space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Filipowicz Julian

Filipowicz Julian(1895-1945), generał brygady

Podczas I Wojny Światowej służył w 1 Pułku Ułanów w Legionach Polskich. W 1917 roku poprzez odmówienie złożenia przysięgi został przydzielony do armii austryjackiej. Zdezerterował z armii austryjackiej i wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej.

W latach 1918-1928 pełnił funkcję dowódcy szwadronu w 11 Pułku Ułanów Legionowych. W 1930 roku otrzymał tytuł oficera dyplomowanego i został przydzielony na stanowisko dowódcy 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim. W lipcu 1935 roku został dowódcą  kampanii wrześniowej prowadził brygadę przez szlak bojowy od Mokrej aż po bitwę pod Tomaszowem Lubelskim. Gdy uniknął wzięcia do niewoli włączył się w działania organizacji konspiracyjnej Służbie Zwycięstwu Polski, a po powstaniu Związku Walki Zbrojnej objął dowództwo nad okręgiem Krakowskim a od września 1941 nad okręgiem Białostockim. Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Zmarł w 1945 roku.

Według opini służbowej wynika że był: Wybitny. Charakter silny i wypróbowany. Energiczny, z inicjatywą, o szybkiej decyzji.
Wybitne zdolności dowódcze. Świetny żołnierz i zawołany kawalerzysta. Pracy sztabowej nie lubi.

Bibliografia:

  • Tadeusz Kryska-Karski i Stanisław Żurakowski: Generałowie Polski Niepodległej, Editions Spotkania, Warszawa 1991, wyd. II uzup. i poprawione, s. 92

Tankista

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space