space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Operacja "Walkiria"

Kliknij aby powiększyć

Tobias Kniebe
Przekład Karolina Kuszyk

wydanie: I
tytuł oryginału: Operation Walkürie
przekład: Karolina Kuszyk
oprawa: twarda, okleina
format: 13,5 x 20,2 cm
liczba stron: 304
ISBN 978-83-7414-548-0
Wydawnictwo: POLITYKA Spółdzielnia Pracy / Wydawnictwo W.A.B. Sp. z o.o.


Dzieje spisków są stare jak świat, ale prawdopodobnie nigdy w historii świata od powodzenia działań spiskowców nie zależało tak wiele, jak w przypadku "Operacji Walkiria", o której pisze Tobias Kniebe.
Wiosną 1943 roku, kiedy rozpoczyna się akcja książki, dla wielu niemieckich dowódców staje się jasne,
że austriacki parweniusz prowadzi naród ku klęsce. "Operacja Walkiria" miała zmniejszyć jej rozmiary. Plany m.in. Henninga von Tresckowa i Clausa von Stauffenberga przewidywały przechwycenie władzy przez Wehrmacht, a mobilizacja wszelkich sił, które mogłyby odmienić kurs niemieckiej polityki, miała doprowadzić do układów pokojowych. Warunkiem koniecznym powodzenia tych działań była śmierć Führera, która, po kilku nieudanych zamachach, miała ostatecznie nastąpić 20 lipca 1944 roku.

W tym momencie gwałtowny wybuch wstrząsnął barakiem.Stauffenberg drgnął. Fellgiebel był mocno wstrząśnięty, ale twarz nawet mu nie drgnęła. Nic nie dali po sobie poznać.  Przewróconego podmuchem Hitlera przygniatał wyrwany blat stołu, który złamał się w połowie, a jego odłamki zaściełały podłogę. Płomienie strzelały wysoko, nadpalone kartki fruwały w powietrzu, spadały odłamki szkła, a włosy stawały w ogniu. Wokół leżeli ludzie, którymi siła wybuchu rzuciła o ziemię i ściany. Pośród chaosu pierwszy rozległ się głos Keitela:
- Gdzie jest Führer?
(fragment)

Zakończenie tej historii jest znane. Ale Tobias Kniebe opowiada ją tak zajmująco, szkicuje tak wnikliwe portrety ludzi i tak trafnie analizuje ich motywacje, że od lektury nie można się oderwać.

Historia zamachu na Adolfa Hitlera, który w krytycznym momencie drugiej wojny światowej zorganizowała grupa niemieckich wojskowych pod wodzą pułkownika Clausa von Stauffenberga, stała się kanwą filmu fabularnego Walkiria w reżyserii Bryana Singera, z Tomem Cruisem w roli głównej.

Tobias Kniebe (ur. 1968) - dziennikarz i politolog. Od 1993 roku publicysta i krytyk filmowy, pisze m.in. dla "Süddeutsche Zeitung" i "Der Spiegel". Pisze scenariusze filmowe (np. do filmu dokumental­nego "Deutschland im Kinorausch" i do fabuły "Fremder Freund"). Wspólnie z Andreasem Bernardem napisał Das Prinzip: 100 Phänomene der Gegenwart durchleuchtet vom Süddeutsche Zeitung Magazin (2007)

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space