space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Goebbels Joseph

Goebbels Joseph(1897-1945), polityk nazistowskich Niemiec. W 1921 uzyskał doktorat w dziedzinie filozofii na uniwersytecie w Heidelbergu. Od 1922 związany z ruchem nazistowskim jako dziennikarz i publicysta, od 1924 w NSDAP. W 1926 stanął na czele okręgu berlińskiego partii jako gauleiter Berlina.

Posłem do Reichstagu został w 1928, w tym samym roku także szefem propagandy NSDAP. Po przejęciu władzy przez A. Hitlera (1933) sprawował funkcję ministra informacji i propagandy.

Był znakomitym mówcą i polemistą. Stworzył nowy model propagandy oparty na kłamstwach, prowokacji, starannie wyreżyserowanych wiecach i paradach. Do tego celu używał też filmu i radia. Dzięki monopolowi informacji mógł dowolnie kształtować nastroje społeczne. Jemu powierzono po klęsce pod Stalingradem zadanie przygotowania Niemców do "wojny totalnej".

Od 1944 pełnił funkcję pełnomocnika Rzeszy ds. totalnej mobilizacji oraz komisarza obrony Berlina. Po śmierci Adolfa Hitlera przez kilka godzin zajmował formalnie urząd kanclerza Rzeszy. Samobójstwo popełnił 1 maja 1945 uśmiercając uprzednio żonę i sześcioro dzieci. Był jednym z najbliższych doradców i współpracowników Hitlera. Po wojnie uznano go za jednego z głównych zbrodniarzy wojennych.    

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space