space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Poczta Polska w Gdańsku. Dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego

Kliknij aby powiększyć

Dieter Schenk
Przełożyli i przypisami opatrzyli Wanda Tycner i Janusz Tycner

POLNORD Wydawnictwo Oskar
ISBN 83-86181-44-3
340 stron
16 s. ilustracji
format 150 x 210
oprawa twarda

Gdańsk, wczesny ranek 1 września 1939 roku. "Schleswig-Holstein" rozpoczyna ostrzał Westerplatte, a na Placu Heweliusza do ataku na Pocztę Polską ruszają uzbrojeni niemieccy policjanci. Ich zadaniem jest obsadzenie budynku Poczty i aresztowanie jej urzędników. Nieoczekiwanie spotykają się jednak z zaciętym, zbrojnym oporem polskich pocztowców. Ciężkie walki trwają do wieczora; spośród ponad pięćdziesięciu obrońców Poczty Polskiej z życiem uchodzi czterdziestu, wielu z nich jest ciężko rannych.

Wszystkich oskarżono o działania partyzanckie i postawiono przed wojennym sądem polowym. Z jaskrawym pogwałceniem obowiązujących przepisów prawnych zapadło trzydzieści osiem wyroków śmierci, które wykonano. Świadomi nadużycia prawa - i odpowiedzialni za to nadużycie - niemieccy prawnicy: prokurator dr Hans-Werner Giesecke i sędzia dr Kurt Bode, robią później kariery w wymiarze sprawiedliwości Trzeciej Rzeszy.

Po wojnie, w Republice Federalnej Niemiec, dr Kurt Bode zostaje wiceprzewodniczącym Hanzeatyckiego Wyższego Sądu Krajowego w Bremie, a dr Giesecke - dyrektorem Sądu Krajowego we Frankfurcie n. Menem. Nigdy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności - ani za bezprawne wyroki wydane na polskich pocztowców jesienią 1939 roku, ani za całą swoją późniejszą działalność w służbie nazistowskiego bezprawia.

Autor książki mistrzowsko rekonstruuje zarówno historię gdańskiego zabójstwa sądowego i przebieg karier obu doktorów prawa, Kurta Bodego i Hansa-Wernera Gieseckego w latach 1939-45, jak i powojenne losy obu prawników. Ukazuje całkowitą ich bezkarność: dziewięć razy usłużni koledzy, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości Republiki Federalnej Niemiec, umarzali wszczynane przeciwko nim dochodzenia.

Dieter Schenk, rocznik 1937, przez wiele lat był dyrektorem do spraw kryminalnych w sztabie Federalnego Urzędu Kryminalnego w Wiesbaden. Obecnie mieszka w Schenklengsfeld, w Hesji. Jest znanym w Niemczech publicystą i autorem książek popularnonaukowych. W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, przyznanym przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Rada Miasta Gdańska odznaczyła go Medalem św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space