebrzą

cmentarz
Lipsk nad Biebrzą : cmentarz parafialny i mogiła trzech żołnierzy KOP zastrzelonych przez żołnierzy radzieckich 22 IX 1939. Do 1990 r. spoczywali w mogile z napisem "Żołnierz nieznany". Obecnie umieszczono tabliczki z nazwiskami.

Lipsk nad Biebrzą


Jaminy

mogiła
Mogiła rtm. Wiktora Moczulskiego, d-cy 3 szw. 110 p.uł.rez., poległego w Dolistowie 24 IX 1939.

Jaminy


Czersk

cmentarz
Czersk - na cmentarzu parafialnym mogiła zbiorowa 6 żołnierzy (w tym 2 NN) , poległych w rejonie przeprawy przez Wisłę pod Brzuminem.

Czersk


Piątnica

mogiła
Piątnica - mogiła zbiorowa 10 nieznanych żołnierzy na cmentarzu parafialnym.

Piątnica


Ostrołęka

mogiły
Na cmentarzu katolickim w Ostrołęce znajdują się 4 zbiorowe mogiły żołnierzy WP, niestety bez nazwisk i podania liczby pochowanych.

Ostrołęka


Ostrołęka (wieś w powiecie grójeckim, gmina Warka)

mogiła
Grób pilotów "Karasia" 21 eskadry bombowej. Samolot został zestrzelony 10.IX w nierównej walce z dwoma Messerschmitami. Jeden z lotników wyskoczył z płonącego samolotu ale spadochron się nie otworzył. Pozostali spadli na ziemię wraz z maszyną. Pomnik odsłonięto 8 maja 1977 roku.

Ostrołęka

źródło www.zapilcze.yoyo


Różan

mogiła
5 zbiorowych grobów jest na cmentarzu w Różanie. Na każdym napis "Ku czci poległych w obronie Ojczyzny wrzesień 1939". Znane 3 nazwiska; nie podano liczby pochowanych.

Różan


Karwiny

mogiła
W kompleksie leśnym pomiędzy obwodnica trójmiejską, a torami kolejowym w pobliżu Karwin i Witomino, w odległości około 1 km na prawo od torów kolejowych w kierunku Karwin, za szkółką leśną przy leśnej drodze znajduje się bezimienna mogiła (wg pogłosek spoczywają tam szczątki Żołnierza Września). Mogiła otoczona jest kamieniami polnymi i ktoś postawił skromny krzyż.

Mława

pomnik
Pomnik ku czci poległych w bitwie pod Mławą - 3 km za Mławą od strony Warszawy.

Morawica

mogiła
Na miejscowym cmentarzu pochowano kpt. Mieczyslawa Medweckiego - pierwszy polski pilot, który zginął w czasie II wojny światowej. Również miejscowa szkoła podstawowa nosi imię kpt. Medweckiego.

Morawica  Morawica


Orawka

pomnik
W Orawce (20 km na zachód od Nowego Targu), obok kościoła znajduje się grób dwóch pilotów polskich poległych we wrześniu 1939 r.: ppor. Tadeusza Prędeckiego i kpr. Rudolfa Widucha. Obaj byli członkami załogi zestrzelonego samolotu "Karas" z 24 Eskadry Rozpoznawczo-Bombowej Armii "Kraków".

Ruda

cmentarz
Na cmentarzu parafialnym w Rudzie koło Wielunia znajduje się mogiła 12 żołnierzy z "Armii Łódź", 28 Dywizji Piechoty, 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej z Warszawy poległych 2 września w miejscowości Kamionka-Parcele oraz 1 NN żołnierza poległego w Rudzie. Zwłoki ich pogrzebano przy polnej drodze, po wojnie w roku 1948 ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Rudzie. Zidentyfikowani żołnierze: kapral Franciszek Cebula 36 PP LA z Warszawy, strzelec Tadeusz Banka 36 PP LA z Warszawy.

Ruda Ruda Ruda


Kowalewo gm. Biała Piska oraz Grabów

cmentarz i pomnik
Pomnik upamietniajacy jeden z nielicznych wypadów Podlaskiej brygady kawalerii do Prus Wschodnich we wrzesniu1939. Niedaleko Kowalewa na cmentarzu parafialnym w Grabowie znajduje sie grób dowodcy 14 dak-u biorącego udział w tym wypadzie i jeszce 2 innych żołnierzy.

Kock

cmentarz i pomnik
Cmentarz wojenny z grobami poległych w ostatniej bitwie kampanii wrześniowej - około 80 kwater wraz z pomnikiem i kwaterą gen. Klebeerga oraz 2 kwatery zestrzelonych pilotów pod Dęblinem i tutaj pochowanych.

Kock   Kock  Kock

Kock  Kock  Kock


Osięciny

cmentarz
Na cmentarzu w miejscowości Osięciny (województwo kujawsko-pomorskie, powiat Radziejowski), znajduje się grób trzech polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk. Są to Marian Lesowski, Jan Wyczyński oraz Kazimierz Jakubowski.

Kałuszyn

cmentarz
Na miejscowym cmentarzu mogiły ok 200 poległych z 11/12.IX.39r. w bitwie o Kałuszyn (1DPleg).

Mrozy

cmentarz
Około 50 poległych w boju o Kałuszyn, Mrozy i utrzymanie toru kolejowego (W-wa-Siedlce).

Kuflew

cmentarz
Mogiła na cmentarzu parafialnym. Polegli 13.IX.39r. z II baonu 1ppleg. w potyczce w trójkącie miejscowości Kuflew-Podciernie-Skupie. Polegli: kpr.Julian Bartnicki, plt. podch. Witold Dzierzewski, por. rez. Konstanty Kondraciuk, strz. Józef Mackiewicz, strz. Anroni Sekular, por. Tadeusz Truszkowski i inni NN.

Jeruzal

cmentarz
Cmentarz parafialny, polegli 13.IX.39r w Jeruzalu i okolicach.

Latowicz

cmentarz
12 NN żołnierzy poległych w czasie bombardowania i ostrzału altyleryjskiego. Pogrzebani na miejscowym cmentarzu oraz tereni przykościelnym (mogiły nieistniejące).

Seroczyn

cmentarz
Na cmentarzu parafialnym mogiła ok 150 NN żołnierzy z 5ppleg. i 11 dywizjonu pancernego z Mazowieckiej Brygady Kawalerii.

Wola Wodyńska

cmentarz
cmentarz założony na miejscu bitwy (6ppleg. z 1DPleg.). Spoczywa tam 170 znanych z nazwiska oraz 70 bezimiennych żołnierzy.

Domanice

cmentarz
Cmentarz parafialny, miejsce spoczynku żołnirzy z 1ppleg. i 1PALleg. Polegli we wsi Trzciniec, Kopcie, Domanice i Olszyc.

Wola Starogrodzka

cmentarz
Mogiła kpr. Jana Zaścińskiego z Warszawy. Mogiła położona w lesie ok 2 km na wchód od miejscowości.

Wólka Dłurzewska

cmentarz
Mogiła kpr. Piotr Szcucki lat 22 z Krzemieńca na Podolu, z 12 Pułku Ułanw Podolskich, poległ 14.IX.39r. w potyczce pod Wólką Dłużewską, mogiła znajduje się na południe od wsi w lesie na szczycie wsniesienia (teren rezerwatu "Wulczaniska Góra").

Siennica

cmentarz
Mogiła NN poległych żołnierzy na cm. parafialnym.

Cegłów

cmentarz
Na cmentarzu parafialnym mogiła 9 NN żołnierzy z 1DPleg. oraz 26 Pułku Ułanów Nowogrodzkiej Brygady Kawalerii.

Mińsk Mazowiecki

cmentarz
Kwatery żołnierskie na cmentarzu parafialnyn poległych 13/14.IX.39r. oraz zmarłych z ran w obozie jenieckim.

Jaźwiny

cmentarz
Kilkudziesięciu poległych NN 17.IX.39r. w walce z Dywizją Pancerną "Kempf".

Kazanów k. Końskich

mogiła i pomnik
Kazanów koło Końskich woj. Świętokrzyskie. Pomnik w miejscu bitwy stoczonej przez 36 DP rez. w dniu 7 września 1939. Walki prowadził 163 pp rez. KOP dowodzony przez ppłk. Przemysława Nakoniecznikoffa-Klukowskiego, zadając w dwu kontrnatarciach wojskom niemieckim znaczne straty. Poległo wielu żołnierzy 163 pp rez. KOP. Na cmentarzu parafialnym znajduję się nagrobek poświęcony ich pamięci.

Kazanów k. Końskich   Kazanów k. Końskich


droga Końskie-Radomsko

mogiła
Krzyż koło szosy Końskie - Radomsko. Według miejscowej ludności ma to być miejsce śmierci w 1939 roku nieznanego z nazwiska kaprala.

Końskie-Radomsko


Olsztyn (powiat częstochowski)

mogiła
Grób rodzeństwa Wilczyńskich na cmentarzu parafialnym.

Olsztyn (powiat częstochowski)


Poraj

mogiła
Grób Władysława Białego oraz braci Morawskich.

Poraj  Poraj


Dębowiec gm. Poraj

mogiła
Mogiła zbiorowa żołnierzy z 7 DP.

Dębowiec gm. Poraj

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space