space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Beck Józef

Beck Józef(1894-1944), polski pułkownik, dyplomata. W latach 1914-1917 w Legionach Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej.

W czasie przewrotu majowego szef sztabu wojsk, które opowiedziały się po stronie J. Piłsudskiego. W latach 1926-1930 był szefem gabinetu Ministerstwa Spraw Wojskowych. W 1930 objął urząd wicepremiera. W latach 1932-1939 kierował polską polityką zagraniczną. Uznawany za spadkobiercę myśli politycznej J. Piłsudskiego.

Przeciwnik zarówno współpracy z ZSRR skierowanej przeciwko Niemcom, jak i sojuszu z Berlinem skierowanego przeciwko ZSRR. Szukał możliwości zawarcia trwałych sojuszy z Anglią i Francją. W maju 1939 zdecydowanie przeciwstawił się żądaniom niemieckim w sprawie Gdańska i eksterytorialnej autostrady przez polskie Pomorze do Prus Wschodnich, doprowadził do podpisania traktatów obronnych polsko-brytyjskiego i polsko-francuskiego, niwecząc tym samym hitlerowską politykę izolowania Polski na czas wojny.

Po agresji Niemiec i ZSRR na Polskę przekroczył wraz z rządem, 17 IX 1939, granicę Rumunii, gdzie zmarł 5 VI 1944.

Fragment przemówienia Józefa Becka odrzucający niemiecką propozycję:
"O co właściwie chodzi? Czy o swobodę niemieckiej ludności Gdańska, która nie jest zagrożona, czy o sprawy prestiżowe - czy też o odepchnięcie Polski od Bałtyku, od którego Polska odepchnąć się nie da! (...) Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną (...) Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna i tą rzeczą jest honor."

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space