space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Abraham Roman

Abraham Roman gen. bryg. Roman Abraham (1891-1976) - generał polski.Urodził się 28 lutego 1891 we Lwowie. Studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza, gdzie uzyskał tytuł doktora praw. W czasie studiów działał w Drużynach Bartoszowych i organizacji Zet.

Podczas Pierwszej Wojny Światowej służył w armii austriackiej. Od listopada 1918 w Wojsku Polskim w stopniu podporucznika, brał udział m.in. w walkach polsko-ukraińskich o Przemyśl.

W 1921 awansowany do stopnia majora kawalerii i oddelegowany na Śląsk, gdzie organizował dostawy broni i rekruta dla oddziałów powstańczych.

W 1922 ukończył Wyższą Szkołę Wojenną w Warszawie i został wykładowcą taktyki.

Do 1939 dowodził m.in. Pomorską i Poznańską Brygadami Kawalerii, w 1938 awansowany do stopnia generała brygady.

W Kampanii Wrześniowej dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii. Początkowo w rejonie Leszna, Śremu i Rawicza do 3 września odpierał ataki oddziałów niemieckich. Po okresie walk odwrotowych, od 9 września w Bitwie nad Bzurą, gdzie Abraham dowodził m.in. atakami na Sobotę, Walewice oraz Wschowę.

Od 13 września w ciężkich walkach w rejonie Brochowa, Sierakowa i Lasek. Część oddziałów Wielkopolskiej BK przedostała się 20 września do Warszawy.

23 września generał Tadeusz Kutrzeba mianował Abrahama dowódcą Zbiorczej Brygady Kawalerii w obronie Warszawy.

Poważnie ranny, został umieszczony w Szpitalu Ujazdowskim, gdzie 15 października został aresztowany przez Niemców.

Oskarżany o walkę z dywersantami w Lesznie, Abraham był więziony w Poznaniu, skąd po kilku miesiącach przewieziono go do Stalagu Murnau, skąd generał dwukrotnie próbował uciec.

Po wyzwoleniu, Abraham wrócił do Polski. Władze komunistyczne nie pozwoliły mu wstąpić do wojska. Pracował m.in. PCK i Ministerstwie Administracji Publicznej.

W 1950, naskutek zastraszania przez Urząd Bezpieczeństwa, przeszedł na emeryturę. Zmarł 26 sierpnia 1976 w Warszawie. Pochowany na cmentarzu we Wrześni.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space