space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Wojna Klary

Kliknij aby powiększyć

Clara Kramer, Stephen Glantz
tłum. Anna Sak

Oprawa twarda
ISBN: 978-83-240-1174-2
Redaktor: Artur Wiśniewski
Opracowanie graficzne: Joanna Rusinek
Rok wydania: 2009
Format: 144x205
Ilość stron: 352
Wydawnictwo: Znak

Ujawniony po latach pamiętnik Żydówki, który ocalił volksdeutscha.

Każda niemal historia przeżycia Holokaustu jest wyjątkowa, pasjonująca, pełna wielkiej siły dramatycznej i nadaje się na powieść lub film. Pamiętnik Klary urzekł mnie jednak szczególnie. Ta poważna, myśląca dziewczynka z wielkim zmysłem obserwacyjnym opowiada o życiu w piwnicy wiejskiego domu dużej grupy Żydów - ludzi w różnym wieku, o różnym statusie majątkowym, różnych charakterach i inteligencji; o ich codzienności, lękach i nadziejach. Wreszcie o ich wybawcy: pełnym temperamentu i sprzeczności mężczyźnie - volksdeutschu, który jest najszczerszym polskim patriotą; hulace i erotomanie, który jest najczulszym na ludzkie cierpienia chrześcijaninem.
Siła i oryginalność bohaterów czynią z tej książki pasjonujący dokument - nie tylko czasów, ale i ludzkiej duszy.
Agnieszka Holland

Nastoletnia Klara Kramer mieszkała z rodziną w kresowej Żółkwi. Zaraz po wybuchu wojny miasto zostało zajęte przez Rosjan, a po ataku Hitlera na Związek Radziecki już pierwszego dnia przeszło w ręce Niemców. Zagrożenie wysiedleniem na Syberię zostało zastąpione widmem śmierci w obozie zagłady. Szukając ocalenia, rodzina Kramerów ukryła się w ciemnym i ciasnym bunkrze pod podłogą domu volksdeutscha. Schronienie o wymiarach 3 na 3 i wysokości 1,5 metra miało być domem dla 11 osób przez prawie 2 lata! W tych warunkach nastoletnia Klara pisała dziennik. To na jego podstawie po latach powstała ta książka.

"Chociaż zdarzenia opisane w tej książce miały miejsce ponad sześćdziesiąt lat temu - pisze Clara Kramer - zostały ze mną na zawsze. Jak wielu innych ocalonych, przeżywam je ciągle od nowa". Miłość i śmierć, cierpienie i dobro, groza wojny i bliskość rodziny - intensywność emocji i uczuć sprawiają, że Wojna Klary jest jednym z najbardziej poruszających świadectw z czasów II wojny światowej.

Wojna Klary to piękna i dobrze napisana historia o miłości, śmierci, dobru i wojnie jako doświadczeniu prywatnym. Dotyka ona dziejów Polski i Ukrainy oraz problemów związanych z polsko-żydowską przeszłością. Historia Klary zachwyciła między innymi Agnieszkę Holland, która  planuje jej ekranizację.

Clara Kramer (ur. 1927) - urodzona w Żółkwi Żydówka, której udało się przetrwać piekło Holokaustu. Po wojnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Keane State University współtworzyła Holocaust Resource Center. Jej dziennik jest eksponatem w waszyngtońskim US Holocaust Resource Center. Wojna Klary to jej pierwsza książka - dopiero jako osiemdziesięciolatka Kramer zdecydowała się na opowiedzenie swojej historii Stephenowi Glantzowi.

Stephen Glantz - scenarzysta i pisarz. Jest autorem scenariusza filmowego opartego na Wojnie Klary, którego realizację ma w planach Agnieszka Holland. Obecnie Glantz pracuje nad powieścią biograficzną o losach "polskiego Indianina" - Sat-Okha.

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space