space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


II wojna światowa.
Kampania wrześniowa w Polsce 1939

Kliknij aby powiększyć...

Chcielibyśmy zaprezentować Państwu unikalne materiały nakręcone przez polskich i niemieckich operatorów we wrześniu 1939 roku.

Za pomocą fragmentów filmowych udało się nam zrekonstruować skomplikowaną sytuację, w jakiej znalazła się Polska późnym latem 39 r. wobec narastających żądań przyłączenia Gdańska do III Rzeszy oraz przeprowadzenia eksterytorialnego korytarza do Prus Wschodnich.

Zaprezentujemy fragmenty przemówienia ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, w którym stanowczo odpowie na niemieckie żądania. Materiały filmowe pokażą stan armii przedwrześniowej, defilady wojskowe i dary ludności dla WP, a także plany głównego uderzenia niemieckiego - z lądu, powietrza i wody.

Wczesnym świtem 1 IX 1939 r. siły zbrojne Niemiec hitlerowskich rozpoczęły działania wojenne przeciw Polsce. O godz. 4.45 na polską placówkę na Westerplatte w porcie gdańskim spadły pierwsze pociski z pancernika "Schleswig-Holstein", który zawinął do Gdańska parę dni wcześniej. W tym samym czasie wojska niemieckie przekroczyły granicę Polski, zaś lotnictwo podjęło naloty na cele wojskowe i polskie miasta. Hitler na przygotowanie się do wojny z Polską przeznaczył kilka miesięcy, Polska miała do dyspozycji niepełną dobę. Została osamotniona w walce z najeźdźcą pomimo sojuszników i zapewnień alianckich - Francja i Anglia choć wypowiedziały wojnę Niemcom już w pierwszych dniach września, nie podjęły żadnych konkretnych działań zbrojnych. Wojska niemieckie miały nad siłami polskimi wyraźną przewagę liczebną i techniczną.

Udało się nam dotrzeć do fragmentów filmów dokumentujących najważniejsze potyczki i decydujące walki, jakie rozegrały się w tych wrześniowych dniach. Na zdjęciach z  wybrzeża zobaczymy: ostrzał Westerplatte, Helu, Gdyni, wkroczenie Hitlera do Gdańska na tle wiwatujących tłumów, obronę Poczty Gdańskiej. Poza tym bitwę pod Radomiem, przekroczenie Sanu i pochód wojsk niemieckich na wschód, wizytę Hitlera na froncie, wspólną defiladę wojsk niemieckich i rosyjskich na linii demarkacyjnej.
Na starych materiałach możemy także prześledzić dramatyczne wydarzenia, jakie poprzedziły decyzję o kapitulacji Warszawy oraz triumfalną defiladę wojsk niemieckich z udziałem Hitlera reprezentacyjnymi ulicami stolicy.

Całość uzupełniliśmy pozbawionymi komentarza ujęciami dokumentującymi krajobraz po bitwie nad Bzurą, które pochodzą z niemieckiej kroniki filmowej, aczkolwiek nigdy nie zostały w niej wykorzystane - prawdopodobnie ze względu na swoją drastyczną treść, nie licującą z propagandowym wizerunkiem wojny. Dziś chcemy zaprezentować te fragmenty szerszej publiczności na przekór kolorowym i sterylnym obrazkom, jakie docierają do milionów telewidzów z dzisiejszych wojennych frontów.

Większość prezentowanych materiałów filmowych pochodzących sprzed 70 lat nie była nigdy publikowana. Komentarzem opatrzył je historyk - dr Paweł Kosiński z IPN.
Mamy nadzieję, że te 60 min. przemówi do widzów silniej, niż zapamiętane ze szkoły lekcje historii.

II wojna światowa. Kampania wrześniowa 1939 r. w Polsce
Czas trwania: 01:32:00
Dźwięk: DD 2.0 polski
Format: 4:3
Strefa: 0
Dystrybucja: Grube Ryby

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space