space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Konstanty Drucki-Lubecki

(1893-1940), książę herbu Druck, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, autor podręczników i artykułów w prasie wojskowej.

W czasie I Wojny Światowej był porucznikiem w 12 Pułku Huzarów gdzie został ranny. W latach 1918-1921 służył w konnym oddziale Samoobrony Wileńskiej.

Podczas służby w awansował na dowódcę pułku i w październiku 1920 roku dowodził szwadronem i umożliwił wojskom przejęcie linii demarkacyjnej w okolicy Mińska, za co odznaczono go Orderem Virtuti Militari V klasy. W okresie międzywojennym wykładał w Centrum Wyszkolenia Kawalerii, był dowódcą 2 pułku szwoleżerów.

W sierpniu 1938 roku otrzymał funkcję zastępcy dowódcy Wileńskiej Brygady Kawalerii, zaś rok później objął pełne dowództwo nad tą brygadą. Podczas kampanii wrześniowej dowodził tą brygadą i został ranny we wsi Leszczyna, po czym trafił do niewoli sowieckiej.

Został ofiarą tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej. Został on pośmiertnie awansowany przez generała Władysława Andersa na stopień generała brygady.

Bibliografia:

  • Kawalerowie Virtuti Militari 1792-1945, tom II, część 2, Koszalin 1993

Tankista

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space