space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Franz Halder

Franz Halder(1884 -1972) urodził się w Wurzburgu. Pochodził z rodziny oficerskiej ze Szwabii w Algawie. Ojciec Maximilian Halder był bawarskim generałem majorem oraz dowódcą twierdzy.

W roku 1902 wstąpił jako kandydat na oficera do 3 bawarskiego pułku artylerii polowej. W marcu 1904 roku otrzymał nominację na podporucznika. Od października 1911 do marca 1914 roku ukończył kursy Sztabu Generalnego bawarskiej królewskiej Akademii Wojennej. Ostatecznie od grudnia 1917 roku był pomocnikiem dowódcy w sztabie Grupy Armii "Kronprinz Rupprecht von Bayern". Po zakończeniu pierwszej wojny światowej został przyjęty do bawarskiego Ministerstwa Spraw Wojskowych. Po rozwiązaniu w lipcu 1919 roku armii bawarskiej przeszedł do kierownictwa Wojsk Lądowych tymczasowej Reichswehry z siedzibą w Berlinie. W następnym roku zostaje wykładowcą taktyki na kursach 7 Dywizji dla pomocników dowódców.

W sierpniu 1931 roku objął stanowisko szefa sztabu 6 Dywizji w VI Okręgu Wojskowym w Munster. Mimo, że w wielu dziedzinach zgadzał się z Hitlerem to był bardzo zaniepokojony gwałtami, jakich dopuszczały się bojówki podczas tworzenia i rozbudowy narodowosocjalistycznego państwa po roku 1933. Otrzymał nominację w 1935 roku na dowódcę 7 Dywizji, a w sierpniu 1936 roku na generała porucznika. Następnie został II Głównym Kwatermistrzem w Sztabie Generalnym Wojsk Lądowych pod dowództwem generała Bocka. Autor planów ataku na Polskę, Francję i ZSRR.

Po klęskach w ZSRR zdymisjonowany (24 lipiec 1942). Po zamachu na Hitlera czasowo aresztowany. Latem 1946 roku występował jako świadek w procesie w Norymberdze. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych pracował jako dziekan niemieckiej historiografii wojskowej na temat II wojny światowej. Po wojnie jeden z doradców Bundeswehry.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space