space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Tajmenica twierdzy szyfrów - film

Tajmenica twierdzy szyfrów"Tajemnica twierdzy szyfrów" to zrealizowana z rozmachem i dbałością o historyczne realia opowieść o walce wywiadów w czasie II Wojny Światowej. W serialu, porównywanym przez krytyków do kultowej "Stawki większej niż życie", główną rolę zagrał Paweł Małaszyński, a partnerują mu najlepsi i najpopularniejsi polscy aktorzy, m.in. Borys Szyc, Cezary Żak, Jan Frycz i Karolina Gruszka.  "Tajemnica twierdzy szyfrów" powraca na Blu-ray w zachwycającej jakości Full HD dzięki Galapagos Films.

Marzec 1945 roku, trwa II Wojna Światowa. Agent polskiego wywiadu działający w niemieckim mundurze, kpt. Johann Jorg (Paweł Małaszyński) zostaje wysłany do zajętego przez SS zamku Czocha gdzie działa ośrodek kryptologiczny. Jego zadaniem jest zdobycie tajemniczej maszyny o nazwie "ryba-miecz" pozwalającej na deszyfrowanie radzieckich depesz zabezpieczanych teoretycznie niemożliwymi do złamania szyframi jednorazowymi.

Na miejscu poznaje cynicznego i przebiegłego Obersturmbannführera Hansa Jacoba Globcke (Jan Frycz) oraz bezwzględnego Matheasa Beera (Borys Szyc), których zadaniem jest ochrona maszyny i uniemożliwienie przejęcia jej przez agentów konkurencyjnych wywiadów. Niestety, "ryba-miecz" nie działa. Błąd w algorytmie uniemożliwia jej poprawne odczytywanie radzieckich depesz. Jorg, chcąc wypełnić swoją misję, musi pomóc nazistom w jej uruchomieniu.

Tymczasem maszynę postanawia zdobyć również wywiad radziecki. Do zamku przybywa grupa sowieckich komandosów, których zadaniem jest przejęcie albo zniszczenie "ryby-miecza". Misja wydaje się niemożliwa, ale w zamku jest ktoś, kto ma im pomóc w jej wykonaniu.

Niemcy świadomi tego, że istnienie maszyny nie jest już tajemnicą, robią wszystko, żeby nie pozwolić do jej przechwycenia przez przeciwników i stają się coraz bardziej nerwowi. Kiedy na jaw wychodzi, że Jorg w 1939 roku uwolnił aresztowanego przez Niemców oficera polskiego wywiadu lotniczego kpt. Andrzeja Czernego (Piotr Grabowski) - zostaje podejrzany o współpracę z aliantami. Tymczasem Niemcy wpadają na trop Natalii (Karolina Gruszka) - radiotelegrafistki i łączniczki Jorga. Jeśli ją złapią, życie polskiego agenta znajdzie się w ogromnym niebezpieczeństwie.

Jak zakończy się misja Johanna Jorga? Kto zdobędzie maszynę, której funkcjonowanie może zmienić losy wojny? Dlaczego przejęcie "ryby-miecza" jest równie ważne dla aliantów i sowietów? Odpowiedzi na te i inne pytania w 13-odcinkowym serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów".

"Tajemnica twierdzy szyfrów" to jedna z największych produkcji telewizyjnych ostatnich lat wyprodukowana za ponad 10 milionów złotych! Cykl powstał na podstawie powieści Bogusława Wołoszańskiego - dziennikarza i popularyzatora histori, autora m.in. programu "Sensacje XX wieku", który "Twierdzą..." zadebiutował jako scenarzysta i producent.

Reżyserii serialu podjął się Adek Drabiński - absolwent łódzkiej Filmówki, który po 18-letnim pobycie w USA (gdzie kręcił filmy dokumentalne i reklamowe, seriale oraz wideoklipy) powrócił w 1992 roku do Polski, gdzie zrealizował m.in. "Pułapkę" (1997) z Markiem Kondratem oraz seriale "Dom niespokojnej starości" (2005) i "Dom nad rozlewiskiem" (2009).

Do pracy na planie serialu reżyser i producenci zaprosili najlepszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W roli Johanna Jorga wystąpił Paweł Małaszyński, gwiazda seriali "Magda M.", "Twarzą w Twarz" i "Oficerowie" oraz przebojowych filmów kinowych: "Świadek koronny" i "Ciacho".

Obok niego w obsadzie "Tajemnicy twierdzy szyfrów" pojawili się m.in. Jan Frycz (SS-Obersturmbannfuhrer Hans Jacob Globcke), Cezary Żak (SS-Hauptsturmfuhrer Harry Sauer), Karolina Gruszka  (Natalia Russt), Anna Dereszowska  (Anna Maria Solof), Danuta Stenka (Joanna Russt, matka Natalii), Paweł Deląg (komandor Howard Compaigne), Borys Szyc (Untersturmfuhrer Matheas Beer), Jan Peszek (profesor Hans Kunze), Marcin Dorociński ("Afgan"), Agata Buzek (Kerstin Nowolk), Jan Wieczorkowski (Hamlet) i Marcin Bosak (Raider).

Prace na planie serialu rozpoczęły się w marcu 2006 roku. Zdjęcia do "Tajemnicy twierdzy szyfrów" realizowano na zamku Czocha, zamku w Książu oraz w Osówce, Wałbrzychu, Szczwnie-Zdroju, Walimie, Włodarzu, Lubomierzu i Leśnej.

Aby jak najlepiej pokazać na ekranie wspaniałe plenery, kostiumy oraz zapierające dech w piersiach sceny batalistyczne, "Tajemnica twierdzy szyfrów" - jako pierwsza produkcja w historii TVP - została zrealizowana w technologii HD.

Premiera pierwszego odcinka "Tajemnicy twierdzy szyfrów" odbyła się 7 września 2007 roku na antenie TVP1, a serial przez 13 tygodni oglądało trzy miliony telewidzów.

Serial pokazywany był również zagranicą. Prawa do jego emisji zakupiły stacje: czeska Nova TV, węgierska Duna TV, słowacka Slovak TV oraz jedna z telewizji japońskich.

Czy wiesz, że...

  • w serialu wystąpiło 50 aktorów i ok. 400 statystów
  • w czasie zdjęć wykorzystano 42 pojazdy historyczne (23 samochody wojskowe, 4 pojazdy opancerzone, 7 samochodów osobowych, 6 motocykli, 1 autobus, 1 wóz straży pożarnej) oraz unikatową broń z czasów II wojny światowej (działko  kal. 20 mm, działko kal. 75 mm, panzerfausty - niemieckie bezodrzutowe granatniki przeciwpancerne jednorazowego użytku, karabiny i pistolety maszynowe)
  • filmowców na planie wspierało aż 8 grup rekonstrukcyjnych (zrzeszających ludzi pasjonujących się historią wojen różnych epok): Pomerania 1945, Normandia 44, Festung Breslau, Aufklärungs-Abteilung 7 (AA7), Arnhem 44, Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych (TGRH), Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Pilica" oraz Czeska Grupa Rekonstrukcyjna
  • w większości niebezpiecznych scen Paweł Małaszyński wystąpił osobiście rezygnując z pomocy kaskaderów
  • zdjęcia do serialu trwały aż 105 dni
Galeria
Tajmenica twierdzy szyfrów - Paweł Małaszyński. Fot. B. Wołoszański Tajmenica twierdzy szyfrów - Borys Szyc. Fot. B. Wołoszański Tajmenica twierdzy szyfrów - Jan Wieczorkowski (Hamlet). Fot. B. Wołoszański

WYDANIE BLU-RAY
"Tajemnica twierdzy szyfrów" jest dostępna na Blu-ray od 17 września w edycji 2-płytowej.

Galapagos Sp. z o.o. POLAND- INFORMACJA O BLU-RAY

Tytuł polski

 Tajemnica Twierdzy Szyfrów (2 BD) 

Tytuł oryginalny

 Tajemnica Twierdzy Szyfrów (2 BD) 

Wytwórnia

 Third Party

Gatunek

 historyczny

Kategoria filmu

 fabularny

Rok produkcji

 2007

W sprzedaży od

 17.09.2010

Reżyser

 Adek Drabiński

Scenariusz

 Bogusław Wołoszański  

Obsada

 Paweł Małaszyński, Karolina Gruszka, Jan Wieczorkowski, Borys Szyc, Paweł Deląg

Muzyka

 Stanislaw Syrewicz

Streszczenie filmu

 Agent polskiego wywiadu - Kpt. Johan Jorg - fotografuje transport niemieckiej rakiety. Zdjęcia docierają do Londynu i Waszyngtonu, gdzie wywołują prawdziwy alarm. Jest to znak, że Niemcy przechwytują radiowe depesze radzieckich szpiegów działających w amerykańskich laboratoriach, które deszyfrują za pomocą maszyny zwanej "Aparatem". Prezydent Roosevelt rozkazuje zdobyć tę maszynę... Doskonałay polski serial militarny na pdosatwie scenariusza oraz książki Bogusława Wołoszańskeigo.

Czas trwania filmu

 540

Wersja

 2 płytowa

Zawartość płyty 1

 film

Zawartość płyty 2

 film

Wersje językowe filmu

 polska

Dźwięk wersji oryginalnej filmu

 Dolby Digital 5.1

Napisy

 brak

Format obrazu

 Szerokoekranowy (16:9)  

***

Galapagos Sp. z o.o.  Nowa niezależna spółka dystrybucyjna na polskim rynku, założona przez Andrzeja Łudzińskiego (uprzednio Dyrektora Generalnego polskiego oddziału Warner Home Video) i Tomasza Kopcia (współzałożyciela spółki muzycznej Pomaton, obecnie EMI Music). Galapagos Sp. z o.o. rozprowadza filmy DVD oraz Blu-ray z filmami i programami  Warner Bros., New Line Cinema oraz HBO, a także jest wyłącznym dystrybutorem na DVD oferty Discovery, Cartoon Network, wybranych seriali Telewizji Polskiej i TVN (m.in. projekt BrzydUla).

Telewizja Polska S.A.- nadawca publiczny w Polsce. W skład pakietu TVP wchodzą programy: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Polonia, TVP Sport, TVP Kultura, TVP Historia, TVP HD oraz TV Belsat.

Źródło informacji oraz zdjęć: informacja prasopwa Galapagos Sp. z o.o.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space