space
 
Kampania Wrześniowa 1939 | Wojna Obronna 1939 | IV Rozbiór Polski | Kampania obronna 1939 | Polendfeldzug 1939 | Polish Campaign 1939 | Feldzug in Polen 1939

Strona główna 

  

Forum

  

Artykuły 

  

Bitwy i potyczki

  

Organizacja

  

Uzbrojenie

  

Biografie

  

Galerie

   Odwiedź nasz profil na Facebooku i zostań naszym fanem!  

 Kontakt 


Wolę zginąć walcząc

Kliknij aby powiększyć

Frank Blaichman
Przekład Kamil Janicki

ISBN: 978-83-76740-64-5
rok wydania: 2010
oprawa: miękka + skrzydełka
il. stron: 228
Wydawnictwo: Replika

Książka Franka Blaichmana to wspomnienia żydowskiego nastolatka, który na terenach Lubelszczyzny sformował oddział partyzancki walczący z Niemcami oraz konfidentami. Stanowił także ochronę dla ukrywających się w lasach uchodźców. Autor opisuje codzienne życie partyzantów, którzy niemal codziennie narażali swoje życie. Szeroko opisuje również relacje pomiędzy różnymi formacjami partyzanckimi - AK nazywa antysemitami i oskarża o zbrodnie na Żydach, opisuje współpracę żydowskich grup partyzanckich z Armią Ludową, Batalionami Chłopskimi oraz sowieckimi partyzantami i regularnym wojskiem. To co dla czytelnika może być szczególnie ciekawe to punkt widzenia stosunków polsko-żydowskich z perspektywy Żyda. Stawiane w książce oskarżenia budzą tym większe kontrowersje, ponieważ autor po wojnie pracował w Urzędzie Bezpieczeństwa...

Oświadczenie

W związku z pojawiającymi się w mediach publikacjami na temat książki autorstwa Franka Blaichmana, pt. "Wolę zginąć walcząc", niniejszym przedstawiamy stanowisko Wydawnictwa "Replika" w przedmiotowej sprawie.
Przede wszystkim, chcielibyśmy zwrócić uwagę na rolę wydawcy w demokratycznej, pluralistycznej rzeczywistości, którą postrzegamy jako budowę płaszczyzny sporu twórców o różnych punktach widzenia. Poprzez swoją działalność wydawniczą chcemy umożliwić prezentowanie różnych poglądów. Natomiast to, iż dajemy możliwość zaprezentowania się twórcom o różnych, czasami kontrowersyjnych, poglądach, nie oznacza, iż z tymi poglądami się identyfikujemy, czy też je podzielamy. Często spieramy się z autorami, których utwory wydajemy, co nie oznacza, że odmawiamy im prawa do wyrażania i obrony własnych przekonań i ocen faktów historycznych.
Właśnie takie postrzeganie roli wydawcy legło u podstaw wydania książki Franka Blaichmana "Wolę zginąć walcząc". Nadmieniamy, co jest nie bez znaczenia w niniejszej sprawie, że powyższa publikacja jest poprzedzona przedmową sir Martina Gilberta, uznanego autorytetu naukowego i ukazała się w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2009 roku, nakładem Arcade Publishing, a także jest dostępna w oryginalnej, anglojęzycznej wersji we wszystkich europejskich sklepach internetowych: od Hiszpanii po Niemcy, Francję i całą resztę zachodniej Europy. Powyższa publikacja ma się wkrótce ukazać w Czechach.
Publikacja książki Franka Blaichmana pokazuje, że poza Polską nasza historia czasami może być prezentowana w sposób, z którym się nie zgadzamy. Umożliwienie zapoznania się z tego typu poglądami polskiemu czytelnikowi może stanowić kanwę do podjęcia merytorycznej dyskusji nad obrazem Polski i jej historii w świecie.
Takie publikacje nie powinny być w żadnym razie odbierane jako utożsamianie się przez Wydawcę z przekonaniami wyrażanymi przez autorów. Tak też było w przypadku książki Franka Blaichmana.

Wydawnictwo Replika

 

space

Zachowaj przeszłość
Nie pozwól aby wspomnienia Twoich bliskich uległy zapomnieniu, a rodzinne archiwum bezpowrotnie przepadło! Spisz relacje swoich bliskich, zeskanuj zdjęcia i dokumenty, a my je opublikujemi i zachowamy dla przyszłych pokoleń.
Rekrutacja do naszej załogi!
Jeżeli interesujesz się historią kampanii wrześniowej, uzbrojeniem, itp. i chciałbyś spróbować swoich sił w pisaniu artykułów na tematy z nimi związane, to skontaktuj się z nami. 
 
Tagi: obrona Warszawy rekonstrukcje 1939 katyń agresja zsrr bitwa pod Mławą bitwa nad Bzurą bitwa pod Mokrą bitwa pod Wizną obrona Westerplatte bitwa w Borach Tucholskich bitwa pod Kockiem 7tp tks kalendarium 1939 bitwa pod Szackiem i Wytycznem organizacja Wojska Polskiego 1939 uzbrojenie niemieckie 17 września uzbrojenie zsrr
 
space
Kampania Wrześniowa 1939 Copyright © 1997-2018      Mapa portalu   |   Kontakt   |   § Zastrzeżenia prawne 
space