space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Rejs wyklętych

Kliknij aby powiększyć

Gordon Thomas, Max Morgan Witts
tłum. Krzysztof Kurek

ISBN: 978-83-76740-61-4
rok wydania: 2010
oprawa: miękka
il. stron: 324
Wydawnictwo: Replika

Książka opowiada o tragicznym rejsie statku pasażerskiego S.S. "St. Louis", który wypłynął z Niemiec 13 maja 1939 roku. Na jego pokładzie znajdowało się 937 niemieckich Żydów, którzy zmuszeni uciekać przed Hitlerem i widmem zbliżającej się wojny, szukali azylu. Odmówiono im jednak schronienia najpierw na Kubie, później w Stanach Zjednoczonych. Po wielu dramatycznych próbach dyplomatów i ważnych osobistości, nie udało się dla nich uzyskać zgody pobytu i statek musiał zawrócić do Europy. Część pasażerów znalazła azyl w Wielkiej Brytanii, większość z nich zginęła jednak w obozach koncentracyjnych rozsianych po Europie.

Za przejmującą, bohaterską walkę o schronienie dla setek Żydów kapitan statku Gustav Schröder został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Tragiczna historia S.S. St. Louis odbiła się szerokim echem na całym świecie. Szczególnie dotyczy to decyzji niewzruszonych władz amerykańskich, która do budzi wiele kontrowersji.

Od momentu dojścia Hitlera do władzy do czasu rozpoczęcia wojny w 1939 roku, z terytorium Niemiec uciekały dziesiątki tysięcy Żydów. Szukali schronienia w wielu krajach europejskich i jeszcze dalej - Palestynie, Wenezueli, Meksyku, Kenii, Rodezji Północnej... Jednakże większość uchodźców pragnęła dostać się do legendarnej krainy nieograniczonych możliwości - Stanów Zjednoczonych.

Wojnę przeżyła zaledwie niewielka część pasażerów rejsu, których, po latach, udało się odnaleźć autorom książki. W wyniku rozmów i historycznych badań powstała poruszająca książka, odtwarzająca dzień po dniu przebieg tragicznego rejsu i przybliżająca sylwetki uciekinierów, którzy podzielili los wyklętych.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space